Napędy  do drzwi, które wtapiają się w architekturę
Napędy do drzwi, które wtapiają się w architekturę

Eleganckie, funkcjonalne, bezpieczne, zbudowane zgodnie z przepisami – takie powinny być idealne napędy do drzwi automatycznych.
Dzisiaj nikt sobie nie wyobraża centrum handlowego, hotelu, biurowca, banku bez drzwi wyposażonych w napęd elektryczny. Taki mechanizm otwiera/zamyka skrzydło bądź skrzydła bez naszej ingerencji. To duża wygoda nie tylko dla właściciela budynku, ale także dla osób korzystających z usług danego lokalu. – Nie wyobrażam sobie sprawnej komunikacji bez automatycznych drzwi w banku, centrum handlowym czy też na lotnisku – mówi Rafał Wolny, kierownik ds. nowych projektów z firmy FAAC.

Specjalista z firmy FAAC zauważa jeszcze jedną ważną rzecz obok wygody. - Tu chodzi także o równe szanse w poruszaniu się. Z pewnością osobom niepełnosprawnym czy też kobietom z wózkiem będzie o wiele łatwiej pokonać drzwi, kiedy otworzą się automatycznie. Tradycyjne drzwi, bez napędu, mogłyby być dla nich barierą – stwierdza Wolny.

Design i waga idą w parze
Decydując się na „inteligentne” sterowanie powinniśmy uwzględnić rodzaj drzwi. Dzisiaj pod lupę weźmiemy napędy przeznaczone do drzwi z pojedynczym lub podwójnym skrzydłem.
Siłowniki powinny spełniać wszystkie wymagania i postanowienia wynikające z przepisów, dyrektyw, norm i warunków technicznych. Wtedy mamy pewność, że posiadają one najważniejsze cechy, czyli są bezpieczne i funkcjonalne.
Przy tym wszystkim nie mniej ważny jest design, który pozwala dostosować napęd do dowolnej architektury. Na wyzwania architektoniczne „otwierają się” m.in. napędy A100 i A140. - Dyskretna elegancja i zwarte wymiary pozwalają na ich montaż nawet przy bardzo ograniczonych powierzchniach - mówi Rafał Wolny, ekspert z FAAC.

Oczywiście nie sam wygląd powinniśmy brać pod uwagę. Podczas doboru siłownika ważna jest też waga samych drzwi. Dla przykładu napędy A100 lub A140 możemy zainstalować przy drzwiach jednoskrzydłowych przesuwnych, gdzie waga skrzydła nie przekracza 110 kg (A100) i 200 kg (A140) lub przy drzwiach podwójnych (dwuskrzydłowych) o ciężarze maksymalnym 70 kg (A100) i 120 kg (A140) dla każdego skrzydła.

Niezawodny w ekstremalnych warunkach
Czy taka wiedza wystarczy do zakupu niezawodnego automatu? Niekoniecznie. Ekspert z firmy FAAC twierdzi, że warto sprawdzić w jakich warunkach jest wstanie pracować mechanizm. – Nie oszukujmy się, w miejscach publicznych drzwi pracują non-stop. Siłownik z pewnością będzie bezawaryjny, kiedy będzie przeznaczony do pracy ciągłej – mówi Wolny.
Warto też zwrócić uwagę na to jak zachowa się siłownik, kiedy zabraknie np. prądu. Projektanci z FAAC uwzględnili taką sytuację. Możemy być pewni, że w przypadku braku energii, dzięki zasilaniu bateryjnemu, siłownik będzie pracował do 30 minut.
Bezpieczeństwo użytkownikom gwarantuje tzw. inteligentne sterowanie. – Mikroprocesor kontroluje w trybie ciągłym wszystkie działania drzwi. Przy pomocy klawiatury funkcyjnej można dostosować ich pracę do naszych oczekiwań. Ustawiając między innymi szybkość zamykania czy też otwierania skrzydła lub skrzydeł – wyjaśnia Rafał Wolny.
Ostatnimi elementami decydującymi o zakupie danego produktu mogą być gwarancja oraz serwisowanie. Firma FAAC daje 2- letnią gwarancję oraz zapewnia serwis.