Wybieramy funkcjonalne moskitiery
Wybieramy funkcjonalne moskitiery

Wiosenna pogoda sprzyja częstemu wietrzeniu wnętrz, ale też rozwojowi uprzykrzających nam życie komarów, meszek, kleszczy. Warto zabezpieczyć dom przed ich inwazją wybierając odpowiednie moskitiery. 

Moskitiera ramkowa firmy Anwis

 

 

Najwięcej owadów dostaje się do mieszkań przez otwarte okna, zwłaszcza wieczorem, gdy zapalimy światło. Skuteczną barierą dla nieproszonych gości są instalowane w otworach okiennych i drzwiowych siatki. Są one wykonane z wyjątkowo mocnego i trwałego materiału - włókna szklanego. Jest on odporny na czynniki atmosferyczne – temperaturę, promieniowanie UV oraz deszcz i – co ważne – nie przyciąga brudu. Taką siatkę najprościej przykleić do ościeżnicy okna od zewnątrz za pomocą taśmy klejącej. To rozwiązanie jest najtańsze, ale też najmniej trwałe i nieestetyczne, ponieważ z czasem siatka zaczyna się odklejać. 

Znacznie wygodniejsze są moskitiery wykonywane na zamówienie. Aby moskitiery dobrze pełniły swoje zadanie, ich rodzaj indywidualnie dostosowuje się do typu otworu, jego wymiarów i kształtu. Zastosowanie takich moskitier w żaden sposób nie przeszkadza w pracy rolet wewnętrznych oraz zewnętrznych. Specjalnie dobrany kolor siatki – szary lub czarny - nie ogranicza widoczności w świetle okna. Szeroka gama kolorystyczna, a także dostępność różnych typów profili, pozwala dobrać moskitierę do domów zarówno w nowoczesnej, jak i tradycyjnej architekturze. 

W wersji tylko na lato

Moskitiery doskonale sprawdzą się w oknach, które otwierane są wyłącznie w celu zapewnienia cyrkulacji powietrza. Zamontowane na początku wiosny doskonale spełnią swoją rolę do późnej  jesieni. Po tym okresie należy moskitierę zdjąć, wyczyścić i przechować do następnego sezonu.

Najpopularniejsze z nich są moskitiery ramkowe. Takie moskitiery są wykonane z ramek aluminiowych, na które są naciągnięte siatki. Montuje się je do ram okiennych przy pomocy bezinwazyjnych uchwytów obrotowych. Dużą zaletą moskitier ramkowych jest możliwość ich szybkiego zdjęcia i ponownego założenia.

 

Moskitiera otwierana drzwiowa firmy Anwis

 

 

W wersji całorocznej 

W wersji całorocznej doskonale sprawdzą się moskitiery otwierane, które można stosować zarówno do okien, jak i drzwi tarasowych. Moskitiery tego typu są wyposażone w uchwyt do otwierania oraz magnesy utrzymujące je w pozycji zamkniętej. Mają także uszczelkę szczotkową, która skutecznie zabezpiecza wnętrze przed przedostawaniem się insektów i nieczystości z zewnątrz. Komfort użytkowania podnoszą zamontowane samozamykacze, które automatycznie domykają otwarte moskitiery. 

 

Moskitiera otwierana drzwiowa firmy Anwis

 

 

W moskitierach otwieranych drzwiowych o znacznych wymiarach warto zwiększyć sztywność. W tym celu stosuje się futrynę wykonaną z zamkniętego profilu aluminiowego. Takie moskitiery znacznie wygodniej obsługiwać, gdy są wyposażone w „kopniak” - element wykonany z blachy aluminiowej. Nie tylko zabezpiecza on moskitiery przed uszkodzeniem, ale również pozwala je otwierać lub domykać stopą. 

Inny typ stanową moskitiery rolowane. Są one dostępne w wersji poziomej i pionowej. Tego rodzaju moskitiery są wyposażone w prowadnice oraz mechanizm sprężynowy. Taka konstrukcja pozwala na szybkie rozwijanie i zwijanie siatki oraz tworzy szczelną barierę zatrzymującą insekty i nieczystości z zewnątrz.  Moskitiery rolowane w wersji pionowej są najczęściej wybierane do okien. Po rozwinięciu siatka moskitiery mocowana jest do listwy hakowej lub zaczepów znajdujących się w prowadnicy. Przy zwolnieniu siatki z uchwytów, spowalniacz moskitiery umożliwia płynne nawijanie siatki w kasecie bez jej uszkodzenia.

Roleta elewacyjna z moskitierą firmy Anwis

 

 

Z kolei moskitiery rolowane, przesuwane w poziomie, są idealnym zamknięciem drzwi balkonowych lub tarasowych. Blokowanie moskitiery przy pomocy taśmy magnetycznej pozwala łatwo i szybko rozwinąć i zwinąć siatkę.

Moskitiery w wersji rolowanej mogą być zintegrowane z roletą zewnętrzną. Warto je wybrać, gdy już na etapie budowy lub modernizacji domu decydujemy się na montaż rolet zewnętrznych. Tego typu moskitiery są rozwiązaniem bardzo praktycznym. Siatka jest ukryta w tej samej obudowie co pancerz rolety i  porusza się w tych samych co pancerz prowadnicach - tyle, że podwójnych.

W dużych przeszklonych wnękach doskonale sprawdzą się moskitiery przesuwne. Mogą mieć jedno lub dwa skrzydła rozsuwane na boki. Skrzydło moskitiery przesuwa się na prowadnicach górnej i dolnej, jedno lub dwutorowej. Maksymalne wymiary skrzydła moskitiery - 2000 x 2500 mm. Dostępność sześciu typów moskitiery przesuwnej, a także dobór prowadnic w zależności od wysokości progu pozwoli idealnie dopasować produkt pod kątem jego funkcjonalności oraz miejsca montażu. Warto się na nie zdecydować, gdy przy drzwiach tarasowych jest wystarczająco dużo miejsca na przesunięcie skrzydła (skrzydeł).

Montaż i pielęgnacja

Pomiar moskitier najlepiej zlecić firmie, w której się je zamawia. Jednak montaż niektórych modeli wymaga wiedzy i doświadczenia. Nietrudno jest zamontować moskitiery ramkowe. Ich założenie jest na tyle proste, że każdy może sobie z tym poradzić. Inaczej jest z moskitierami rolowanymi i przesuwnymi, których instalacja wymaga użycia odpowiednich narzędzi i umiejętności. Najwygodniej kupić moskitiery z montażem lub zatrudnić fachowca. 
Moskitiery są montowane na zewnątrz, zatem brudzą się podobnie jak okna. Co jakiś czas powinno się je więc wyczyścić.

Moskitiery ramkowe i przesuwne najlepiej zdjąć z okna lub drzwi tarasowych, umyć letnią wodą z dodatkiem mydła, a potem spł ukać czystą wodą. Do mycia nie należy używać detergentów. Nie zdejmuje się moskitier rolowanych. Ich siatkę przed zabrudzeniem i warunkami atmosferycznymi chroni kaseta.

 

źródło: Anwis