Roleta wolnowisząca czy w kasecie?
Roleta wolnowisząca czy w kasecie?

Rolety okienne są zabezpieczeniem przed słońcem, a jednocześnie niebanalną alternatywą dla zasłon. Wykonane z umiejętnie dobranych tkanin stworzą odpowiedni klimat we wnętrzu. Zanim jednak zawisną nad oknem, rolety trzeba zaprojektować. Jednym z pierwszych kroków jest wybór ich rodzaju. Decyzja, czy mają być one wolnowiszące, czy w kasecie jest jedną z pierwszych, jakie trzeba podjąć. Nie należy ona do łatwych, ponieważ każde z tych rozwiązań ma inne zalety. 

Obydwa rodzaje to rolety zwijane, w których tkanina jest nakręcana na specjalną rolkę. Jeśli nie jest ona zabudowana oznacza to, że roleta jest wolnowisząca. Ta najbardziej klasyczna forma rolety doskonale nadaje się do zasłaniania większych powierzchni.

Najczęściej jest więc montowana na zewnątrz wnęki okiennej (nad oknem lub do sufitu). Tego rodzaju rolety doskonale sprawdzą się również jako przesłona innych wnęk lub regałów, a nawet jako ekran projekcyjny. Wbrew obiegowym opiniom nie trzeba obawiać się, że tkanina będzie narażona na zabrudzenie. W ofercie firmy ANWIS znajdują się tkaniny odporne na zabrudzenie; są one także odpowiednio zabezpieczone przed blaknięciem oraz rozciąganiem przy dużym nasłonecznieniu. Wszystkie posiadają atesty higieniczne. Łatwo je utrzymać w czystości  - wystarczy przetrzeć lekko wilgotną, czystą szmatką.

Białe, nieprzejrzyste tkaniny warto wybrać gdy okna są duże, a nam dodatkowo zależy na tym, aby mieć ekran do wyświetlania zdjęć lub filmów. 

W roletach kasetowych zwinięta nad oknem tkanina jest osłonięta kasetą maskującą, zabezpieczającą tkaninę przed zabrudzeniem. Zwykle takie rolety mocuje się w sposób bezinwazyjny do ramy okiennej, przesłaniając każde ze skrzydeł okna oddzielnie. Często wyposaża się je dodatkowo w prowadnice boczne lub prowadzenie żyłkowe, które podczas opuszczania lub podnoszenia utrzymują „w ryzach” materiał. Dzięki temu znajduje się on zawsze w takiej samej odległości od szyby. Pozwala to na dokładne przesłonięcie szyby oraz na uchylanie i otwieranie okna również wtedy, gdy roleta jest opuszczona. Tego rodzaju rolety doskonale sprawdzą się jako osłona okien dachowych. 

Gdy już podejmiemy decyzję o rodzaju rolety, pozostaje nam wybór tkaniny. Na tym etapie można kierować się przede wszystkim indywidualnymi upodobaniami. Bogata kolekcja wzorów i kolorów tkanin firmy ANWIS w tym rozpraszających światło, zaciemniających oraz transparentnych pozwala dobrać roletę do wnętrza w zależności od jej przeznaczenia. 

 

źródło: ANWIS