Okna Schüco AWS 90 BS.SI+ - stylowy wzór energooszczędności
Okna Schüco AWS 90 BS.SI+ - stylowy wzór energooszczędności

Obecnie powstaje coraz więcej obiektów o transparentnej, minimalistycznej architekturze. Wymaganiom dobrego designu już wkrótce będą towarzyszyć restrykcyjne wymagania dotyczące energooszczędności – po 2021 roku mają powstawać budynki niemal zeroenergetyczne. Nowoczesna seria okien blokowych Schüco AWS 90 BS.SI+ pozwala zmaksymalizować powierzchnię przeszkleń, a przy tym spełnia standardy budownictwa niskoenergetycznego i pasywnego. 

Okno blokowe w fasadzie z serii FW 50+

Fot. Schüco

 

Budynki projektowane w oparciu o najnowsze tendencje w architekturze posiadają częściowo lub całkowicie przezierne powłoki, które sprawiają, że bryła jest wizualnie lekka, a pomieszczenia – jasne i przestronne. Wraz z rozwojem przeszklonej architektury zaostrzają się wymagania dotyczące energooszczędności. Nowe warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, obniżają w perspektywie sześciu lat współczynnik przenikania ciepła dla okna z 1,3 W/(m2K) do 0,9 W/m2K. Aluminiowe okna blokowe Schüco AWS 90 BS.SI+ powstały z myślą o ambitnej przeszklonej architekturze, w której subtelny, minimalistyczny design idzie w parze z podwyższoną energooszczędnością. Stolarkę charakteryzuje bardzo subtelny wygląd uzyskany dzięki ukryciu ram skrzydła oraz okuć, a także eliminacji tradycyjnych listew przyszybowych. W ten sposób powstało okno o klarownym designie z jedną widoczną ramą o szerokości zaledwie 95 mm, co oznacza maksymalny dostęp światła do wnętrz i niemal nieograniczoną swobodę kreacji architektonicznej. 

Architektura jutra

Przekrój przez okno Schüco AWS 90 BS.SI+ w standardzie pasywnym

Fot. Schüco

 

W Polsce średnie zapotrzebowanie na energię pierwotną EP budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej jest zdecydowanie wyższe niż w większości krajów europejskich o podobnym klimacie. Podniesienie wymagań dotyczących energooszczędności oznacza konieczność zmiany w podejściu do projektowania powłok budynków i stosowanie nowoczesnych technologii. Rozwiązanie Schüco AWS 90 BS.SI+ charakteryzuje się doskonałym współczynnikiem przenikania ciepła dla ramy na poziomie Uf = 1,2 W/(m2K).  Okno referencyjne wraz ze szkleniem o parametrze Ug = 0,6 W/m2K osiąga wartość Uw = 0,84 W/(m2K)! Oznacza to możliwość kreowania energooszczędnego mikroklimatu wnętrz, a nawet dodatkowe uzyski ciepła z promieni słonecznych. Innowacyjne rozwiązania systemu izolatorów i uszczelnień, oprócz stwarzania bariery dla ucieczki ciepła, wydatnie ogranicza przenikanie hałasu do wnętrza pomieszczeń nawet do 49 dB (Rw). Technologia stosowana do produkcji profili pozwala przy tym na wytwarzanie wielkowymiarowych okien o szerokości skrzydła do 1500 mm i wysokości do 2200 mm w standardzie. Duże przeszklenia pozwalają zwiększyć emisję światła dziennego nawet w okresach jesiennych, co przekłada się dodatkowo na oszczędność energii elektrycznej. Stabilność stolarki osiągnięto dzięki zastosowaniu wysokiej jakości aluminium oraz zwiększeniu głębokości zabudowy do 90 mm. W zależności od rodzaju okuć i zastosowanych pakietów szybowych okno może osiągać klasę antywłamaniową aż do RC3 włącznie. 
 

Okno na miarę przyszłości

Pływające” okno w fasadzie słupowo-ryglowej

Fot. Schüco

 

„Niewidoczne skrzydło” daje niemal nieskrępowane możliwości kształtowania wyglądu powłoki budynku. Wersje otwierane i stałe posiadają ujednolicony wygląd, dlatego mogą być swobodnie zestawiane i łączone w wielu konfiguracjach. Okna o wąskim, subtelnym wyglądzie profilu stanowią harmonijnie dopasowany element w szczególności fasad słupowo-ryglowych Schüco. W tym przypadku okna blokowe mogą być wstawiane w dowolny fragment fasady jako okno „pływające”. Takie niecodzienne rozwiązanie designu fasady podkreśla jej elegancję i lekkość optyczną. Wiele typów otwarcia oraz mechanizmy ułatwiające obsługę okna sprawiają, że można dobrać wersję najlepiej dopasowaną do wymagań inwestora. Okna mogą być wyposażone w ukryte okucia mechatroniczne Schüco TipTronic umożliwiające ich automatyczne, decentralne lub centralne otwieranie, zamykanie i ryglowanie. Alternatywą są ukryte okucia mechaniczne Schüco AvanTec np. z klamkami AvanTec Fungriff, które pozwalają na zdalną (automatyczną) obsługę trudno dostępnych okien. Stolarka wyposażona w nowoczesne, ukryte okucia zachowuje swój ponadczasowy, harmonijny design.

 

źródło: Schüco