Szukaj w serwisie:

Wnętrza ze szkłem profilowym

Oryginalna, zgodna z aktualnymi trendami i praktyczna pod względem użytkowym aranżacja wnętrz to niemałe wyzwanie dla architektów i projektantów. Ciekawym rozwiązaniem o wszechstronnym zastosowaniu w dziedzinie projektowania wnętrz mogą być przeszklenia z wykorzystaniem szkła profilowego Pilkington Profilit™.

Wnętrza ze szkłem profilowymTechnopark Fot. Pilkington

 

Szkło to twórczy i inspirujący materiał budowlany dedykowany nie tylko do zastosowań zewnętrznych (fasady, okna, dachy, świetliki itp.), ale również do wykorzystania we wnętrzach budynków. W tym ostatnim wydaniu szkło stanowi atrakcyjny element dekoracyjny o wielu praktycznych funkcjach: pozwala dzielić przestrzeń i dowolnie aranżować pomieszczania, służy doświetleniu miejsc z ograniczonym dostępem światła dziennego a także stanowi oryginalne elementy wyposażenia wnętrz. We wnętrzach sprawdza się wiele rodzajów szkła np. szkło emaliowane, z sitodrukiem, laminowane kolorową lub wzorzystą folią, superbezbarwne, matowe a także szkło profilowe Pilkington Profilit™. System szklenia szkłem profilowym, który do tej pory kojarzył się głównie z przeszkleniami fasad hal przemysłowych, sportowych i komercyjnych, znajduje dziś wszechstronne zastosowanie również we wnętrzach różnego typu budynków.

Pilkington Profilit™ stworzone do projektowania

Pilkington Profilit™ to szkło w kształcie ceownika wytwarzane w procesie walcowania, podczas którego na szklanej powierzchni można wytłaczać wzór. W grupie kilkudziesięciu typów i kombinacji szkła profilowego znajdują się produkty o różnej strukturze powierzchni i poziomie rozproszenia światła. Do przeszkleń wewnętrznych można stosować zarówno szkło profilowe o wzorzystej powierzchni (takie jak Pilkington Profilit™ Micro, Pilkington Profilit™ Macro czy Pilkington Profilit™ Slim Line), jak i to o gładkiej powierzchni tj. Pilkington Profilit™ Clear. Alternatywnym rozwiązaniem może być również szkło o pofalowanej powierzchni Pilkington Profilit™ Wave. Wszystkie typy szkła profilowego mogą być piaskowane, zbrojone lub wykonane ze szkła o obniżonej zawartości żelaza.

Wnętrza ze szkłem profilowymIZAR REPECHAGE Fot. Pilkington

 

Aranżacja przestrzeni – więcej prywatności

Szkło profilowe pozwala dowolnie aranżować przestrzeń i zapewnia użytkownikom poczucie prywatności. Jednym z projektów, który obrazuje możliwości szkła Pilkington Profilit™, jest budynek apartamentowo-biurowy „Grzybowska 4” w Warszawie, gdzie za pomocą szklanej ścianki z większej przestrzeni biurowej wydzielono kameralną salę konferencyjną. Projektanci zdecydowali o zastosowaniu matowego, półprzezroczystego szkła Pilkington Profilit™ Opal, którego wewnętrzna powierzchnia została poddana piaskowaniu. W efekcie uzyskano równomierne rozproszenie światła i zapewniono użytkownikom wysoki poziom prywatności. Ściankę w biurowcu „Grzybowska 4” zrealizowano w układzie szklenia pionowego podwójnego, co zagwarantowało dobre parametry akustyczne. Szklenie zostało wykonane po łuku, dzięki czemu osiągnięto ciekawy efekt wizualny i optymalne zagospodarowanie przestrzeni.

Innym przykładem zastosowania szkła profilowego jest ścianka okalająca schody na antresolę w Miejskiej Farmie Urody IZAR-REPÊCHAGE w Warszawie. Półokrągła ścianka wykonana ze szkła Pilkington Profilit™ to nie tylko ciekawy akcent estetyczny, ale również alternatywa dla tradycyjnej balustrady schodowej.

Wnętrza ze szkłem profilowymGrzybowska Fot. Pilkington

 

Szklane ścianki działowe – więcej światła

Szkło Pilkington Profilit™ sprawdza się także w realizacji większych powierzchni ścian działowych. Przykład takiego wykorzystania szkła profilowego można znaleźć w Parku Naukowo-Technologicznym „Technopark Gliwice”. Do budowy wewnętrznych ścian zastosowano tu blisko 400 mkw. szkła Pilkington Profilit™ w układzie szklenia poziomego pojedynczego. „Szklane ściany gwarantują dodatkowe doświetlenie pomieszczeń sąsiadujących z wewnętrznym dziedzińcem, na który wpada bardzo dużo światła dziennego przez szklany dach. Wykorzystując szkło profilowe do wykonania tych ścian stworzyliśmy bardziej komfortowe warunki do pracy dla użytkowników wydzielonych pomieszczeń, zapewniając im jednocześnie kontakt z zielenią znajdującą się na patio” – mówi Marian Polak z pracowni Proconsulting Gliwice, autor koncepcji architektonicznej obiektu.

