Okno na świat, czyli wykorzystanie aluminium w stolarce okiennej
Okno na świat, czyli wykorzystanie aluminium w stolarce okiennej

Nowoczesna architektura jest ogromnym wyzwaniem dla wykonawców. Geometryczne formy i skomplikowane konstrukcje wymagają zaawansowanych technologii oraz indywidualnego podejścia do projektu. Stolarka aluminiowa znakomicie wpisuje się w trend współczesnego budownictwa komercyjnego, choć jest coraz chętniej i odważniej stosowana także w nowoczesnych projektach domów jednorodzinnych oraz pasywnych. 

Konstrukcje nowej generacji kreują architektoniczną rzeczywistość wyróżniającą się oryginalnym  designem oraz trwałością użytkowania. Współczesna architektura potrzebuje nie tylko zaawansowanych technologii, ale również materiałów umożliwiających tworzenie kreatywnych rozwiązań. Nic więc dziwnego, że okna aluminiowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród inwestorów oraz architektów, którzy dysponują materiałem o nieograniczonych możliwościach.  - Aluminium charakteryzuje się dużą elastycznością, szeroką gamą możliwości wykończeniowych i wyjątkowo wysokim współczynnikiem  wytrzymałości do masy. – przekonuje Piotr Szucki, kierownik produkcji z firmy Sapa Aluminium. - To materiał nadający się do pełnego odzysku, wytrzymały, plastyczny i  lekki, cechujący się nowoczesną estetyką. To surowiec, który gwarantuje najwyższy standard jakościowy i doskonale sprawdza się w konstrukcjach wielkoformatowych – dodaje. Stabilność i trwałość aluminium umożliwia projektowanie okien o dużych rozmiarach, a tym samym kreować indywidualny charakter domu oraz wypełniać pomieszczenia naturalnym światłem.

Komfort

Wybierając okna, zwracajmy uwagę na ich izolacyjność termiczną, tj. współczynnik przenikania ciepła Uw, który jest parametrem energooszczędności. Im niższy wskaźnik Uw dla całego okna, tym mniejsze będą straty ciepła. Okna o najniższych na rynku wartościach izolacyjności cieplnej (poniżej 0,8) dedykowane są budynkom pasywnym. 
W stolarce okiennej przeznaczonej dla budownictwa mieszkaniowego stosuje się aluminiowe profile ciepłe. Mają one złożoną konstrukcję, a każdy profil składa się z dwóch kształtowników aluminiowych, połączonych wkładką termiczną z tworzywa sztucznego. Wkładka ta tworzy barierę cieplną, dzięki której profile lepiej izolują. Mówiąc o izolacji pamiętajmy, że nie bez znaczenia pozostaje również dobór szyb okiennych. To, jak dużo ciepła i światła przenikać będzie przez szybę w naszym oknie, jest bardzo istotnym parametrem. Najlepiej wypośrodkować go tak, aby szyby zapewniały jak największy zysk energii, co oznacza, że mają dogrzewać pomieszczenia nie powodując ich przegrzewania. Szyby z powłoką termoizolacyjną zagwarantują doskonałą izolację w porze zimowej, natomiast latem ochronią pomieszczenie przed nadmiernym nagrzewaniem. Dzięki takiemu rozwiązaniu, możliwe jest zwiększenie powierzchni przeszkleń bez strat dla komfortu domowników – pamiętajmy bowiem, że zależy on nie tylko od ciepła panującego w pomieszczeniu, ale również od ilości wpadającego światła. 
 

