Transportowo-montażowa listwa podokienna Metal-Plast przeszła testy szczelności
Transportowo-montażowa listwa podokienna Metal-Plast przeszła testy szczelności

Profile podokienne Metal-Plast uzyskały najwyższe klasy szczelności podczas badań laboratoryjnych. Osiągnięte wyniki wskazują, że wytrzymałość połączeń na przepuszczalność powietrza, obciążenie wiatrem i wodoszczelność efektywnie zwiększa właściwości izolacyjne elementów stolarki otworowej.

    Firma Metal-Plast, będąca liderem w recyklingu PVC oraz dostarczająca na rynki krajowe i zagraniczne profile podokienne ułatwiające nie tylko transport, ale również montaż okien i drzwi z PVC oraz aluminium, poddała wytwarzane przez siebie wyroby testom laboratoryjnym. – W procesie konsekwentnego udoskonalania oferowanych przez nas produktów, brane są pod uwagę zarówno wymagania rynkowe, jak i pojawiające się na bieżąco przepisy dotyczące charakteru obiektów budowlanych, z uwzględnieniem energooszczędnych NF40 i „pasywnych” NF15. W celu dodatkowej weryfikacji przyjętych rozwiązań technologicznych, firma poddała swoje produkty testom dotyczącym szczelności – wyjaśnia Dominik Neumann, menedżer projektu w Metal-Plast.

Test profili podokiennych

 – W celu jak najlepszego dopasowania produkowanej przez nas listwy transportowo-montażowej do wysokiej jakości produktów stolarki otworowej, zleciliśmy firmie Mobilne Laboratorium Techniki Budowlanej Sp. z o.o. przeprowadzenie testów szczelności charakterystycznych dla okien. Analizie poddano nie tylko łączenie listwy z ościeżnicą, ale również łączenie listwy z listwą, które powstaje podczas ich piętrowania w momencie ewentualnej konieczności dopasowania okna do większego otworu – mówi Dominik Neumann. W zakresie przepuszczalności powietrza, profil podokienny NIDA osiągnął najwyższą klasę 4 zgodnie z normą PN-EN 12207:2001. Kolejną metodą badawczą było sprawdzenie odporności na obciążenie wiatrem. Uzyskane wyniki pozwoliły na oznaczenie produktu klasą C5, która wg normy PN-EN 12210:2001 stanowi górny pułap dla produkowanych obecnie elementów stolarki otworowej. Ostatnim badaniem w ramach testów była próba wodoszczelności, w której osiągnięty przez profil podokienny wynik zakwalifikował go wg normy PN-EN 12208:2001 do klasy E900, wskazującej wytrzymałość nawet na ekstremalne warunki atmosferyczne występujące na terenie Europy. – Cechy profili transportowo-montażowych sprawiły, że w każdej z metod badawczych uzyskały one wyniki, jakich niejednokrotnie nie osiągają montowane bez nich elementy stolarki otworowej. Co istotne, to fakt, że łączenie listwa-listwa ma takie same wartości jak łączenie listwa-okno – zauważa Dominik Neumann.

Znakomite wyniki testów możliwe były dzięki rozwiązaniom opracowanym przez dział badań i rozwoju firmy Metal-Plast. Istotne w zapewnieniu szczelności jest bowiem optymalne ułożenie elementów uszczelniających.

 

źródło: Metal-Plast

OKNO nr 3/2016