Nad dachami Salzburga
Nad dachami Salzburga

Romantyczny, wiejski dom w Salzburgu został odrestaurowany w ścisłej współpracy z Urzędem ds. Zabytków i przeznaczony na cele mieszkalne. Na poddaszu tego wyjątkowego budynku zastosowano drewnianą konstrukcję z oknami dachowymi FAKRO.

Widok na dzielnice starego miasta Salzburg, majestatyczną twierdzę Hohensalzburg oraz okoliczne zamki i góry jest czymś bajkowym. Romantyczne miejsca u podnóża Gaisberg z jego krętymi ścieżkami, punktami widokowymi, mostami, grotami, wodospadami i gęstym zasobem zabytkowych willi nadal należą do najpiękniejszych obszarów wokół Salzburga.

Staranna renowacja i poprawa docieplenia

Mistrz stolarski inż. Michael Schartner odrestaurował i ocieplił dom dla prywatnych inwestorów, zgodnie z wysokimi wymogami ochrony zabytków. Celem renowacji było stworzenie nowoczesnych przestrzeni mieszkalnych z dużą ilością światła dziennego. Szczególną troską budowniczych był czynnik ekologiczny. Rezultatem jest budynek niskoenergetyczny z jasnymi, przyjaznymi pokojami z rekuperacją, a także powietrzną pompą ciepła. Naturalne materiały, takie jak świerk i modrzew, nadają pomieszczeniom komfortu i ciepła

Konstrukcja drewniana z oknami dachowymi jako rozwiązanie specjalne

Ze względu na wymienioną konstrukcję wiszącą i cztery zabytkowe lukarny, na poddaszu konieczne było specjalne rozwiązanie do zwiększenia ilości światła dziennego. W związku z tym wspólnie z producentem okien dachowych FAKRO opracowano dodatkową konstrukcję drewnianą z ośmioma wbudowanymi oknami dachowymi FAKRO FTU/CU P5, z których 2 były sterowane elektrycznie i zintegrowane z istniejącym dachem.

„Wyjątkowa nieruchomość wymaga specjalnych rozwiązań”, mówi Carsten Nentwig, prezes FAKRO Austria. „Ciekawa i bardzo efektowna konstrukcja dachu ze zintegrowanymi oknami dachowymi pozwala nam stworzyć optymalne warunki oświetleniowe w pomieszczeniach”.

 

Specjalne rozmiary okien

„Kontakt z FAKRO był łatwy i profesjonalny”, mówi stolarz Schartner. „Decydującym czynnikiem o współpracy z FAKRO była możliwość wyprodukowania okien dachowych w tych dużych rozmiarach”. Na dachu zamontowano też osiem okien FAKRO proSky w wersji elektrycznej Z-Wave. Dzięki wysokości 180 cm harmonijnie wtapiają się w istniejący budynek i zapewniają optymalne oświetlenie pomieszczeń. Wysokiej jakości drewno sosnowe impregnowane próżniowo oraz energooszczędne potrójne przeszklenie izolacyjne spełniają wysokie wymagania w zakresie ekologii i energooszczędności budowniczych. Okna dachowe FAKRO proSky wyposażone są w sterowane elektrycznie rolety zewnętrzne FAKRO ARZ Z-Wave, które latem chronią wnętrze przed przegrzaniem.

Nazwa projektu: Landhaus Berger

Adres: Reitgutweg, Salzburg

Klient: inż. Michael Schartner

Rozpoczęcie budowy: maj 2020

Produkty FAKRO:

6 szt. FTU/CU P5 78/118

2 szt. FTU/CU P5 Z-Wave 78x118

2 szt. FYU/CU P5 Z-Wave 78/180

6 szt. FYU/CU P5 Z-Wave 66/180

16 szt. ARZ Z-Wave w w/w rozmiarach

 

www.fakro.pl