Odrobina cienia dla chwili wytchnienia
Odrobina cienia dla chwili wytchnienia

Gdy dokucza upał, szukamy cienia, który skryje nas przed palącym słońcem. Schronienie odnajdujemy najczęściej w domu. Co jednak zrobić, jeśli jego wnętrza narażone są na działanie zbyt intensywnego promieniowania słonecznego? Komfortowe przebywanie w takich pomieszczeniach zapewnią nowoczesne markizy, dzięki którym nawet w upalny dzień niestraszna będzie wysoka temperatura.

Gdy za oknem panuje nieprzyjemna, deszczowa i ponura aura, z wytęsknieniem wypatrujemy cieplejszych dni. Wraz z nadejściem lata, gdy słońce dominuje na niebie a temperatura wyraźnie rośnie, chwile wytchnienia od upałów zapewnia wyłącznie cień. Najczęściej odnajdujemy go w domu. Niestety, palące słońce sprawia, że przebywanie w budynku pozbawionym odpowiednich osłon może zamienić się w prawdziwą udrękę. 


 

Niebezpieczny upał

Upał bywa bardzo męczący. W wysokiej temperaturze i wilgotności powietrza wyraźnie spada poziom naszej energii do działania. W wyniku przegrzania czujemy się wyczerpani.  Wpływ cienia na samopoczucie człowieka jest wówczas nieoceniony. 

Upał wywołuje nie tylko poczucie dyskomfortu, ale może być także niebezpieczny dla zdrowia. Zbyt długie przebywanie w wysokiej temperaturze może zaburzyć gospodarkę cieplną organizmu. To niebezpieczne dla zdrowia zjawisko nazywamy udarem cieplnym. Szczególnie narażone są osoby starsze i dzieci. Objawy to m.in. ogólne osłabienie, nudności, silny ból głowy i gorączka oraz przyspieszenie akcji serca. Najlepszą reakcją w takim wypadku jest skrycie się w zacienionym i przewiewnym miejscu, chłodne okłady oraz szybkie wezwanie pomocy. Lepiej jednak zapobiegać niż leczyć. 
 

Jakie osłony wybrać?

Na rynku dostępne są różnorodne produkty w mniej lub bardziej efektywny sposób pozwalające na ograniczenie zbytniego nagrzewania się pomieszczeń. Należą do nich m.in. rolety zewnętrzne. Ich wykorzystanie sprawia jednak, że pomieszczenie wymaga dodatkowego doświetlenia. Nierzadko stosujemy też zwykłe zasłony. Skuteczność tego rozwiązania pozostawia wiele do życzenia. Najnowszą generację osłon stanowią nowoczesne markizy, zapewniające optymalny dopływ naturalnego światła. – Markizy sprawiają, że we wnętrzu będzie panować przyjemny klimat, a do pomieszczenia dotrze wystarczająca ilość naturalnego światła – tłumaczy Janusz Komurkiewicz, Dyrektor Marketingu firmy FAKRO, producenta okien dachowych i akcesoriów do okien. – Poddasza w domach jedno- i wielorodzinnych z powodzeniem wykorzystuje się jako użyteczne przestrzenie mieszkalne. Markizy mogą być stosowane zarówno w oknach pionowych, jak i dachowych. Te drugie, ze względu na swoje położenie, są szczególnie narażone na intensywne działanie słońca – dodaje Janusz Komurkiewicz.
 

Funkcjonalne rozwiązanie

Markizy są nie tylko łatwe w obsłudze i funkcjonalne, lecz również estetyczne. Zaprojektowane zostały z myślą o użytkownikach ceniących atrakcyjny design i tak, aby dobrze komponować się z konstrukcją okna oraz fasadą budynku. Istotną cechą markiz jest również ich energooszczędność. – Markizy odbijają promieniowanie słoneczne już przed szybą i nie dopuszczają do nagrzewania się pomieszczeń, dzięki czemu znacznie ograniczamy konieczność korzystania z energochłonnej klimatyzacji. Markiza w wersji Solar nie zużywa w ogóle prądu z sieci elektrycznej, gdyż jest zasilana baterią ładowaną energią solarną – podkreśla specjalista z firmy FAKRO.

Przyjemnego cienia nie trzeba szukać daleko, znajdziemy go we własnym domu, pod „osłoną" funkcjonalnych i estetycznych markiz. Dzięki ich zastosowaniu, ze słońca skorzystamy wówczas, gdy będziemy mieli na to ochotę. Natomiast w czasie największego upału możemy schronić się w domowym zaciszu i z przyjemnością sączyć chłodne mojito lub mrożoną herbatę delektując się urokami komfortowego wnętrza.

 

źródło: Fakro