Nowe technologie Schüco
Nowe technologie Schüco

Na brzegu rzeki Elby w Magdeburgu powstał budynek, który swój niezwykły charakter zawdzięcza inspiracji architekta budownictwem okrętowym. Obiekt, który do złudzenia przypomina luksusowy jacht, został zrealizowany z zastosowaniem najnowszych technologii fasadowych i okiennych marki Schüco.

 

Budynek o funkcji mieszkalnej i usługowej do złudzenia przypomina projekt jachtu

Fot. Schüco 

 

Podobieństwo budynku w Magdeburgu do projektów najnowocześniejszych jachtów nie jest przypadkowym zamysłem, uwidocznionym tylko w charakterystycznym kształcie bryły. Nawiązania można odnaleźć również w zastosowanych technologiach i podziale stref użytkowych. Powodem dla powstania tak unikatowego projektu były marynistyczne zainteresowania inwestora i samo położenie budynku nad brzegiem rzeki. Architekt Andreas Weinert czerpał swoją inspirację z najbardziej innowacyjnych pod względem designu i technologii jachtów, takich jak między innymi super jacht „Venus” zaprojektowany na zlecenie Steve’a Jobsa. Elementy, które łączą dom w Magdeburgu ze współczesną architekturą jachtów, to klarowność designu oraz konsekwentne stosowanie aluminium, szkła i najnowocześniejszych technologii konstrukcyjnych.

Transparentna fasada Schüco FW 60+.HI zapewnia maksymalny dostęp światła do wnętrz biurowych na parterze, a jednocześnie gwarantuje doskonałą ochronę cieplną

Fot. Schüco

 

 

Funkcja określa formę

Otwarta południowa strona budynku nawiązuje do wyglądu dziobu okrętu, wysokie kondygnacje przypominają prawdziwe megastruktury, a liczne tarasy – zewnętrzne pokłady ogrodzone relingami. Celem architekta było jednak przede wszystkim stworzenie rezydencji, która spełnia indywidualne wymagania inwestora pod względem funkcjonalności i oszczędności energii. Postawionym przez właściciela warunkiem było harmonijne połączenie funkcji mieszkalnej i biurowej. Budynek miał ponadto posiadać standard niskoenergetyczny, pomimo dużej powierzchni przeszkleń. Ostatecznie architekt zdecydował się umieścić powierzchnię biurową na parterze. Maksymalne przeszklenie elewacji umożliwiła konstrukcja, w której obciążenia zostały przeniesione na ściany zewnętrzne oraz trzy masywne kolumny od strony ogrodu. Do realizacji projektu wybrano fasadę słupowo-ryglową Schüco FW 60+.HI oraz okna aluminiowe z serii Schüco AWS 75.SI, ze względu na ich doskonale właściwości termoizolacyjne i dużą nośność pozwalającą na przenoszenie dużych obciążeń wielkoformatowymi szybami. Systemy te posiadają przy tym eleganckie, wąskie profile i niewielkie głębokości zabudowy. Dzięki temu wnętrza są wypełnione maksymalną dawką światła dziennego, a najemcy mogą się cieszyć rozległym widokiem na rzekę Elbę. Przy wejściach na tarasy zamontowano drzwi podnośno-przesuwne Schüco ASS 70.HI. Aluminium, jako materiał powszechnie używany w przemyśle motoryzacyjnym i kosmicznym, doskonale wpisało się w założenia tego nowoczesnego budynku. 

Architekt zaplanował liczne tarasy ogrodzone balustradami przypominającymi relingi

Fot. Schüco

 

 

Odporny na ogień i wodę

W celu zapewnienia odpowiedniej ochrony pracowników i mieszkańców budynku, projektant przewidział szereg systemów przeciwpożarowych i dymoszczelnych. Poszczególne strefy zostały oddzielone estetycznymi przegrodami w postaci innowacyjnych drzwi dymoszczelnych Schüco ADS 65.NI SP oraz transparentnej przeciwpożarowej stolarki drzwiowej z serii ADS 80 FR 30. Drzwi z serii Schüco ADS 65.NI SP charakteryzuje niewielka głębokość zabudowy 65 mm i możliwość rozbudowy o dodatkowe funkcje, jak na przykład kontrola dostępu w postaci czytników biometrycznych. Drzwi Schüco ADS zapewniają natomiast ochronę przed ogniem, dymem i wysoką temperaturą przez co najmniej 30 minut zgodnie z klasą F30/EI30. Przy głębokości zabudowy zaledwie 80 mm system ten pozwala na tworzenie imponujących przejść o wymiarach 1400x2988 mm. Jeżeli jest to wymagane, drzwi mogą być produkowane w klasie antywłamaniowej RC3, a nawet zapewniać ochronę akustyczną do 42 dB. Ze względu na swoje położenie i wysoki poziom wód gruntowych, budynek został zabezpieczony również przed zalaniem. Na poziomie piwnicy i garażu zamontowano drzwi grodziowe stosowane w łodziach podwodnych, co stanowi kolejne nawiązanie do budownictwa okrętowego. 

Rozwiązania specjalne Schüco cechują się subtelną estetyką, dzięki czemu poszczególne strefy tworzą spójną całość

Fot. Schüco

 

 

 

źródło: Schüco