Wnętrza ze szkłem profilowymLegia Fot. Pilkington

 

Szkło profilowe w minimalistycznych wnętrzach

Odpowiednio dobrane szkło profilowe jest często wykorzystywane w niestandardowych rozwiązaniach wnętrzarskich w obiektach komercyjnych czy halach sportowych. Doskonałym przykładem umiejętnego połączenia minimalistycznej formy z nowoczesnymi rozwiązaniami jest zastosowanie szkła profilowego Pilkington Profilit™ we wnętrzach basenu olimpijskiego Floating Arena w Szczecinie. Ten rodzaj szkła został użyty do przeszkleń kas, recepcji, szatni i baru w kawiarni. „Szkło profilowe odgrywa istotną rolę w całym obiekcie. Zastosowane we wnętrzach tworzy spójną całość z przeszkleniami fasad, elewacji i dachu wykonanymi w tym samym systemie. Zestawienie neutralnego szkła z betonowym sufitem i filarami oraz czerwoną cegłą na ścianach, podkreśliło surowy, a jednocześnie stylowy charakter kompleksuwyjaśnia architekt Marek Orłowski, współautor koncepcji obiektu.

Nietypowym przykładem zastosowania szkła profilowego są przeszklenia frontów lad recepcyjnych na stadionie klubu piłkarskiego Legia Warszawa. Łącznie zastosowano tu ok. 70 mkw. przeszkleń poziomych podwójnych z piaskowanego szkła Pilkington Profilit™ Opal. Dzięki użyciu szkła lady recepcyjne – przy swojej „ciężkiej”, jednorodnej bryle – zyskały na lekkości i elegancji.

Wnętrza ze szkłem profilowymZamek Krolewski Fot. Pilkington

 

Pilkington Profilit™ w królewskich komnatach

UniwersZamek_Krolewski-Fot._Pilkingtonalny charakter szkła profilowego sprawia, że sprawdza się ono nie tylko w nowoczesnych, minimalistycznych pomieszczeniach. Delikatne i subtelne szkło idealnie wpisuje się także w estetykę i formę wnętrz o bardziej tradycyjnym charakterze. Potwierdzeniem tej tezy może być wykorzystanie hartowanego szkła Pilkington Profilit™ Slim Line T w sześciu multimedialnych boksach, stanowiących część stałej ekspozycji prezentowanej w Zamku Królewskim w Warszawie. „Lekkie” ścianki boksów sprawdzają się w stylowych wnętrzach, pozwalając na optymalne zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni ekspozycji. Wykorzystane w przeszkleniach boksów ornamentowe szkło z regularnym liniowym wzorem, sprawia, że kształty widoczne za szkłem są rozmyte, a ich kontury nieostre. Takie przeszklenia gwarantują prywatność, tworząc komfortowe warunki dla zwiedzających, którzy mogą zapoznać się z prezentowanym materiałem audiowizualnym w spokoju i względnym odosobnieniu. Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo użytkowania, szkło zostało poddane procesowi hartowania, które zwiększyło jego wytrzymałość i odporność na uderzenia.

Różnorodność typów szkła profilowego marki Pilkington pozwala dobrać odpowiedni rodzaj szkła do każdego wnętrza. W zależności od wizji autora, szkło może stać się zarówno głównym punktem wystroju pomieszczeń jak i dodatkowym elementem podkreślającym charakter całości. Ciekawy design oraz szeroka paleta możliwości jakie daje szkło Pilkington Profilit zostały niedawno docenione przez jurorów konkursu „Dobry Wzór 2013” organizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Dwa typy szkła profilowego: Pilkington Profilit Slim Line i Pilkington Profilit Micro znalazły się w wąskim gronie finalistów w kategorii „nowe materiały produkcyjne”.

Więcej informacji o szkle profilowym na stronie: www.pilkington.com

 
Najnowsze publikacje
Dom podczas urlopu
 • Dom podczas urlopu
 • Guardian Glass uruchamia nowy coater w zakładzie produkcyjnym w Częstochowie
 • Przygotuj dom na ocieplenie klimatu
 • Na jaki kolor okien postawić w 2020 roku
 • Nowe drzwi Raumplus w niestandardowym wymiarze
 • Reklama

  Rozmowa z Pawłem Bielakiem, Prezesem Zarządu Vetrex
 • Rozmowa z Pawłem Bielakiem, Prezesem Zarządu Vetrex
 • REVEAL – backstage, czyli jak powstał nowy, rewolucyjny produkt OknoPlus
 • Budynki mieszkalne coraz bardziej zielone Tomasz Szlązak, Prezes Zarządu Polskich Domów Drewnianych S.A.
 • Okna Premium stały się standardem
 • Okna w remoncie – potencjał rynku wtórnego
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w maju 2020 roku
– analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w maju 2020 roku – analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w kwietniu 2020 roku – analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w lutym 2020 roku – analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w listopadzie 2019 – analiza PSB
 • Do polskich okien i drzwi puka spowolnienie
 • Strefa partnera:

   
   

  Wydawnictwo bud media
  ul. Szajnochy 14 85-738 Bydgoszcz
  Tel: 534 536 958

  Copyright 1994-2020 Oknoserwis.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.