Inoutic – technologia i ekologia dla przyszłości
Inoutic – technologia i ekologia dla przyszłości

Ekspansywna eksploatacja środowiska naturalnego niesie ze sobą konsekwencje, których jesteśmy coraz bardziej świadomi. Podnoszący się standard życia wymusza gwałtowny rozwój przemysłu, a przy tym powoduje, że zużycie energii na jednego mieszkańca rośnie z roku na rok w zastraszającym tempie.

Ogromną część, bo aż 70% zapotrzebowania energetycznego budynków, pochłania zapewnienie komfortu termicznego ich użytkownikom, czyli ogrzewanie i klimatyzacja. Ograniczenie energochłonności budynków jest więc nie lada wyzwaniem dla technologii stosowanych w budownictwie i jest jednym z najbardziej istotnych elementów strategii zrównoważonego rozwoju. Przyszłość należy bowiem do technologii i materiałów, które będą umożliwiać budowanie obiektów zero- czy wręcz dodatnio energetycznych, a więc produkujących więcej energii niż jej zużywających. Projektowanie coraz bardziej popularnych budynków pasywnych wymaga zastosowania określonych reguł, które umożliwiają maksymalne wykorzystanie bioenergii. Ergonomiczna, zwarta bryła jest wkomponowana w naturalne ukształtowanie terenu. Otwarta, wyposażona w duże przeszklenia, strona południowa pozwala na pełne wykorzystanie energii ze światła słonecznego, a zamknięta strona północna ogranicza jej straty. Nieodzownym elementem domów energooszczędnych są też systemy zacieniające, chroniące nie tylko w lecie przed nadmiernym nagrzaniem, ale również w zimowe noce przed wychłodzeniem. Charakterystyczne jest również rozmieszczenie pomieszczeń: pokoje dzienne, kuchnie projektowane są od strony południowej, pomieszczenia gospodarcze, garaże, garderoby od strony północnej. 

Z uwagi na to, że przez okna może uciekać nawet 30% ciepła, odgrywają one w koncepcjach architektury energooszczędnej szczególną rolę. Na najprostsze okno jednoskrzydłowe składa się wiele elementów i każdy z nich powinien umożliwiać osiągnięcie najwyższych standardów termoizolacji. Największą powierzchnię okna zajmuje oczywiście szyba, przez co w znaczącym zakresie wpływa na uzyskiwane parametry przenikania ciepła. Zastosowanie szerokich, trzyszybowych pakietów oraz tzw. ciepłej ramki (wykonanej z PVC, a nie standardowo z aluminium) powoduje, że przy użyciu energooszczędnych profili okiennych możemy osiągnąć pasywny współczynnik przenikania ciepła nie przekraczający wartości Uw=0,8 W/m2K.
„Profile okienne i drzwiowe Eforte są rozwiązaniem dedykowanym budownictwu o najwyższych standardach energooszczędności, co zostało potwierdzone szeregiem specjalistycznych badań w laboratorium IFT Rosenheim. Wartość współczynnika przenikania ciepła profili Uf na poziomie 0,95 W/m2K została uzyskana bez konieczności stosowania dodatkowych – kosztownych i uciążliwych w produkcji okien – wypełnień profili pianką, przy zastosowaniu standardowych stalowych wzmocnień.” – mówi Agnieszka Chocaj, koordynator ds. komunikacji i promocji w firmie Inoutic / Deceuninck. 
Sześciokomorowa budowa profilu Eforte i głębokość zabudowy 84 mm zapewnia bardzo dobre właściwości statyczne. Ma to znaczenie zasadnicze w przypadku dużych przeszkleń, wykorzystujących energię słoneczną jako źródło ciepła i światła. Pomimo narażenia na bardzo duże wahania temperatury, powinny one być odporne na odkształcenia. Eforte wyposażone jest dodatkowo w specjalnie zaprojektowane potrójne, obwodowe uszczelki zapewniające maksymalną szczelność nawet przy ekstremalnych warunkach atmosferycznych. System umożliwia zastosowanie ciepłych trzyszybowych pakietów o szerokości do 56 mm. 
Jednak samo okno, o najwyższych nawet standardach, to nie wszystko. Równie ważny jest odpowiedni montaż, który sprawi, że okna wraz ze ścianą budynku będą stanowić jednolity i trwały system, odporny na obciążenia pochodzące od sił powstających pod wpływem wiatru, zmiennych temperatur, warunków atmosferycznych oraz w wyniku eksploatacji i użytkowania. Najbardziej istotnym wymaganiem montażowym jest takie połączenia okien z ościeżami, aby osiągnąć ich całkowitą szczelność. Okna energooszczędne bezwzględnie wymagają zastosowania tzw. ciepłego montażu, aby właściwie spełniać swoje funkcje. Stosując ciepły montaż przyczyniamy się do wyeliminowania niekorzystnych zjawisk, których konsekwencją jest zawilgocenie warstwy izolacyjnej i przemarzanie ścian. Ciepły montaż warstwowy opiera się na zastosowaniu trzech warstw o ściśle określonych właściwościach. Warstwa zewnętrzna to paroprzepuszczalna taśma zapewniająca środkowej warstwie izolacyjnej ochronę przed opadami z zewnątrz i umożliwiająca wyprowadzanie wilgoci na zewnątrz. Warstwa środkowa to pianka poliuretanowa o wysokich walorach izolacji termicznej i akustycznej. Wreszcie warstwa wewnętrzna to również taśma, ale paroszczelna, uniemożliwiająca wnikanie do warstwy izolacyjnej wilgoci z wnętrza. Warto pamiętać o tym, że tylko przy spełnieniu powyższych wymagań możemy oczekiwać, że okno energooszczędne będzie inwestycją, która szybko się zwróci i zaprocentuje w przyszłości. 

Źródło: Inoutic / Deceuninck