Szkło przeciwsłoneczne wspiera walkę z upałem
Szkło przeciwsłoneczne wspiera walkę z upałem

Upały rozgościły się w Polsce na dobre. Wielu z nas poszukuje sprawdzonych sposobów, jak przetrwać wysokie temperatury we własnych domach czy mieszkaniach. Jednak zamiast łagodzić ich męczące skutki warto rozważyć, jak się przed nimi skutecznie zabezpieczyć. Dobrym rozwiązaniem, które może pomóc w ograniczeniu problemu u jego podstawy jest zastosowanie w oknach szyb przeciwsłonecznych.

Catalina, Warszawa - Pilkington Suncool 66-33

Fot. Pilkington Polska

 

W celu powstrzymania ciepła i oślepiających promieni słonecznych, wielu z nas opuszcza wewnętrzne rolety i żaluzje, włącza wentylatory, a z powodu niewystarczających efektów, decyduje się na mniej konwencjonalne sposoby radzenia sobie z upałami. Rozwiązania okazują się być nieefektywne, warunki wewnątrz pomieszczeń niekomfortowe, a metody regulacji temperatury przy użyciu systemów chłodzenia i klimatyzacji okazują się często zbyt drogie. Na szczęście istnieje rozwiązanie, które pomoże zmniejszyć problem nadmiaru ciepła i ograniczyć koszty chłodzenia – są nim szyby przeciwsłoneczne, takie jak Pilkington Suncool™.
 

Chronimy przed słońcem – kompleksowo

Holland Park, Warszawa - Pilkington Suncool 50-25

Fot. Pilkington Polska

 

Szeroka gama szyb przeciwsłonecznych z wysokoefektywną powłoką Pilkington Suncool™ umożliwi odpowiedni dobór szkła w zależności od umiejscowienia przeszkleń w budynku, ale również ich położenia względem stron świata i ekspozycji na słońce. Odpowiednio dobrane szkło pozwoli doświetlić wnętrza i ograniczyć efekt ich nadmiernego przegrzewania. Powłoka na szkle odbija energię słoneczną na zewnątrz budynku, zmniejszając zapotrzebowanie na chłodzenia, a tym samym znacznie zwiększając efektywność energetyczną obiektu. Dodatkowo, niskoemisyjne właściwości powłoki sprawiają, że tego rodzaju szyby sprawdzają się również w chłodniejszych miesiącach. 
 

Inwestycja na upalne lata

Szyby przeciwsłoneczne gwarantują skuteczną ochronę przeciwsłoneczną, dzięki czemu są coraz bardziej popularne w sektorze mieszkaniowym. Umożliwiają projektowanie przeszkleń o dużych wymiarach, będących obecnie popularnym trendem wśród właścicieli mieszkań i deweloperów. Właściwości przeciwsłoneczne szyb są pożądane w szczególności na południowych elewacjach budynków. „Szyby zespolone z wykorzystaniem szkła Pilkington Suncool™ 50/25 pozwalają na ograniczenie przepuszczalności energii słonecznej do 27%, podczas gdy w standardowej szybie zespolonej parametr ten wynosi około 63%” – tłumaczy Szymon Piróg, Kierownik Biura Doradztwa Technicznego w Pilkington Polska. „Należy także pamiętać o przestrzeganiu warunków technicznych, które dla nasłonecznionej elewacji wymagają ograniczenia przepuszczalności energii słonecznej do 35%.”
 

Jedna szyba – wiele korzyści

Słoneczna Rezydencja, Warszawa - Pilkington Suncool 70-35

Fot. Pilkington Polska

 

Dobierając szkło, oprócz optymalnej temperatury, trzeba wziąć pod uwagę szereg innych aspektów pomagających wykreować komfortowe wnętrza. W celu osiągnięcia dodatkowych korzyści, szyby przeciwsłoneczne z gamy Pilkington Suncool™ mogą być łączone z wieloma innymi produktami marki Pilkington.

Jednym z najnowszych rozwiązań, cieszących się dużym zainteresowaniem projektantów, są szyby zespolone Pilkington Insulight™ Sun ze zintegrowanymi żaluzjami ScreenLine®. „Wbudowane żaluzje weneckie, plisowane lub rolowane, dają możliwość indywidualnej kontroli poziomu przepuszczalności światła i energii słonecznej, a tym samym pomagają w ograniczaniu przegrzewania się pomieszczeń” – mówi Szymon Piróg.

Dzięki zaspokojeniu potrzeb tysięcy użytkowników, zarówno komercyjnych jak i indywidualnych, wykorzystanie szyb przeciwsłonecznych w przeszkleniach dobrze przyjęło się na polskim rynku. Rosnąca świadomość deweloperów jak i właścicieli prywatnych obiektów mieszkalnych, pozwala na dobór odpowiednich szyb już na etapie ich projektowania. Kompleksowe podejście do kwestii ochrony przed słońcem z pewnością sprawi, że w przyszłości schronienia przed upałami będziemy poszukiwać we własnych domach.

 

źródło: Pilkington Polska