Domek letniskowy pełen światła
Domek letniskowy pełen światła

Zatopieni w miejskiej codzienności pragniemy czasem z niej uciec, aby odpocząć. Przeszklony domek letniskowy to optymalne rozwiązanie dla osób chcących korzystać z dobrodziejstw nie tylko urbanizacji, lecz także natury. Zatopiony w zieleni domek będzie prawdziwą oazą relaksu. Wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych pozwoli na dopływ do jego wnętrza naturalnego światła i korzystnie wpłynie na estetykę obiektu.

Drewniany domek letniskowy to doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie wypoczynek z dala od zgiełku miasta. Najlepiej postawić go na działce na wsi, przy terenach rekreacyjnych – zyskamy wówczas przytulny kącik, idealny na letnie, weekendowe wypady. W przypadku domów jednorodzinnych, dobrym pomysłem jest również zbudowanie letniaka we własnym ogrodzie, zwłaszcza, gdy często odwiedzają nas goście. Będzie to sympatyczne lokum, zapewniające maksymalną swobodę i prywatność. Ważnym elementem takiego obiektu są przeszklenia,  które sprawią, że pomieszczenia wypełnią się naturalnym światłem, sprzyjającym komfortowemu wypoczynkowi.
 

Ucieczka na łono przyrody
 

Spędzanie czasu w domku letniskowym jest doskonałą okazją do kontemplowania każdego dnia. Świeże powietrze i bliskość natury zachęcają do pieszych wędrówek i bezstresowego wypoczynku. Tu życie toczy się bez pośpiechu, który jest jak złodziej – słyszymy w piosence Doroty Miśkiewicz – okrada nas bezkarnie z każdej pięknej chwili zanim minie.  Budowa chatki może się również okazać prawdziwą przygodą, jeśli zaangażujemy się w nią osobiście, biorąc czynny udział w kolejnych etapach prac. Wszak decydując się na taką inwestycję, lokujemy w niej zarówno swoje oszczędności, jak i marzenia. Chcemy, aby powstał projekt z duszą, który sprosta naszym wyobrażeniom o przytulnym gniazdku. Dlatego warto wcześniej określić plany budowlane i dopasować je nie tylko do swoich możliwości, lecz także uwarunkowań prawnych.
 

Wypełniamy formalności

Przy budowie domku letniskowego należy zasadniczo spełnić podobne formalności jak w przypadku inwestycji w dom jednorodzinny. Dotyczy to sytuacji, gdy planowany obiekt będzie trwale związany z gruntem. Musimy wtedy pamiętać o uzyskaniu pozwolenia na budowę a,  po jego otrzymaniu, zawiadomić powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego o terminie rozpoczęcia robót. Nadzór budowlany informujemy również o zakończeniu inwestycji. Odstępstwo od tych zasad stanowi inwestycja w domek, który nie jest trwale związany z gruntem, co kwalifikuje go do kategorii tymczasowych obiektów budowlanych. Taka konstrukcja jest zwolniona z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę – wystarczy wówczas samo zgłoszenie. Obecnie trwają prace nad nowelizacją ustawy Prawo Budowlane, która ma na celu  przyspieszenie procesu budowlanego w odniesieniu do większości inwestycji. Ostateczna wersja ustawy pokaże, czy zakładane zmiany obejmą również budowę domków letniskowych.

Konstrukcja na miarę marzeń

Podstawą współczesnego budownictwa są geometryczne struktury, zbudowane według trzech podstawowych zasad: symetrii, harmonii oraz synergii. Domek letniskowy, zaprojektowany według najnowszych trendów, wpisujących się w aktualne konwencje projektowania to inwestycja na lata. Optymalne wykorzystanie jego przestrzeni przyczyni się do komfortowego użytkowania dostępnego metrażu. Warto uwzględnić podział na strefy: dzienną i nocną (w odpowiednich proporcjach), pamiętając o płynnych przejściach pomiędzy nimi. Prosta bryła zyska na atrakcyjności dzięki zastosowaniu przeszkleń. Umożliwią one dostęp naturalnego światła do wnętrz i jednocześnie zapewnią nieograniczony widok na najbliższą okolicę domku.
 

Estetyka drewna, funkcjonalność PVC

W zanurzonym w naturze domku letniskowym sprawdzi się wystrój z drewna. Zastosowanie wykonanej z tego materiału stolarki okiennej może się jednak okazać zbyt kosztowne. Dobrym rozwiązaniem jest wówczas wybór okien PVC, które wyglądają jak drewniane. Takie wyroby znajdziemy np. w ofercie firmy MS więcej niż OKNA. – Okna PVC Wood Look łączą w sobie estetykę drewna i zalety okien PVC. Zastosowane w nich innowacyjne łączenie ram i skrzydeł oraz bogata kolorystyka oklein, sprawia, że idealnie przypominają stolarkę drewnianą – tłumaczy Artur Głuszcz, Dyrektor ds. Produkcji MS więcej niż OKNA, firmy oferującej szeroką gamę rozwiązań z zakresu stolarki okiennej i drzwiowej – Okna PVC nie wymagają konserwacji, niezbędnej w przypadku wyrobów z drewna, co ułatwia ich eksploatację. Są również tańsze od swoich drewnianych odpowiedników – dodaje ekspert.

Stolarka okienna z PVC o wyglądzie drewna dobrze wkomponuje się w konstrukcję domku letniskowego. Szeroki wybór dostępnych rozwiązań pozwala na dopasowanie kolorystyki okien zgodnie z naszymi oczekiwaniami estetycznymi. Dzięki funkcjonalnym przeszkleniom, domek nabierze charakteru i, wraz z otaczającą działką, będzie naszą przestrzenią relaksu. Wysokiej jakości okna zapewnią również ochronę termiczną, więc jeśli wyposażymy obiekt w ogrzewanie, możemy  w nim  także spędzać czas poza sezonem letnim.

 

źródło: MS więcej niż OKNA