Rozszyfrować drzwi
Rozszyfrować drzwi

Każdy kto przymierzał się do zakupu drzwi wewnętrznych spotkał się z informacją, że są wykonane z MDF-u lub HDF-u. Co to właściwie oznacza? Czy drzwi wyprodukowane z tego materiału są trwałe i solidne?

Drzwi D'Artagnan Invado

 

MDF i HDF to materiały niezwykle często używane do produkcji mebli i drzwi. Inaczej mówiąc to płyty pilśniowe nowej generacji, które powstają w procesie łączenia włókien drzewnych w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury. HDF to wysoce zagęszczone płyty, MDF - średnio-gęste. 

Gęstość przekłada się na twardość, a tym samym sposoby zastosowania danego materiału. Oba materiały są powszechnie używane w meblarstwie, budownictwie oraz przy wykańczaniu i aranżacji wnętrz. Wbrew wciąż jeszcze panującym opiniom absolutnie nie są to mniej wartościowe produkty drugiej kategorii. 

Jak to jest zrobione?

 - Do produkcji naszych drzwi używamy zarówno płyt MDF, HDF, jak i drewna. Każdy z tych materiałów ma inne właściwości i dlatego pełni różne funkcje. Ramy wykonujemy z drewna lub płyt MDF, natomiast HDF-y stanowią bardzo dobry surowiec oklejający - są bardzo wytrzymałe, a ich powierzchnię  można dokładnie wykończyć okleiną - wyjaśnia Adam Hucz odpowiedzialny za markę Invado. Dla przykładu, rama drzwi Orso wykonana jest z płyty MDF i wypełniona „plastrem miodu” lub płytą wiórowo otworową. Całość obustronnie oklejona jest płytą HDF. Tak skonstruowane skrzydło drzwiowe pokrywane jest okleiną dekoracyjną. - W ten sposób optymalnie wykorzystujemy zalety danego materiału, uzyskując funkcjonalność i wysoką estetykę drzwi. Sprzyja temu też Technologia Invado, która polega na sklejaniu okleiny na wewnętrznej części przylgi, co zapobiega jej rozwarstwianiu i  odklejaniu – wyjaśnia A. Hucz

Drzwi Malawi Invado

 

Wytrzymałe, funkcjonalne, ładne

Płyty pilśniowe nowej generacji charakteryzują się bardzo drobną powierzchnią. Dzięki temu można je bezpośrednio lakierować oraz wykańczać różnego rodzaju okleinami. Płyty MDF, dzięki jednolitej gęstości i składowi, stanowią świetny materiał do obróbki maszynowej. Wysoką jakość i odporność na uszkodzenia mechaniczne zawdzięczają „suchemu” procesowi produkcji. Jednorodna budowa wyklucza powstawanie strukturalnych niedoskonałości: pęknięć, sęków, nierówności, dlatego płyty stają się coraz poważniejszą konkurencją dla naturalnego drewna. Tym bardziej,  że dzięki specjalnym technologiom, potrafią nie tylko dobrze się prezentować, ale nawet do złudzenia przypominać drewno. 
 
6 z ekologii

Jeśli zależy nam na wyborze produktów przyjaznych środowisku, warto sprawdzić, czy firma ma odpowiednie certyfikaty. Między innymi certyfikat FSC. – Jest to dobrowolne oznakowanie, o które może ubiegać się producent wyrobów drewnianych bądź drewnopochodnych – mówi Krzysztof Kaleja, Technolog w firmie Invado. - Otrzymanie go oznacza, że pierwotnym źródłem materiałów składowych, wykorzystanych do produkcji, są obszary leśne spełniające standardy uzgodnione przez członków organizacji FSC. Firma Invado posiada certyfikat FSC od 2007 roku i obejmuje on wybrane produkty z oferty – dodaje. 

 

źródło: Invado