Szukaj w serwisie:

Bramy i drzwi Hörmann - z myślą o środowisku

Coraz więcej przedsiębiorstw poszukuje dróg pozwalających na odpowiedzialne korzystanie z  zasobów naturalnych.  Na targach BAU 2013 firma Hörmann pokazała możliwości stosowania zasad zrównoważonego rozwoju w budownictwie. Ten znany producent bram i drzwi, który cały proces produkcyjny dostosował do zasad poszanowania środowiska naturalnego, posiada certyfikaty ekologiczne dla wszystkich swoich produktów przeznaczonych dla budownictwa obiektowego.  

- Jako przedsiębiorstwo rodzinne zdajemy sobie sprawę z ciążącej na nas odpowiedzialności za kolejne pokolenia, co oznacza, że nasza działalność musi być zgodna z zasadami zrównoważonego rozwoju  - podkreśla Martin Hörmann z grupy Hörmann. - Dlatego tak ważne jest, aby nie tylko same produkty firmy Hörmann, ale także całość procesów produkcyjnych pozostawała w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju – dodaje. 

O 16 tysięcy ton CO2  mniej
Aby dokonać przełomu w myśleniu o zasobach energetycznych we własnym przedsiębiorstwie, w zakładach grupy Hörmann wprowadzono system zarządzania energią zgodny z ISO 50001. W poszczególnych zakładach uruchomiono scentralizowane sterowanie energetyczne oraz systemy automatycznej regulacji zużywanej energii. To pozwoliło znacznie obniżyć zużycie energii i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych.

Firma Hörmann, która przeszła na ekologiczną energię elektryczną i jest obecnie największym  w Niemczech przemysłowym odbiorcą niemieckiego przedsiębiorstwa energetycznego naturstrom, 40 procent swojego zapotrzebowania na energię elektryczną w tym kraju pokrywa certyfikowanym prądem ekologicznym. Dodatkowo podejmuje również inne proekologiczne działania. We wszystkich zakładach wykorzystuje gaz ziemny zamiast oleju opałowego, co o 40 procent pozwala zmniejszyć emisję CO2,  przy zachowaniu takiej samej wydajności energetycznej. Inwestuje też w bloki elektroenergetyczne, wytwarzające jednocześnie ciepło i energię elektryczną. Taka metoda wytwarzania energii zmniejsza zapotrzebowanie na energię pierwotną i pozwala zredukować emisję CO2 nawet o 1400 ton rocznie.

Ponadto Hörmann KG VKG wszystkie cenniki dla partnerów handlowych drukuje 
na ekologicznym papierze. Emisję CO2  spowodowaną przez drukarnię kompensuje natomiast inwestycjami w projekty ochrony klimatu. Efekty przynosi także wiele drobnych działań. Ciepło powstające w trakcie procesów produkcyjnych wykorzystuje się zimą do ogrzewania, a oświetlenie hal zapewniają wydajne reflektory. 

Jeśli uwzględnić całość działań podjętych dla spełnienia wymogów zrównoważonego rozwoju, firmie Hörmann udało się ograniczyć roczną emisję CO2  o 16 tysięcy ton. 

Z ekologicznym certyfikatem
Nie tylko cały proces produkcyjny grupy Hörmann uwzględnia wymogi ochrony środowiska, również poszczególne produkty posiadają certyfikaty potwierdzające ich zgodność z zasadami zrównoważonego rozwoju. Od 2011 roku, kiedy firma Hörmann otrzymała  pierwszą deklarację EPD (Environmental Produkt Declaration) dla drzwi stalowych, certyfikaty ekologiczności uzyskały niemal wszystkie grupy produktów: drzwi wielofunkcyjne, stalowe drzwi przeciwpożarowe i dymoszczelne, stalowe drzwi wewnętrzne i zewnętrzne, drzwi zewnętrzne z aluminium, przesuwne bramy przeciwpożarowe i dymoszczelne, przemysłowe bramy segmentowe ze stali i aluminium wraz z napędami, przemysłowe bramy i kraty rolowane, bramy szybkobieżne i produkty związane z techniką przeładunku.

15 deklaracji EPD, jakie uzyskały produkty firmy Hörmann to dla projektantów 
i architektów cenna baza elementów budowlanych, umożliwiająca projektowanie innowacyjnych budynków z ekologicznym certyfikatem.

Deklaracje EPD obejmują bowiem dane dotyczące wpływu produktów na środowisko od chwili ich wytworzenia do utylizacji, w tym także dane dotyczące zużycia energii pierwotnej, wpływu na ocieplanie klimatu lub zakwaszenie gleby. Są też one podstawą do sporządzenia bilansu ekologicznego, a informacje w nich zawarte konieczne do uzyskania certyfikatu dla budynków spełniających wymogi zrównoważonego rozwoju.

Bramy i drzwi Hörmann - z myślą o środowisku

Fot. 1 


Powstające w ramach zrównoważonej produkcji certyfikowane produkty firmy Hörmann wykorzystywane są w innowacyjnych projektach budowlanych, takich jak „The Squaire” we Frankfurcie (zdjęcie na górze) czy budynek Thyssen Krupp w Essen 

 

 

 

Bramy i drzwi Hörmann - z myślą o środowisku

Fot. 2


Hörmann - największy w Niemczech przemysłowy odbiorca przedsiębiorstwa energetycznego „naturstrom” - 40 % swojego zapotrzebowania na energię pokrywa certyfikowanym prądem ekologicznym.

 

 

 

 

Źródło: Hörmann

 
Najnowsze publikacje
Konglomerat kwarcytowy – nowy sposób na wykończenie parapetów
 • Konglomerat kwarcytowy – nowy sposób na wykończenie parapetów
 • Porta LOFT w finale konkursu Dobry Wzór
 • Gdy liczba włamań ciągle rośnie, wybór dobrego zamka może okazać się zbawieniem
 • Drugie drzwi do domu – bezpieczne wejście z garażu
 • Roto Aluvision: klamki okienne z powłoką antywirusową Roto AVT
 • Reklama

  Rozmowa z Pawłem Bielakiem, Prezesem Zarządu Vetrex
 • Rozmowa z Pawłem Bielakiem, Prezesem Zarządu Vetrex
 • REVEAL – backstage, czyli jak powstał nowy, rewolucyjny produkt OknoPlus
 • Budynki mieszkalne coraz bardziej zielone Tomasz Szlązak, Prezes Zarządu Polskich Domów Drewnianych S.A.
 • Okna Premium stały się standardem
 • Okna w remoncie – potencjał rynku wtórnego
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w maju 2020 roku
– analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w maju 2020 roku – analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w kwietniu 2020 roku – analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w lutym 2020 roku – analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w listopadzie 2019 – analiza PSB
 • Do polskich okien i drzwi puka spowolnienie
 • Strefa partnera:

   
   

  Wydawnictwo bud media
  ul. Szajnochy 14 85-738 Bydgoszcz
  Tel: 534 536 958

  Copyright 1994-2020 Oknoserwis.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.