Do czego służą parapety zewnętrzne? Jakie wybrać, aby starczyły na lata? Odpowiadamy
Do czego służą parapety zewnętrzne? Jakie wybrać, aby starczyły na lata? Odpowiadamy

Budowa domu jest dość kosztownym przedsięwzięciem, dlatego warto przemyśleć wszelkie decyzje związane z wykończeniem nowego lokum. Parapety zewnętrzne wydają się niepozornym elementem, którego obecność lub jej brak nie powinna wpływać znacząco na jakość budynku. Niemniej są one niezwykle istotne, szczególnie z punktu widzenia utrzymania elewacji w dobrym stanie. Do czego służą parapety zewnętrzne i jakie wybrać, aby najlepiej spełniały swoją funkcję? Odpowiadamy.

 

Ostateczne szlify, związane z wykończeniem domu są równie ważne, co jego budowa. Warto zwrócić uwagę na rodzaj i jakość materiałów jeszcze na etapie prac, aby nie musieć nanosić dodatkowych poprawek w późniejszym czasie. Jednym z istotnych elementów wykończenia są parapety zewnętrzne. Jakie wybrać, aby w odpowiedni sposób zabezpieczyć elewację przed szkodliwym wpływem warunków zewnętrznych? Jeżeli chcesz dokonać świadomego zakupu, koniecznie zapoznaj się z tym artykułem.

Jaką funkcję pełnią parapety zewnętrzne?

Podczas wybierania parapetów zewnętrznych do swojego domu nie powinieneś zwracać uwagi wyłącznie na ich aspekty wizualne, ponieważ nie tylko wpływają one na estetykę budynku. Parapety zewnętrzne hamują przenikanie wilgoci do środka budowli. Ponadto, są dodatkową barierą, uszczelniającą elewację w okolicach okna, co zmniejsza przepuszczalność murów, a co za tym idzie, pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę w domu.

 

Ważną rolą parapetów zewnętrznych jest funkcja dekoracyjna. Produkuje się je z różnych materiałów i są one dostępne w wielu kolorach i wzorach, co pozwala na dobranie ich do stylu budynku i jego elewacji. Mogą one także współgrać z innymi elementami architektonicznymi, takimi jak balustrady, poręcze czy ogrodzenie. Warto poświęcić nieco więcej czasu na dobór parapetów zewnętrznych, aby przez długie lata cieszyć się ich estetycznym wyglądem.

Parapety zewnętrzne - jakie wybrać?

Parapety zewnętrzne zabezpieczają ściany przed wilgocią i uszkodzeniami oraz stanowią istotny element dekoracyjny budynku. Wybierając je warto, abyś postawił na sprawdzonego producenta, takiego jak Blachotrapez.eu, który dba o najwyższą jakość materiałów, wykorzystywanych do wytwarzania parapetów zewnętrznych.

 

Na rynku istnieje wiele rodzajów parapetów zewnętrznych, a jednym z najpopularniejszych i niezwykle wytrzymałych materiałów jest blacha. Tworzywo to jest odporne na korozję i negatywne warunki atmosferyczne. Z tego względu parapety wykonane z blachy są bardzo trwałe, dzięki czemu nie będziesz musiał martwić się o ich częstą renowację czy wymianę. Dodatkowym atutem blachy jest fakt, iż jest ona materiałem, który łatwo utrzymasz w czystości.

 

Parapety zewnętrzne wykonane z blachy mogą być dodatkowo zabezpieczone za pomocą zakończeń bocznych z PVC. Materiał ten to tworzywo sztuczne, które jest trwałe i odporne na wodę. Zaślepki lub zatyczki z PVC zabezpieczają parapet przed wilgocią i zabrudzeniami, dzięki czemu na dłużej zachowa on swój doskonały wygląd i funkcjonalność.