Pokój na miarę ucznia
Pokój na miarę ucznia

Nieuchronnie kończą się wakacje i nadchodzi rok szkolny. Rodzice zaczynają planować zmiany w pokoju dziecka, aby zorganizować mu wygodne miejsce do nauki. Jak zatem stworzyć pokój, w którym warunki będą pozytywnie wpływać zarówno na edukację jak i zdrowie?

Wyznaczenie w pokoju dziecka niezależnych stref do nauki, odpoczynku i zabawy – przed takimi zadaniami stają rodzice na początku roku szkolnego. Jeśli warunki sprzyjają miejsce do pracy można odseparować od reszty pomieszczenia. Regał, szafka czy zasłonka podzielą wnętrze – choćby optycznie – na trzy odpowiednie części. W tej przeznaczonej do odrabiania lekcji powinno się znaleźć odpowiedniej wysokości biurko i wygodne krzesło, półki na książki i przybory szkolne. Rekomendowane wymiary biurka dla ucznia to 110 cm szerokości i 60 cm głębokości. Taka wielkość pozwoli swobodnie rozłożyć książki i zeszyty. Ważne jest również to, aby blat biurka nie odbijał światła. Opierając się o niego przedramionami, dziecko powinno mieć wyprostowany kręgosłup.

Pokój ucznia musi być wyposażony w odpowiednie oświetlenie naturalne i uzupełniające je – oświetlenie sztuczne, które wpływa zarówno na zdrowie jak i samopoczucie dziecka. Potwierdzają to wyniki badania zrealizowanego przez kampanię „Energooszczędność w moim domu”, w którym 45% Polaków uznało za najważniejszy dla komfortu i zdrowia dostęp naturalnego światła dziennego. „Dlatego, jeśli to możliwe, ustawmy biurko niedaleko okna, aby dziecko jak najdłużej mogło się uczyć przy świetle dziennym – najzdrowszym dla oczu” zauważa architekt Velux, Monika Kupska-Kupis. Niezbędnym uzupełnieniem będzie oświetlenie sztuczne, najlepiej pochodzące z kilku źródeł – górnej lamy umieszczonej centralnie w pokoju, ruchomej lampki biurkowej oraz lampki przy łóżku. 

Najnowsze technologie oświetlenia ledowego gwarantują spokojną naukę także po zmroku, jednocześnie wpływając na zmniejszenie rachunków za zużytą energię. „Dobierając światło pod kątem jego wpływu na zdrowie i wzrok dziecka warto pamiętać, aby w lampce biurkowej zastosować źródło LED wytwarzające światło o wysokiej jakości, czyli o wysokim wskaźniku oddawania barw. Źródło LED powinno być umieszczone w lampce tak, aby nie było widoczne bezpośrednio, unikniemy wtedy niepożądanego efektu oślepienia, który może powodować dyskomfort podczas nauki. W oświetleniu sufitowym warto zastosować lampy LED wyposażone w osłonę rozpraszającą (np. mleczną bańkę) zapewniającą równomierny rozsył światła w całym pokoju oraz skutecznie eliminującą efekt olśnienia” przekonuje dr inż. Andrzej Wiśniewski z Osram. Wybierając źródła światła do pokoju ucznia warto pamiętać także o ich trwałości oraz energooszczędności, która to według danych kampanii „Energooszczędność w moim domu” jest dla Polaków czynnikiem decydującym przy zakupie.

Kolejny aspekt, na który należy zwrócić uwagę projektując pokój dla ucznia to zapewnienie mu możliwości skoncentrowania się na wykonywanym zadaniu. Skupienie potrafią rozproszyć najróżniejsze dźwięki, takie jak włączony telewizor w pokoju dziennym, czy też radio, którego słucha brat. Zaradzi temu izolacja akustyczna ścian, do której powszechnie wykorzystuje się skalną wełnę mineralną. „Wełna skalna stosowana jest w akustycznych rozwiązaniach ścian działowych. Dzięki właściwościom pochłaniania dźwięku pozwala na zmniejszenie wpływu hałasu z pomieszczeń sąsiadujących, zachowując przyjemny komfort w pokoju. Zastosowana na zewnątrz budynku staje się z kolei doskonałą izolacją cieplną oraz barierą dla rozprzestrzeniającego się hałasu i wibracji powodowanych przez tramwaje, samochody czy pociągi” twierdzi Piotr Pawlak z Rockwool Polska. Dobra izolacja ścian zewnętrznych pozwala też zapewnić w pokoju dziecka odpowiednią temperaturę do nauki, która wynosi około 20-22 C. Zdolności do koncentracji i analitycznego myślenia sprzyja także codzienne wietrzenie pokoju przed rozpoczęciem odrabiania lekcji. 

Pokój dla ucznia musi spełniać trzy funkcje oferując mu miejsce do nauki, zabawy i wypoczynku. Powinniśmy urządzać go wspólnie z dzieckiem, aby w ten sposób mogło ono wyrazić swoją niezależność i indywidualność. Jeśli któryś z pomysłów dziecka okaże się zbyt nowatorski, trzeba wytłumaczyć, dlaczego nie możemy się na niego zgodzić i wspólnie poszukać innego rozwiązania. Zwracając uwagę dziecka na koszty wiążące się z projektowaniem jego pokoju i zakupem wyposażenia możemy przy okazji uczyć oszczędnego gospodarowania budżetem oraz wpajać energooszczędne nawyki, dzięki którym koszty utrzymania całego mieszkania czy domu będą niższe.

 

źródło: Kampania edukacyjna Energooszczędność w moim domu