Inteligentne rozwiązania w systemach logistycznych.
Inteligentne rozwiązania w systemach logistycznych.

Stacja przeładunkowa to pięta achillesowa przedsiębiorstw logistycznych. Tu dochodzi do największych strat ciepła, rozmaitych kolizji i uszkodzenia towarów. Dlatego tak ważny jest ich sprawny załadunek i rozładunek. Umożliwiają go liczne innowacyjne rozwiązania w systemach logistycznych firmy Hörmann, przeznaczone zarówno do stosowania wewnątrz, jak i na zewnątrz hal.

 

 

Radio Frequency Identification

 

Jednym z nich jest rampa przeładunkowa ze zintegrowaną technologią RFID (Radio Frequency Identification), pozwalającą przy pomocy transpondera i odbiornika bezdotykowo
i niezawodnie rejestrować ruch towarów w trakcie załadunku i rozładunku. Firma Hörmann instaluje odbiorniki RFID bezpośrednio pod rampą, bardzo blisko transpondera umieszczonego na europalecie. Pozwala to na odczyt i rejestrację wszystkich danych z dokumentów przewozowych. Jednocześnie odbiornik RFID jest optymalnie zabezpieczony przed uderzeniami i uszkodzeniami przez wózki widłowe.

Rampę przeładunkową firmy Hörmann ze zintegrowaną technologią RFID można również zainstalować w już istniejących stacjach przeładunkowych.

 

Light Guide

 

Firma Hörmann oferuje również nowe rozwiązanie ułatwiające dokowanie samochodów ciężarowych do stacji przeładunkowej. Naprowadzacz pojazdów Light Guide – wykorzystując wydajną technologię LED - wskazuje kierowcy właściwą pozycję dokowania. Light Guide to doskonała alternatywa lub uzupełnienie naprowadzaczy mechanicznych, które są słabo widoczne w ciemności, a dodatkowo mogą stanowić przeszkodę, np. dla pojazdów odśnieżających.

 

Hörmann Intelligent Bumper

 

Hörmann posiada także rozwiązanie, które dzięki wbudowanym czujnikom nie tylko pomaga w dokowaniu pojazdów, lecz również zabezpiecza przed przedwczesnym opuszczeniem rampy przeładunkowej. To zmodyfikowana wersja odbojnicy najazdowej Hörmann Intelligent Bumper – HIB-Pro. Kierowca ciężarówki otrzymuje sygnał świetlny pozwalający na opuszczenie rampy dopiero po zamknięciu bramy. Czujnik umieszczony w prowadnicy bramy przesyła wówczas odpowiedni sygnał do systemu sygnalizacji świetlnej. Dzięki temu kierowca może być pewien, że proces rozładunku lub załadunku zakończył się, a samochód może odjechać od rampy. To rozwiązanie wyraźnie zmniejsza straty ciepła w strefie przeładunku, pozwala uniknąć sytuacji, w której ciepło ucieka przez otwartą bramę, kiedy samochód ciężarowy nie zasłania już światła otworu. 

 

Hörmann Dock Control

O krok dalej idzie system Hörmann Dock Control, który także wykorzystuje czujniki zintegrowane z odbojnicą najazdową. Tutaj jednak – poza wsparciem dokowania i sterowaniem całym procesem przeładunku – system zapewnia także monitorowanie położenia. W razie odjechania pojazdu od stanowiska przeładunkowego, natychmiast informuje o tym sygnałem optycznym i dźwiękowym.

Fot. 1 

 

Rampa firmy Hörmann ze zintegrowaną technologią RFID – pozwala na sprawną rejestrację danych z dokumentów przewozowych bezpośrednio z palety. Jednocześnie czytnik RFID jest optymalnie zabezpieczony przed uszkodzeniem.

 

Fot. 2

 

Niewielka odległość zapewnia niezawodną transmisję – dane z transpondera RFID umieszczonego na palecie przekazywane są do czytnika znajdującego się bezpośrednio pod rampą. 

 

Fot. 3

Większe bezpieczeństwo dzięki lepszej widoczności: naprowadzacz Light Guide ułatwia dokowanie samochodów ciężarowych do stacji przeładunkowej. 

 

Fot. 4

Inteligentna odbojnica najazdowa Hörmann Intelligent Bumper zmniejsza straty ciepła w strefie przeładunku. Czujnik w prowadnicy bramy przesyła do systemu sygnalizacji świetlnej sygnał odjazdu dopiero po zamknięciu bramy.

 

 

 

źródło: Hörmann Polska