Zrównoważone budownictwo w ambitnej formie architektonicznej
Zrównoważone budownictwo w ambitnej formie architektonicznej

Systemy fotowoltaiczne Schüco BIPV umożliwiają projektowanie i realizację ciekawej architektonicznie powłoki budynku, która jednocześnie pełni funkcję generatora odnawialnej energii elektrycznej. Elastyczne w zastosowaniu moduły produkowane są w różnych wymiarach, dlatego można je w atrakcyjny wizualnie sposób zintegrować z przystosowanymi do tego celu systemami okien i fasad Schüco.

Fasada ze zintegrowanymi modułami

monokrystalicznymi

Fot. Schüco

 

Nowoczesne rozwiązania fotowoltaiki stają się coraz bardziej efektywne i w coraz pełniejszy sposób odpowiadają na potrzeby współczesnej architektury. Przez długi czas technologia fotowoltaiczna kojarzyła się z panelami polikrystalicznymi z widocznym zarysem komórek, które można było zamontować na dachu lub ścianie budynku. Nowoczesne moduły fotowoltaiczne firmy Schüco oferują cały wachlarz możliwości łączenia instalacji solarnej z powłoką budynku. Rozwiązania są każdorazowo przystosowywane „na miarę” indywidualnych potrzeb, a ponadto cechuje je jednolita, bardzo nowoczesna estetyka, bez widocznych komórek krystalicznych. Kompleksowy system może ponadto pełnić inne funkcje w konstrukcji budynku, takie jak izolacja termiczna czy akustyczna.

 

Rewia barw i kształtów

Wysoka funkcjonalność modułów fotowoltaicznych firmy Schüco wynika przede wszystkim z bogatych możliwości dopasowania do konkretnego zamysłu. W zależności od projektu i zapotrzebowania na odnawialną energię elektryczną, można wybrać ogniwa polikrystaliczne lub monokrystaliczne. Następnie są one nanoszone na moduły o indywidualnie dobranych wymiarach i kształtach. W ten sposób powstają aktywne elementy elewacji, które można wmontować w przystosowane do tego celu konstrukcje świetlików dachowych, fasad wentylowanych i niewentylowanych, daszków osłonowych czy okien i drzwi w systemach Schüco. W zależności od zastosowania, moduły mogą być dopasowywane pod względem stopnia przezierności, koloru czy struktury. Dla przykładu moduły półprzezierne wstawiane w okna, fasady czy świetliki mogą przepuszczać światło dzienne, a jednocześnie zapewniać wymagane zacienienie. Natomiast elementy nieprzezierne, montowane w konstrukcji fasad czy daszków – zapewniają oczekiwaną estetykę i pełną ochronę przeciwsłoneczną. Dzięki zastosowaniu specjalnych powłok antyrefleksyjnych moduły uzyskują estetyczny, homogeniczny wygląd. Złożone z nich pola elewacji tworzą jednolitą kompozycję, a granice pomiędzy poszczególnymi komórkami są niewidoczne dla oka. 

Przezierne moduły BIPV zintegrowane

z konstrukcją dachową

Fot. Schüco

 

 

Kompletny i wszechstronny system

 

Duża dowolność projektowa, jaką dają systemy fotowoltaiki zintegrowanej z budynkiem marki Schüco, sprawia, że są one idealnym rozwiązaniem nie tylko dla budynków nowych, lecz także mogą przyczynić się do poprawy bilansu energetycznego obiektów istniejących. W połączeniu ze sprawdzonymi systemami okiennymi i fasadowymi marki Schüco można stworzyć kompletną kreację zrównoważonej powłoki budynku, która aktywnie pozyskuje energię z promieni słonecznych. W zależności od budowy, moduły mogą pełnić całą gamę funkcji, takich jak ochrona przeciwsłoneczna, termoizolacja wybranych stref powłoki budynku, ochrona przed warunkami pogodowymi czy izolacja akustyczna. W skład rozwiązania wchodzą również efektywne falowniki, które pozwalają na maksymalne uzyski energii solarnej. Wszystkie moduły Schüco posiadają certyfikat IEC, potwierdzający ich wysoką jakość i bezpieczeństwo stosowania.

 

źródło: Schüco International KG