Budowa zadaszenia tarasu drewnianego a odprowadzenie wody – jak zrobić to dobrze?
Budowa zadaszenia tarasu drewnianego a odprowadzenie wody – jak zrobić to dobrze?

Posiadanie własnego ogródka przydomowego często wiąże się z koniecznością postawienia zabudowy tarasu, która będzie chronić zarówno przed deszczem, jak i zbyt mocnym słońcem w środku lata. Budując taką konstrukcję musisz wiedzieć, jak odpowiednio zaplanować pracę, by nie pominąć żadnego istotnego elementu konstrukcyjnego. W przypadku tarasu drewnianego kluczowe jest dobre odprowadzenie wód deszczowych z jego powierzchni. Sprawdź, jak zrobić to dobrze i bezpiecznie!

Rynny znajdują się nie tylko bezpośrednio na budynkach mieszkalnych, ale także na innych obiektach, np. tarasach drewnianych ogrodowych. Praktycznie wszędzie tam, gdzie pojawia się konstrukcja dachu i rynny, potrzebne będzie też dobre odprowadzenie wody. Dlaczego? Otóż bez prawidłowo wykonanego odwodnienia rynien spływająca woda będzie powodować podtopienia, niszczyć trawniki, a nawet powierzchnię tarasu drewnianego.

Jak zbudować zadaszenie tarasu w ogrodzie? Najważniejsze elementy

Budowa zadaszenia tarasu wymaga przede wszystkim odpowiedniego zaplanowania całego przedsięwzięcia. Po stworzeniu projektu, warto też znaleźć firmę, która dostarczy wszystkie niezbędne materiały potrzebne do produkcji zadaszenia. Tutaj potrzebujesz przede wszystkim dobrej klasy desek, które będą odpowiednio zabezpieczone impregnatem oraz docięte na wymiar tarasu.

Drewniane konstrukcje są najchętniej wybierane przez wielu właścicieli ogrodów przydomowych. Po zbudowaniu stelażu na zadaszenie, możesz wybrać jeden z wielu materiałów wykończeniowych. Jeśli chcesz ochronić się przed słońcem i deszczem – postaw na poliwęglan mleczny. Ten jest odporny na zewnętrzne czynniki atmosferyczne, nie ulega uszkodzeniom nawet po wielu latach użytkowania oraz niesamowicie wygląda na drewnianych konstrukcjach.

Po pokryciu dachu, np. poliwęglanem, musisz też pomyśleć o odpowiednim odwodnieniu całej konstrukcji. W przeciwnym razie woda może uszkodzić drewniane deski lub nawet przeciekać na powierzchnię tarasu, co utrudni przebywanie pod zadaszeniem w deszczowe dni. Niezbędne materiały i kompletne systemy odwodnienia dachowego znajdziesz na kropsystem.eu.

Deszczówka a odprowadzanie wody z zadaszenia ogrodowego tarasu

Warto też dodać, że inwestycja w innowacyjne rozwiązania odwodnienia budynków pozwalają także na odprowadzanie wody deszczowej z rynien bezpośrednio do kanalizacji lub zbiornika na tzw. deszczówkę. To dobry sposób na zabezpieczenie konstrukcji tarasu przed oddziaływaniem wody i zalewaniem, a także spora oszczędność – deszczówkę możesz wykorzystać w późniejszym czasie do podlewania roślin ogrodowych. Jeśli nie chcesz zburzyć pięknej stylistyki tarasu tradycyjną rynną, możesz wybrać nowoczesne systemy rynien kwadratowych lub system ukrytej rynny, który jest wręcz niewidoczny i pozwala na efektywne odprowadzanie wody deszczowej do dowolnie wybranego miejsca. Pamiętaj – zarówno podczas budowy zadaszenia tarasowego, jak i domu, zawsze warto inwestować
w profesjonalne systemy rynnowe i odwodnienia kanalizacyjne.

 

źródło: Kropsystem