Uwaga  na kruczki podczas kupowania okien!
Uwaga na kruczki podczas kupowania okien!

Zakup nowej stolarki okiennej, bądź jej wymiana to inwestycja na lata, niemały wydatek oraz często kłopot dla niezorientowanego użytkownika. Zdarza się bowiem, że wkradające się nieścisłości, na jakie jesteśmy narażeni, potrafią sprawić wiele trudności. Ekspert firmy OknoPlus radzi, na co zwrócić uwagę, aby uniknąć rozczarowań i błędów podczas wyboru okien.

Przed zakupem nowych okien, warto się dobrze przygotować od strony merytorycznej, bowiem podjęcie pochopnej decyzji może skutkować daleko idącymi konsekwencjami w przyszłości. Nie tylko parametry techniczne odgrywają znaczącą rolę w kwestii komfortu użytkowania okien. Równie istotne jest doprecyzowanie wszelkich szczegółów, które maja wpływ na cenę, tj. dopłaty za nietypowy kształt czy kolor okna. Izabela Tryba, ekspert firmy OknoPlus, zdradzi, na co należy uważać, kupując stolarkę okienną.

Komfort termiczny w cenie

Niezwykle ważnym parametrem jest współczynnik izolacyjności termicznej okna (U), który określa poziom strat ciepła. Im niższy współczynnik, tym mniejsze straty energii. Ten parametr jest najczęściej wyliczany dla samej szyby, jednak należy pamiętać, że na okno składa się również rama, dlatego powinniśmy wymagać podania współczynnika izolacji termicznej dla całego okna, aby być pewnym, że zakup w pełni spełni nasze oczekiwania, a także pomoże zredukować zapotrzebowanie energetyczne. Na uwagę zasługuje również fakt możliwości doposażenia okna oraz podniesienia komfortu cieplnego poprzez wymianę gazu w pakietach trzyszybowych. Popularnym gazem stosowanym w tego rodzaju konstrukcjach jest argon, jednak dzięki jego wymianie na krypton bądź ksenon, uzyskamy znacznie niższy współczynnik izolacyjności termicznej.” – mówi Izabela Tryba.

Szczypta ekstrawagancji

Coraz częściej decydujemy się na wybór okien o nietypowym kształcie, np. koła lub trapezu lub z ozdobnym łukiem. W takim wypadku, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na sposób wyceny tego rodzaju stolarki, bowiem często okazuje się, że koszt jest zaskakująco wysoki. „Zakup okna o wymarzonym, nietypowym kształcie nie musi być obciążony niebotycznym kosztem. Korzystając z oferty firmy OknoPlus, mamy pewność, że ceny okien o nietypowych kształtach będą ustalane indywidualnie, zgodnie z rzeczywistymi kosztami produkcji” Podobnie jest w przypadku wyboru stolarki w innym niż standardowy kolorze. „Producenci oferują zwykle kilkanaście podstawowych kolorów, jednak bywa, że kolory niestandardowe bądź drewnopodobne, wiążą się z stosunkowo wysokimi dopłatami. W ofercie firmy OknoPlus, oprócz tradycyjnej bieli oraz brązu, mamy 11 kolorów drewnopodobnych, inspirowanych egzotycznym drewnem, które z pewnością trafią w gusta naszych klientów. Poza tym, na życzenie, jesteśmy w stanie zaoferować dowolny kolor z bogatej palety blisko dwustu barw (RAL). Warto również wspomnieć o ofercie okien dwukolorowych, które pozwalają dopasować stolarkę kolorem jednocześnie do wnętrza oraz elewacji budynku.” – przypomina Izabela Tryba, ekspert firmy OknoPlus.

Jeżeli już przebrniemy przez labirynt parametrów i profesjonalnych pojęć, dokonując trafnego wyboru na lata, powinniśmy się zastanowić, jakie dodatkowe akcesoria dobierzemy do naszych nowych okien. Szeroka oferta klamek, żaluzji, moskitier czy też szprosów dostępnych w ofercie OknoPlus z pewnością doda stolarce okiennej szyku i elegancji.