Serwis Roto IT
Serwis Roto IT

Budma oraz targi Maszyn i Narzędzi WinDoor-tech przyciągnęły do Poznania tłumy profesjonalistów z branży budowlanej. Już po raz drugi działała Fabryka okien na żywo, w której wyprodukowane zostały okna dla placówek dziecięcych małopolskiego Caritasu.

Zwiedzający fabrykę przyglądali się współpracy dostawców komponentów, maszyn i oprogramowania, niezbędnych do produkcji stolarki. Wyposażenie fabryk okien i drzwi w Polsce w nowoczesne maszyny spowodowało rozwój gromnych mocy produkcyjnych. Wywołało to potrzebę sprawnego zarządzania firmami na wszystkich etapach produkcji. Serwis Roto IT to odpowiedź na to zapotrzebowanie branży.

"W 2004 roku rozpoczęliśmy tworzenie autorskiego programu konstrukcji okien RotoCreator” informuje Marcin Chrostowski, szef działu IT w Roto. „W dziedzinie IT najważniejszy jest rozwój, dlatego stale udoskonalaliśmy oprogramowanie Roto i rozbudowywaliśmy go o nowe moduły. Dziś w skład naszego systemu wchodzą: program konstrukcyjny, sterowanie maszyn, moduł magazynowy, planowanie produkcji, logistyka transportu, produkcja on-line, rozliczenia wynagrodzeń.” To tylko niektóre z możliwości systemu. Obecnie pracuje na nim ponad 100 producentów stolarki. W programie stosowane są najnowsze i najbardziej wydajne języki programowania, baza danych PostgreSql, pozwalające uzyskać najwyższą wydajność systemu. Zespół 7 informatyków dba o jego płynność i rozwój.

Jakie zadania realizuje serwis IT Roto? „Na miejscu, w fabryce rozwiązujemy problemy natury informatycznej klientów. Jest to na przykład pomoc w integracji systemów ERP z systemem IT Roto czy pomoc w pisaniu programów do komunikacji B2B.” wylicza Marcin Chrostowski. Wymienia on również współpracę z producentami oprogramowania w Polsce i w Europie: specjaliści Roto IT konfigurują bazy okuciowe praktycznie wszystkich programów konstrukcyjnych w naszym regionie: Klaes, Prologic, WinPro, 3E, Preference oraz Stolcad, który jest chyba najlepiej rozpoznawalnym programem w Polsce. Nowy program, Stolcad Profesional, miał swoją premierę podczas Fabryki Okien na żywo. Firma Roto przekazała okucia do okien produkowanych w fabryce, a specjaliści z Roto IT przygotowali bazę danych okuć do programu Stolcad Profesional.
Poza standardowymi doborami w bazie znalazły się też informacje o długościach i położeniu elementów w skrzydle. Dzięki tym informacjom firma Sadowski przygotowała dane do sterowania maszynami Rotox w fabryce okien na żywo.

„Co daje serwis Roto IT producentom: zapewnia ścisłą kontrolę i pełną przewidywalność produkcji na każdym etapie. Automatyzuje i przyśpiesza większość procesów, eliminuje błędy ludzkie i ułatwia planowanie w oparciu o rzeczywiste, a nie szacunkowe dane.” podsumowuje Marcin Chrostowski.

Zapraszamy do obejrzenia filmu na temat serwisu Roto IT: http://youtu.be/rwPf5jLYLBg