Taśmy okienne – nowoczesny, ciepły montaż
Taśmy okienne – nowoczesny, ciepły montaż

Energooszczędność to pojęcie, którego od wielu lat używa się w kontekście branży budowlanej. Nowe budynki powstają w oparciu o restrykcyjne normy dotyczące oszczędzania energii, a istniejące obiekty często są modernizowane w taki sposób, aby generowały jak najmniejsze straty ciepła. W ich ograniczeniu pomoże wykorzystanie nowoczesnych okien i drzwi, które powinny być odpowiednio zamontowane. 

Piękna pogoda sprzyja prowadzenia intensywnych prac remontowo – budowlanych. Ich ważną częścią – zarówno przy wznoszeniu nowych, jak i remontach już wybudowanych domów czy mieszkań – jest instalacja stolarki otworowej. Dobrze wykonany montaż to między innymi właściwie zaizolowane miejsca połączenia okien i drzwi z murem. Zastosowanie do tego nowoczesnych, wygodnych i łatwych w użyciu taśm okiennych zapewni szczelność przez wiele lat.

Zalety nowoczesnych rozwiązań

Ponieważ na co dzień ich nie widać, użytkownikom okien i drzwi niełatwo jest ocenić, jak ważną rolę pełnią taśmy okienne. Dużo bardziej świadomi ich zalet są profesjonalni monterzy. Zastosowanie taśm pomaga w prawidłowym wykonaniu połączenia stolarki otworowej z budynkiem. Rozwiązanie to zapewnia, że energooszczędny potencjał tych elementów nie zostanie zaprzepaszczony, a we wnętrzach będzie przytulnie. Taśmy chronią też przed wilgocią, która może powodować rozwój zagrzybienia ścian. Przykładem takiego nowoczesnego rozwiązania jest system montażowy Integra polskiej firmy AIB – producenta wysokiej jakości materiałów izolacyjnych. Wiodącym elementem systemu są  dwie grupy produktów: stosowane we wnętrzach paroszczelne taśmy Integra Inside oraz służące do izolacji na zewnątrz budynków paroprzepuszczalne Integra Outside. – Są one laminatami stworzonymi na bazie włóknin polipropylenowych lub poliestrowych w połączeniu ze specjalną membraną, która gwarantuje odpowiednią wartość Sd – tłumaczy Michał Michałowicz, ekspert z firmy AIB – Współczynnik ten określa, jak gruba musiałaby być warstwa powietrza, by stawiać taki sam opór parze wodnej jak zastosowana membrana. Im niższa jego wartość tym większa paroprzepuszczalność membrany – dodaje. Taśmy okienne to wygodne rozwiązanie, które pozwala skutecznie zapobiegać wnikaniu wilgoci do środkowej warstwy izolacji, czyli piany poliuretanowej. W ten sposób jest ona chroniona przed niekorzystnymi czynnikami, dzięki czemu zachowuje swoje parametry – zarówno termiczne, jak i akustyczne. Zastosowane do montażu stolarki w otworach taśmy pomagają minimalizować mostki termiczne, przez co mają wpływ na ograniczenie „ucieczki” ciepła z budynku. Nowoczesne produkty, jak np. taśmy Integra, są łatwe w obsłudze – specjalne systemy sprawiają, że można je montować w trudnych warunkach atmosferycznych, a nawet bez ściągania rękawic ochronnych. Są przystosowane do malowania i tynkowania. 

Ciepły montaż

Nowoczesne uszczelnienie elementów stolarki otworowej składa się z trzech warstw, które współpracując ze sobą, ograniczają straty ciepła. Warstwa zewnętrzna chroni miejsce połączenia okna lub drzwi z murem przed opadami deszczu i wiatrem, a jednocześnie umożliwia odprowadzenie wilgoci ze ściany na zewnątrz. Warstwa środkowa odpowiada za izolację termiczną. Najczęściej wykonana jest z piany poliuretanowej. Warstwa wewnętrzna zabezpiecza z kolei przed wnikaniem do złącza wilgoci z pomieszczenia. Wykonuje się ją ze specjalnych taśm paroszczelnych. Rozwiązanie to możemy z powodzeniem wykorzystać w ciepłym montażu stolarki budowlanej. – Jego najważniejsza zasada brzmi: szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz – wyjaśnia Michał Michałowicz. Montaż warstwowy nie jest skomplikowany, wymaga natomiast odpowiednich przygotowań. Otwór w murze powinien być czysty i zagruntowany tak, aby cała jego powierzchnia była związana i jednorodna. Taśmę paroszczelną należy przykleić do wewnętrznej krawędzi ościeżnicy, a taśmę paroprzepuszczalną do jej krawędzi zewnętrznej. – Należy zwrócić uwagę, by taśma była dobrze dociśnięta na całej powierzchni. Szczególnie ważne jest prawidłowe wyklejenie narożników i zostawienie odpowiednich zakładek – radzi ekspert z AIB. Po wykonaniu tych czynności okno należy wstawić do przygotowanego otworu, ustawić pion i poziom, a następnie zamocować mechanicznie zgodnie z zaleceniami producenta. Kolejny krok to szczelne przyklejenie taśmy zewnętrznej do muru. Następnie szczelinę między oknem a murem wypełnia się pianką poliuretanową. Po jej stwardnieniu odcina się ewentualny nadmiar i przykleja do muru taśmę wewnętrzną. Bardzo ważne jest, aby taśmy zewnętrzne zabezpieczyć przed wpływem promieniowania UV w ciągu najpóźniej 3 miesięcy od montażu.

Ciepły montaż stolarki budowlanej to stosowane przez profesjonalistów rozwiązanie, które pozwala na minimalizowanie strat ciepła w budynku. Zapewnia skuteczne wykonanie inwestycji, zgodnie z wymaganiami współczesnego budownictwa. Jego efekty docenią konsumenci, którzy na co dzień użytkują okna i drzwi.

 

źródło: AIB