Bezpieczeństwo

Jak wynika z danych Ministerstwa Środowiska, ponad 40% mieszkańców dużych i 25% mieszkańców mniejszych miast jest narażona na nadmierny hałas. To poważny problem, nad rozwiązaniem którego pracują urbaniści i architekci, ale też producenci stolarki okiennej. Jako szkodliwy dla zdrowia uznaje się hałas stały o natężeniu 65 dB, który oprócz długofalowych problemów zdrowotnych, powoduje dyskomfort, ból głowy i problemy z koncentracją. Ochrona przed hałasem to jedno z zadań, jakie mają spełniać okna w nowoczesnych domach, dlatego tak istotny jest wybór rozwiązań o wysokich parametrach akustycznych (RA2). Izolacyjność akustyczna okna zależy od wielu czynników, w tym między innymi od  rodzaju materiału, z którego jest wykonane. Współcześnie wytwarzane konstrukcje i specjalne komponenty izolacyjne sprawiają, że w ofercie okien akustycznych znajdują się okna aluminiowe zapewniające bardzo dobrą izolację. Ich wybór ma szczególne znaczenie w przypadku lokalizacji domu w strefie charakteryzującej się znacznym poziomem hałasu. Znając jego stopień oraz źródło, należy dobrać okno o odpowiednio wysokim wskaźniku RA2.  

Inną kwestią niezwykle istotną przy wyborze stolarki są parametry okna w zakresie przepuszczalności powietrza. Szczelność okien ma ogromne znaczenie dla wszystkich użytkowników; bowiem konieczne jest zapewnienie możliwości stałego usuwania zawartej w powietrzu wilgoci oraz powstałych zanieczyszczeń, emitowanych zarówno przez mieszkańców, jak i materiały wykończeniowe zastosowane we wnętrzu. Osadzające się skropliny na brzegach szyby wewnętrznej będą objawem nieodpowiedniej wymiany powietrza, której efektem może być nawet zagrzybienie pomieszczeń. Rozwiązaniem takiego problemu może być aluminiowy system wentylacji, który sprzyja automatycznej wymianie powietrza nawet przy zamkniętych oknach, przez co tworzy przyjemny klimat w pomieszczeniu.

Estetyka i wygoda

Rozwiązania aluminiowe w stolarce okiennej są trwałe i odporne na korozję oraz uszkodzenia. Okna wykonane z profili aluminiowych są całkowicie odporne na warunki atmosferyczne co przekłada się na długotrwałe i bezproblemowe użytkowanie. Nie ma konieczności konserwacji okien, jak np. w przypadku drewnianych, nie odbarwiają się też wskutek promieniowania UV, co może mieć miejsce w przypadku zastosowania stolarki PVC. Wykończenie profili techniką anodowania lub lakierowania wpływa nie tylko na trwałość, ale i na wygląd okna. Anodowany profil ma wybarwienie naturalnego aluminium, złota oraz jasnego i ciemnego brązu natomiast profile lakierowane występują w każdym kolorze dobieranym z palety kolorów RAL. Dostępne na rynku technologie umożliwiają uzyskanie ciekawych powierzchni profili od matowej, błyszczącej i metalizowanej po nawiązującą do odcienia i struktury drewna. Istnieje także możliwość wykonania profili dwukolorowych, które będą jednocześnie nawiązywać do otoczenia oraz korespondować z wnętrzem pomieszczenia. 

Dobra inwestycja

Budowa lub remont musi iść w parze z przemyślanymi decyzjami, które sprawią, że zastosowane przez nas rozwiązania będą inwestycją na lata. Okna to jedno z najważniejszych elementów w naszym domu: ich wybór wpływa na walory estetyczne, na ilość światła jaka dostaje się do wnętrza, jak również w istotny sposób decyduje o współczynniku przenikania ciepła. Źle dobrane okna mogą negatywnie wpływać na nasze samopoczucie z powodu nadmiernego hałasu,  jak również powodować ogromne straty energii cieplnej, narażając nas na niepotrzebne koszty. Okna z systemami aluminiowymi gwarantują precyzję, stabilność i wytrzymałość mechaniczną. Łączą wyjątkową estetykę z funkcjonalnością oraz zapewniają wysokie parametry akustyczne. 

 

źródło: Sapa