Dla detalu metraż ma znaczenie – wybieramy drzwi wewnętrzne do kawalerki
Dla detalu metraż ma znaczenie – wybieramy drzwi wewnętrzne do kawalerki

Pokój, kuchnia i łazienka umiejscowione na małej przestrzeni to wyzwanie podczas urządzania własnego „M-1”. W kawalerce detale są o wiele bardziej istotne, niż w przypadku przestronnego, dużego lokum. Na uwagę zasługują zwłaszcza drzwi wewnętrzne, których wygląd ma duże znaczenie w aranżacji jednopokojowych mieszkań.

Klasyczne, brązowe drzwi dobrze komponują się

z tradycyjnie urządzonymi wnętrzami.

Kolaż: Fotolia, drzwi Gremzdy CAL

 

W małych mieszkaniach odpowiednie zestawienie wyglądu drzwi wewnętrznych z wystrojem pomieszczeń wiąże się z uwzględnieniem kilku elementów kompozycyjnych. Podstawową zasadą dopasowania drzwi do małej przestrzeni mieszkalnej jest dbałość o spójność aranżacji – nawet z pozoru odważne i nietypowe rozwiązania powinny mieć swoje uzasadnienie stylistyczne. – Aby drzwi wewnętrzne w kawalerce wyglądały ciekawie, zadbajmy by sposób ich wykończenia współgrał z kolorami i fakturą ścian, podłogi czy listew przypodłogowych – radzi Czesław Suski z Zakładu Stolarki Budowlanej CAL, producenta drzwi drewnianych.
 

Kolor – optyczny manipulator

Jasne, olejowoskowane drzwi to rozwiązanie

dla wnętrz w stylu skandynawskim.

Kolaż: Fotolia, drzwi Boksze CAL

 

Mała przestrzeń jednopokojowych mieszkań nie musi wiązać się ze stosowaniem zachowawczych zestawień kolorystycznych. Pamiętajmy jednak, że ciemne barwy optycznie pomniejszają pomieszczenie, przez co sprawia wrażenie przepełnionego. – Kompromisowym rozwiązaniem dla małych pomieszczeń są drzwi wewnętrzne w jasnych kolorach: bieli, beżu czy naturalnego, jasnobrązowego wybarwienia drewna – mówi Czesław Suski z firmy CAL. – Rozjaśnią one wnętrze, gdy inne elementy będą miały ciemniejszą tonację. Ze ścianami i podłogą w jasnych barwach będą współgrały bez efektu przesytu – dodaje. Jeżeli jednak zależy nam na ciemnej stolarce – np. w kolorach wenge czy hebanu – możemy rozważyć nadanie im lżejszego wyglądu poprzez mleczne przeszklenia lub metaliczne okucia.
 

Wielofunkcyjne rozwiązania

Biała stolarka jest rozwiązaniem uniwersalnym,

dającym wiele niebanalnych możliwości aranżacyjnych.

Kolaż: Fotolia, drzwi Opera CAL

 

W kawalerce jeden pokój służy nam zarówno jako miejsce do pracy, relaksu, jak i przyjmowania gości. Drzwi wewnętrzne mogą pomóc nam oddzielić strefę pracy od strefy wypoczynku. – W takiej funkcji doskonale sprawdzą się teleskopowe drzwi przesuwne, które po zasunięciu będą dodatkową ścianką, nadającą intymności pomieszczeniu – mówi ekspert firmy CAL. – Wygląd drzwi przesuwnych powinien być spójny z innymi drzwiami w pomieszczeniu, co utrzyma ład aranżacji wnętrza – dodaje. Drzwi wewnętrzne są także bardzo istotne w prawidłowym doświetleniu wnętrz. Duże przejrzyste lub półprzejrzyste przeszklenia pozwolą swobodnie przenikać światłu z innych pomieszczeń.

 

źródło: Zakład Stolarki Budowlanej CAL