Piętrowanie profili podokiennych AVAS
Piętrowanie profili podokiennych AVAS

Prawidłowy montaż elementów stolarki otworowej powinien zostać wykonany przy wykorzystaniu wysokiej jakości profili podokiennych. W sytuacji, kiedy należy zmniejszyć przestrzeń między ościeżem a ramą, pomocne okazują się wytrzymałe listwy podparapetowe, które można piętrować.

Firma Metal-Plast produkująca m.in. profile podokienne do wszystkich najbardziej popularnych na rynku systemów okiennych, w swojej ofercie posiada m.in. listwę podparapetową AVAS. Jest to wysokiej jakości, wytrzymały profil wykonany z twardego PVC. Przeznaczony jest do ram złożonych z profili systemów Aluplast (7000/8000) oraz wszystkich profili Veka. Profil AVAS dzięki swojej strukturze może być wykorzystywany do ciężkich okien, jak również drzwi oraz aluminiowych progów balkonowych. Testy przeprowadzone w Mobilnym Laboratorium Techniki Budowlanej potwierdzają, że wytrzymuje on nacisk do 900 kg na mb. Profil podokienny AVAS może być także piętrowany, co gwarantuje dopasowanie okien bądź drzwi balkonowych do ościeży bez pozostawiania nadmiernych szczelin.

Kiedy stosować złożenie profili podokiennych

W sytuacji, kiedy stosowane jest ciężkie i duże okno balkonowe, należy zwrócić szczególną uwagę na jego prawidłowy montaż. Przy użyciu złożonych profili AVAS, można zbudować mocną podstawę na całej długości nawet bardzo szerokiego okna. Piętrując odpowiednią ilość profili można także dostosować wysokość umiejscowienia każdego elementu stolarki otworowej optymalnie do planowanego poziomu posadzki po wewnętrznej i zewnętrznej stronie okna. Zazwyczaj w trakcie montażu okien na nowej budowie, różnica poziomów do skompensowania pomiędzy pierwszą wylewką a poziomem posadowienia okna wynosi około 20 cm. Profile oferowane przez firmę Metal-Plast, wśród których znajduje się m.in. profil AVAS, mają wysokość 3 cm. Maksymalne zalecane złożenie to 8 profili, co daje aż 24 cm. Dzięki takiemu rozwiązaniu można z powodzeniem, bezpiecznie, a przede wszystkim przy zachowaniu zasad dobrego montażu, zredukować nadmierną przestrzeń między ramą poszczególnych elementów stolarki otworowej a ościeżem. Przy tak przygotowanym oknie do montażu, nie ma potrzeby stosowania dużej ilości pianki izolacyjnej, która z upływem czasu utlenia się i zdecydowanie zmniejsza swoje właściwości użytkowe. Natomiast trwała listwa podparapetowa na stałe przymocowana bezpośrednio do ramy okna, służy tak długo, jak trwa cykl żywotności elementów stolarki otworowej wykonanych z PVC.

Wytrzymałe, szczelne i funkcjonalne profile podokienne

Profil AVAS posiada także specjalną komorę, w której można zainstalować stalowe wzmocnienie. Jest to rozwiązanie, jakie stosuje się w listwie podokiennej AVAS montowanej w elementach stolarki otworowej ze słupkami pionowymi, bądź wadze przekraczającej 300 kg na mb. W tak szerokich i ciężkich ramach należy bowiem stworzyć wyjątkowo wytrzymałą podstawę, która skutecznie zapobiegnie jakimkolwiek odkształceniom, mogącym pojawiać się w czasie eksploatacji okien i drzwi balkonowych z PVC. Ponadto stalowe wzmocnienie rekomendowane jest do łączenia więcej niż 3 profili AVAS. W takich sytuacjach należy bowiem obligatoryjnie połączyć listwę podokienną z ramą za pomocą stalowych wkrętów. Wytrzymałość profili podparapetowych wynika zarówno z właściwości materiału, z którego są wyprodukowane – twarde PVC, ale także z ich budowy, która umiejscawia je centralnie pod profilem okiennym. Gwarantuje to optymalne przenoszenie obciążeń. Sam sposób zapięcia listwy AVAS do ramy okna, to także element, który wpływa na trwałość łączenia. Specjalnie zaprojektowane komory zewnętrzne z górnymi wypustami, wpinają się w ramę okna, a znajdujące się na szczycie komór uszczelki, precyzyjnie do niej dociskają, tworząc szczelne połączenie. Takie rozwiązanie osiąga najwyższe klasy szczelności wg norm EN 12207, EN 12208 oraz EN 12210.

W przypadku profili AVAS przeznaczonych do progów balkonowych, środkowe zapięcie dostarczane jest ze specjalnym nacięciem, które umożliwia jego łatwe i sprawne usunięcie. Mimo tego rozwiązania, cała konstrukcja zachowuje swoje pierwotne właściwości, gdyż komory zewnętrzne, a tym samym sposób zapięcia, nie zmienia się.

 

źródło: Firma Metal-Plast 

kwartalnik OKNO 3/2017