Polka w gronie zwycięzców konkursu VELUX International Design Award
Polka w gronie zwycięzców konkursu VELUX International Design Award

Aleksandra Błoch, studentka Wydziału Wzornictwa Przemysłowego i Projektowania Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, znalazła się w gronie finalistów I edycji międzynarodowego konkursu VELUX International Design Award 2014. Jury wyróżniło jej innowacyjny projekt rolety z wykorzystaniem grafenu, zatytułowany „SMART DOTS - Inteligentne kropki”. 

Aleksandra Błoch z projektem rolety SMART DOTS wyróżnienie VIDA 2014

 

Praca konkursowa Aleksandry Błoch stanowi wybiegające w przyszłość rozwiązanie. Roleta skonstruowana z cienkiej, niemal przezroczystej warstwy grafenu, która działa jak ogniwo słoneczne pozwala przyciemniać światło o różnej sile natężenia. 

„Moim celem było uproszczenie rolety, jak tylko to możliwe. Chciałam uniknąć dodatkowych i osobnych jej części, aby utrzymać ryzyko zniszczenia na minimalnym poziomie i ograniczyć problemy podczas mycia okien” – wyjaśnia Aleksandra. Dzięki „SMART DOTS” znalazła rozwiązanie integrujące roletę z oknem bez instalacji dodatkowych elementów. Mając również na uwadze ekologię postanowiła ograniczyć ilość zużywanych materiałów – „Roleta nie powinna być dłużej postrzegana jako osobny produkt. Powinna stać się integralną częścią okna” – komentuje. 

Rolety przyszłości według studentki z Łodzi 

Na czym dokładnie polega koncepcja „SMART DOTS”? To innowacyjna roleta, którą tworzy się poprzez nakładanie na szybę cienkiej, niemal przezroczystej warstwy grafenu, czyli materiału składającego się z atomów węgla. Roleta taka zawiera wiele kropek, których rozmiar można zmieniać za pomocą panelu dotykowego, tworząc tym samym efekt przyciemnienia od 0 do 100 proc. Instalacja jest szybka, a sama roleta może występować w różnych kolorach. Grafen działa jak ogniwo słoneczne, dlatego też roleta nie potrzebuje dodatkowego źródła energii. Jest to zatem rozwiązanie przyjazne dla środowiska. 

Do swojego projektu Aleksandra szukała inspiracji w przyrodzie – „Na pomysł powiększania kropek wpadłam, gdy obserwowałam okręgi pojawiające się na tafli wody po wrzuceniu do niej kamienia”. O grafenie, który jest najcieńszym materiałem, jaki można stworzyć z atomów, dowiedziała się, gdy Polska odkryła w zeszłym roku sposób na jego masową produkcję. „Grafen jest doskonałym przewodnikiem prądu i ciepła. W przyszłości z grafenu będzie można tworzyć zadziwiające rzeczy – jak na przykład giętkie, zwijalne ekrany dotykowe” – wyjaśnia. Aleksandra wierzy, że roleta będąca jednocześnie ekranem dotykowym ma dużą szansę stać się rzeczywistością. 

Nowa nagroda z zakresu wzornictwa napędza innowacyjność 

Ceremonia wręczenia nagród w I edycji konkursu VELUX International Design Award odbyła się 22 maja 2014 roku, w Akademii Wzornictwa w Eindhoven w Holandii. Jury w składzie: Peter Zec z Niemiec, duńsko-włoskie duo projektantów GamFratesi oraz holenderska projektantka i architekt Petra 

Blaisse, miało wiele trudności z wyłonieniem faworyta z uwagi na bardzo ciekawe i różnorodne projekty. Ostatecznie główną nagrodę (6 tys. euro) za swój projekt „Ferro Fluid Scales” (Ferrofluidalne Panele) zdobyła Hyunjeong Kim z Berlińskiego Uniwersytetu Sztuki. Najważniejszym aspektem tego projektu jest działanie rolety wskutek zmian organicznych Ferrofluidu w szklanych panelach lub profilach. Drugą nagrodę (2,5 tys. euro) otrzymały: Iris van den Brink i Anneloes de Koff z Uniwersytetu 
Technologicznego w Delft w Holandii za projekt „The Swipe” (Przesunięcie). W tym przypadku projekt rolety łączy estetyczną formę i wygodę ze sterowaniem za pomocą aplikacji mobilnej. W konkursie przyznano także pięć wyróżnień, w tym dla pracy polskiej studentki z Łodzi. Na ceremonii wszyscy finaliści ze szkół wzornictwa z Niemiec, Holandii, Hiszpanii, Polski i Węgier prezentowali prototypy swoich projektów. 

Juror Peter Zec, fundator prestiżowej nagrody Red Dot Designing Award, powiedział – „Każdy z wyróżnionych projektów zawierał wiele ciekawych rozwiązań. Mogliśmy zobaczyć zastosowanie nowych i ekscytujących technologii, np. wykorzystanie naturalnego światła dziennego, jako źródła energii w nocy czy też ekologiczne i techniczne rozwiązania czerpiące inspirację z natury.” 

Do pierwszej edycji konkursu VIDA napłynęły zgłoszenia z przeszło 20 europejskich krajów. Zadanie konkursowe polegało na zaprojektowaniu rolety przyszłości. Projekty były oceniane na podstawie takich kryteriów jak: innowacja, poprawa jakości życia, zastosowanie ekologicznych rozwiązań oraz potencjał rynkowy. 

Relacja z uroczystości wręczenia nagród VIDA 2014, z wypowiedziami laureatów i członków jury: 

 

 

 

 

 

źródło: Velux