Na ścianę czy na okno – jaką roletę wybrać?
Na ścianę czy na okno – jaką roletę wybrać?

Montaż rolet wewnętrznych może odbywać się w kilku systemach. Do najczęściej rozważanych sposobów należą mocowanie rolet na ścianie oraz bezpośrednio na oknie. Poniżej przedstawiamy wszystkie „za” i „przeciw” obu rozwiązań.

Montaż na ścianie, czyli rozwiązanie klasyczne


Podstawową zaletą mocowania rolety na ścianie lub suficie jest możliwość zasłonięcia całego okna wraz z wnęką. Sprawdza się ono zwłaszcza wtedy, gdy mamy do zasłonięcia duże powierzchnie oraz okna o nietypowych kształtach. Dzięki tym możliwościom rolety montowane na ścianie sprawdzają się nie tylko w domu – w sypialni czy w salonie, ale również w reprezentacyjnych pomieszczeniach biurowych. Przemawia za nimi także solidna konstrukcja. – Zastosowanie kołków, śrub oraz solidne wwiercenie komponentów bezpośrednio w ścianę daje gwarancję niezawodności całego systemu oraz zapewnia jego wieloletnie użytkowanie – wyjaśnia Leszek Jarema, ekspert marki PRAKTO. Do zamontowania rolety klasycznej będziemy potrzebować: wiertarki, śrubokrętu, ołówka, metrówki, poziomicy, 4 kołków oraz 4 śrub. Wszystkie pozostałe elementy dostępne są w zestawie. 

Mechanizm w wersji smart


Dokonując wyboru rolety klasycznej, zwróćmy uwagę na zastosowany w niej mechanizm zwijający. Standardem jest system koralikowy, ale niektórzy producenci oferują swoim klientom także rolety z mechanizmem bezsznurkowym. Ten drugi stanowi efektowną alternatywę dla łańcuszka koralikowego – możemy zwinąć roletę za jednym pociągnięciem ręki i zatrzymać ją na dowolnym poziomie. To rozwiązanie sprawdzi się zatem szczególnie w tych pomieszczeniach, w których przyjmujemy gości, również we wnętrzach biurowych i salach konferencyjnych. Zalet rolet klasycznych jest jak widać bardzo dużo. Ile jest minusów? Najważniejszy to możliwość otwierania okien jedynie przy odsłoniętym oknie, ale nawet ta własność traci na znaczeniu, gdy roleta zostanie przymocowana do wnęki okiennej. Kolejny to naruszenie ścian i to właśnie różni klasyczny sposób od drugiego – montażu bezpośrednio na skrzydle okna.

Rolety na oknie dla mniejszych powierzchni


W przeciwieństwie do mocowania rolety na ścianie, założenie jej na ramę okna odbywa się bezinwazyjnie, to znaczy bez konieczności wywiercania otworów. – Zazwyczaj rolety mocuje się za pomocą uniwersalnych uchwytów do witryn lub metalowych wieszaków – mówi Leszek Jarema. Przy poprawnie wykonanym montażu nie istnieje ryzyko uszkodzenia ramy ani utraty gwarancji u producenta okna. Niewątpliwym atutem tego rodzaju montażu rolety jest ograniczenie zasłoniętej przestrzeni do niezbędnego minimum. Rozwiązanie to pozwala na dodatkową dekorację okna, np. zawieszenie ozdobnej, lekkiej zasłony lub firany, a także na lepsze wykorzystanie parapetu. Rolety montowane na skrzydle okna są idealne do małych pomieszczeń, zwłaszcza łazienek i kuchni. Sprawdzą się również na poddaszu, do zasłonięcia okien połaciowych, choć w tym przypadku ich zamontowanie wymaga wywiercenia dziur. System „na okno” wykorzystywany jest głównie w miniroletach i roletach kasetowych, nie sprawdzi się, gdy mamy do zasłonięcia duże okna o niekonwencjonalnych kształtach. 

 

źródło: Prakto