Jakie okna będą bezpieczne dla dzieci
Jakie okna będą bezpieczne dla dzieci

Nie ma ograniczeń dla dziecięcej wyobraźni i niepohamowanej ciekawości. Dlatego ważne jest, abyśmy stworzyli dzieciom bezpieczne warunki do odkrywania świata. Chcąc zmniejszyć ryzyko wypadków, warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenia otaczającej ich przestrzeni. O tym, jak dobrać okna bezpieczne dla dzieci, opowiada Rafał Buczek, ekspert firmy AWILUX.

 

fot. AWILUX

Zarówno w przedszkolach, szkołach, jak i w domach, konieczne jest zwrócenie uwagi na potencjalne zagrożenia dla bezpieczeństwa i zdrowia dzieci. Elementy takie jak schody, gniazdka elektryczne, ostre narożniki mebli oraz okna wymagają specjalnej troski, gdyż przy braku nadzoru i odpowiednich zabezpieczeń mogą stanowić realne niebezpieczeństwo dla najmłodszych domowników.

 

Niestety, w mediach coraz częściej pojawiają się doniesienia o przypadkach dzieci wypadających przez okna. Nawet w domowym otoczeniu, przy obecności rodziców, zdarzają się tragedie, gdyż dorośli, zajęci codziennymi obowiązkami mogą nie zauważyć niebezpieczeństwa na czas.

Ochrona przed otwarciem

W pierwszym rzędzie istotne jest zwrócenie uwagi na sposób otwierania okien. Na rynku można znaleźć rozwiązania wyposażone w specjalne zabezpieczenia, które uniemożliwiają dziecku pełne otwarcie okna, pozostawiając jedynie możliwość jego uchylenia. Jednym z producentów oferujących takie rozwiązania jest firma AWILUX.

- Z pakietem AwiKids otwarcie okna możliwe jest tylko po jednoczesnym przekręceniu kluczyka w klamce i zmianie położenia klamki. To powstrzyma skutecznie dzieci do 7 roku życia, które nie posiadają jeszcze takich zdolności manualnych, aby sobie z tym poradzić. Dlatego też, nawet w przypadku pozostawienia kluczyka w klamce, nie powinniśmy się martwić, ponieważ nie jest on jedynym zabezpieczeniem okna. Warto też podkreślić, że pakiet w AwiKids można doposażyć już zamontowane okna – mówi Rafał Buczek, ekspert z firmy AWILUX.

Ochrona przed zbiciem szyby

Ryzyko związane z oknami dotyczy nie tylko potencjalnego wypadnięcia. W trakcie energicznych, dziecięcych zabaw wystarczy chwila, aby ulubiona piłka czy inna zabawka uderzyła w szybę okienną. Pęknięte w ten sposób szkło może rozsypać się po całym pomieszczeniu, stanowiąc poważne zagrożenie dla przebywających w nim maluchów. Aby zapobiec takim sytuacjom, warto rozważyć zastosowanie szkła laminowanego.

 

fot. AWILUX

- Jest to rodzaj szyby, która po rozbiciu nie rozsypuje się, a w samym miejscu uderzenia powstaje splot promieniście rozchodzących się pęknięć. Tego typu szklenie warto zastosować w oknach tarasowych czy w okolicach stref, gdzie spędzamy dużo czasu, a dzieci grają w piłkę czy biegają – wyjaśnia ekspert AWILUX.

 

Niski próg dla małych domowników

Klasyczne progi mogą być przyczyną bolesnych potknięć. Planując stolarkę otworową do nowego domu, warto wybrać drzwi tarasowe z niskim progiem. Ograniczy to ryzyko upadku, a przejście na taras będzie komfortowe.

- W przypadku drzwi tarasowych otwieranych elektrycznie, zalecane jest zastosowanie zestawu czujników ruchu, zabezpieczających przed przytrzaśnięciem osoby, która znajduje się w świetle zamykanego przez silnik balkonu – dodaje Rafał Buczek.

Ochrona przed owadami

Dobrym pomysłem będzie również zamontowanie moskitier, które powstrzymają owady przed wlatywaniem do pomieszczeń i zapewnią dzieciom bezpieczny sen. Warto postawić na moskitiery mocowane na stałe do ramy okna, ponieważ zapewniają one skuteczniejszą ochronę niż te montowane na rzepy czy taśmy.

Dziecięca ciekawość nie zna granic, dlatego też warto się upewnić, że umożliwimy im poznanie świata w bezpiecznych warunkach. Specjalne zamknięcia do szafek, osłony narożników czy magnetyczne klipsy do szuflad mają uchronić pociechę przed zrobieniem sobie krzywdy. Poza tymi zabezpieczeniami warto także wybrać okna z pakietem AWI-KIDS SAFE+, które zagwarantują naszym milusińskim pełne bezpieczeństwo.

 

źródło: Awilux Polska