Wybierz okno na lata
Wybierz okno na lata

Okres wiosenno-letni to tradycyjnie pora remontów i inwestycji, a także dobry czas na przeprowadzenie metamorfozy wnętrza domu lub mieszkania. Wraz z coraz bardziej sprzyjającą pogodą, nabieramy ochoty na zmiany w swoim najbliższym otoczeniu. Jeśli od dłuższego czasu zastanawiamy się nad wymianą stolarki okiennej, to właśnie teraz jest na to najlepszy okres. Przemyślany wybór okna zapewni nam komfort na lata.

Dziś oferta stolarki okiennej jest bardzo szeroka. Możemy wybierać spośród różnorodnych rozwiązań, różniących się parametrami i ceną. Ważne, aby decyzja o zakupie konkretnego produktu była przemyślana i uwzględniała zarówno nasze potrzeby, jak i specyfikę budynku, w którym zamontowane będą okna. Na co powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę, aby zakupiony wyrób dobrze nam służył i spełniał swoją funkcję?

Parametry termiczne

Kluczowym aspektem wpływającym na eksploatację okna jest współczynnik przenikania ciepła, opisywany jako Uw. Na jego wartość składa się m.in. wielkość współczynnika przenikania ciepła dla szyby (Ug) oraz dla ramy okiennej (Uf). Rolę tego parametru uświadomimy sobie, jeśli będziemy wiedzieć, że okno odpowiada za 15-25% strat ciepła w całym budynku. Odpowiednio dobrana  stolarka okienna może więc znacznie ograniczyć ucieczkę energii cieplnej oraz zmniejszyć wydatki na ogrzewanie. – Wartość współczynnika przenikania ciepła dla całego okna powinna być zawsze podawana w odniesieniu do konkretnego okna np. o wymiarach referencyjnych – mówi Artur Głuszcz, Dyrektor ds. Produkcji MS więcej niż OKNA, firmy oferującej szeroką gamę rozwiązań z zakresu stolarki okiennej i drzwiowej –To pozwala na czytelne porównanie poszczególnych wyrobów pod kątem ich termiki – uzupełnia. Tymczasem wielu producentów unika tej przejrzystej metody informacji i podaje parametr Uw bez odniesienia do konkretnych wymiarów okna, co może wprowadzać w błąd potencjalnego odbiorcę. Klasa energetyczna okna powinna być potwierdzona odpowiednimi certyfikatami.  W przypadku stolarki okiennej marki MS więcej niż OKNA są to etykiety energetyczne wydane przez prestiżowy, niemiecki Instytut Techniki Okiennej IFT Rosenheim, świadczące o wysokiej energooszczędności tych produktów.

Jakość nie do podrobienia

Na rynku dostępnych jest wiele wyrobów stolarki okiennej o zróżnicowanej jakości. Jeśli chcemy wybrać rozwiązanie, które bez problemów wytrzyma kilkadziesiąt lat eksploatacji, najlepiej korzystać z oferty renomowanych, uznanych producentów. Nie brakuje jednak podróbek, które „podszywają się" pod okna wysokiej jakości, w rzeczywistości mając z nimi niewiele wspólnego. W trosce o zapewnienie oryginalności wyrobów, firma MS więcej niż OKNA wyposaża swoją stolarkę okienną w specjalne etykiety z numerem seryjnym. – Stosowane w naszych produktach oznaczenie jest jednym z podstawowych elementów Systemu Zapewnienia Jakości – tłumaczy Artur Głuszcz – Na podstawie numeru seryjnego jesteśmy w stanie odtworzyć dokładną specyfikację techniczną, szczegóły zamówienia oraz historię produkcji danego okna. Dzięki temu, konsument wybierając rozwiązanie MS więcej niż OKNA zyskuje pewność, że otrzymuje wyrób najwyższej jakości, spełniający wszystkie deklarowane parametry – podkreśla ekspert.

Świadomy konsument

Od okna oczekujemy bezproblemowej, długotrwałej i wygodnej eksploatacji. Renomowani producenci stolarki okiennej, pewni wysokiej jakości swoich rozwiązań proponują konsumentom gwarancję, którą dodatkowo można wydłużyć. Taką możliwość daje np. marka MS więcej niż OKNA, która umożliwia przedłużenie gwarancji z 5 do 7 lat. Aby cieszyć się komfortem ciepłych, trwałych i estetycznych okien, należy również zadbać o ich odpowiedni montaż. Najlepiej powierzyć go profesjonalnej ekipie, rekomendowanej przez producenta lub punkt sprzedaży, w którym zakupiliśmy stolarkę okienną. Wykwalifikowani serwisanci powinni również dokonać regulacji i przeglądu okien po kilku latach ich użytkowania.
Aby nasz wybór był w pełni satysfakcjonujący, warto poświęcić trochę czasu i zapoznać się z zagadnieniami stolarki okiennej. Poszukiwania informacji na internetowych portalach o tematyce budowlanej czy zasięgnięcie opinii ekspertów, do których możemy się zwrócić poprzez elektroniczny formularz pozwoli nam poszerzyć wiedzę i świadomie podjąć decyzję zakupową.

 

źródło: MS więcej niż OKNA