W trosce o bezpieczeństwo – drzwi techniczne
W trosce o bezpieczeństwo – drzwi techniczne

Utarło się przekonanie, że drzwi techniczne przeznaczone są do budynków użyteczności publicznej, w miejscach, na które straż pożarna nakłada specjalne wymogi. Jednak dzięki temu, że mają coraz ciekawszy design, cieszą się rosnącą popularnością także w domach prywatnych. Kiedy warto je zastosować?

 

 

Obecnie drzwi techniczne trudno na pierwszy rzut oka odróżnić od zwykłych, wewnątrzlokalowych. Producenci dokładają wszelkich starań, by nie budziły skojarzeń z siermiężnym wzornictwem, jakie towarzyszyło im przed długie lata. 

Techniczne, czyli jakie?

Drzwi techniczne od standardowych odróżnia przede wszystkim zastosowana w konstrukcji płyta ogniotrwała oraz wkład szklany. Dzięki temu są one wyjątkowo szczelne, a w przypadku pożaru wolniej poddają się płomieniom. Konstrukcja drzwi technicznych powstrzymuje rozprzestrzenianie się ognia oraz dymu. W zależności od miejsca, w którym będą używane, do wyboru są modele, które zapewniają klasę odporności ogniotrwałej przez 30 minut (np. model Guardia EI30 lub Ignis), 60 minut (Guardia EI60), a nawet 120 minut. To sprawia, że w razie pożaru mieszkańcy mają więcej czasu na ewakuację, a straż na skuteczne  przeprowadzenie akcji. Na tym jednak nie koniec zalet. Drzwi techniczne cechuje znacznie lepsza izolacyjność akustyczna, a co się z tym wiąże, we wnętrzach, w których je zastosujemy będziemy mieć więcej spokoju i upragnionej ciszy. - Przed zakupem drzwi technicznych zwróćmy jednak uwagę na to,  czy producent zastosował uszczelkę przylgową pęczniejącą oraz próg opadający z uszczelką – radzi Adam Hucz, odpowiedzialny za markę drzwi Invado. W przeciwnym wypadku wymieniane zalety nie sprawdzą się w praktyce.

Gdzie warto je zamontować?

W prywatnych domach drzwi techniczne powinny znaleźć się w kotłowni oraz w przejściu pomiędzy garażem a częścią mieszkalną. Są to newralgiczne miejsca jeśli chodzi o bezpiec]zeństwo domowników. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by zamontować je także w innych pomieszczeniach. – Drzwi techniczne bez trudu dopasujemy do domowej aranżacji, ponieważ mamy do wyboru aż 17 kolorów oklein, w tym najmodniejsze ostatnio biele i szarości, rożne odcienie dębu, wiśni, olchy czy orzecha, ale też okleiny w kolorze drewna egzotycznego - coimbrę, teak i wiąz – podkreśla A. Hucz z Invado. Co ciekawe, a zarazem dla wielu bardzo istotne, w drzwiach technicznych można zastosować przeszklenia. Oczywiście w takim wypadku będzie to bezpieczna szyba ognioodporna. Dodatkowym, ozdobnym akcentem, o który warto się pokusić zwłaszcza wtedy, gdy drzwi zastosujemy w części mieszkalnej, jest listwa dekoracyjna Completo. Można ją zakupić od razu z drzwiami, albo dołączyć w dowolnie wybranym, późniejszym momencie.

 

 

Odpowiedni montaż

Aby drzwi techniczne przeciwpożarowe odpowiednio spełniały swoją funkcję, muszą być właściwie zamontowane. Tu nie ma miejsce na fuszerkę. Najważniejsze, by pamiętać, że ościeżnic drzwi technicznych przeciwpożarowych nie można wmurowywać w ścianę, a montaż możliwy jest dopiero wówczas, gdy wilgotność w pomieszczeniu spadnie poniżej 60 proc., wykończone są ściany i podłogi. Bardzo ważne, by w pomieszczeniach, w których zamontowana jest ościeżnica drzwi przeciwpożarowych nie prowadzić już żadnych mokrych prac wykończeniowych, w tym układania glazury czy terakoty. Należy pamiętać także o zasilikonowaniu dolnej krawędzi ościeżnicy,  zabezpieczając ją przed działaniem wilgoci podczas mycia podłóg. Drzwi techniczne przeciwpożarowe można zamontować właściwie do każdego rodzaju ściany – zarówno tradycyjnej, ceramicznej, zbudowanej z cegły silikatowej, betonu komórkowego, jak i lekkiej konstrukcji z płyt kartonowo-gipsowych – jedynym obostrzeniem jest zastosowanie odpowiednich mocowań. 

 

źródło: Invado