Dziecko w domu bezpieczne nie tylko podczas wakacji
Dziecko w domu bezpieczne nie tylko podczas wakacji

Poczucie bezpieczeństwa to jedno z najważniejszych wartości w życiu każdego człowieka. Gwarantuje nam spokój oraz możliwość dalszego spełniania swoich marzeń, planów czy też codziennych obowiązków. Gdy mówimy o bezpieczeństwie dzieci w domu – jesteśmy przekonani, że jest ono sprawą nadrzędną.

Każdy z nas ma inną definicje bezpieczeństwa - jedni przywiązują większą wagę do bezpieczeństwa ekonomicznego czyli stabilizacji życiowej zapewniającej godne życie. Inni na pierwszym miejscu stawiają bezpieczeństwo osobiste, spokojne życie, w domu, w pracy czy też na ulicy, natomiast dla jeszcze innych priorytetem jest stabilizacja zdrowotna oraz dostęp do służby zdrowia. Bez względu na wszystko bezpieczeństwo dzieci dla każdego rodzica jest sprawą nadrzędną. Od narodzin pociechy dbamy o każdy szczegół przestrzeni, w której przebywają nasze dzieciaki.

 


Wybierając produkty, które mają im służyć, szczególną uwagę zwracamy na zabezpieczenia. Nie inaczej jest podczas wyboru stolarki okiennej, drzwi, rolet czy też bramy garażowej.  

Bezpiecznie już od progu

Próg Eco Pass stosowany w systemach przesuwnych HST zredukuje różnicę wysokości progu do zaledwie 5 mm. Ułatwi nam i naszym pociechom swobodę poruszania się pomiędzy wnętrzem domu, a tarasem. Zabawa w chowanego, gra w piłkę, czy jazda na hulajnodze nie będzie stanowiła przeszkody dla najmłodszych, a przecież wiemy jakie pomysły mogą wpaść do głów naszych milusińskich. Próg bez barier niweluje granice pomiędzy wnętrzem domu, a jego otoczeniem, zapobiegając bolesnym potknięciom oraz licznym siniakom czy odrapaniom.

 Kolejnym elementem podnoszącym poziom bezpieczeństwa jest amortyzator SOFT CLOSE stosowany w drzwiach podnoszono-przesuwnych – ExclusiveSlide. Mechanizm ten wyhamowuje ruch skrzydła, a następnie łagodnie wprowadza je w ramę zapobiegając w te sposób ryzyku przytrzaśnięcia. Jest on niezwykle ważny, gdyż siła zamykanego przez nas skrzydła, ze względu na jego ciężar może być naprawdę duża. System Soft Close zwalniając skrzydło w końcowym etapie zamykania, pozwoli na łagodne zaryglowanie go poprzez ruch klamki.


Szyby bezpieczne, hartowane i akustyczne

Światło dzienne jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Odpowiednie doświetlenie pomieszczeń, w których spędzamy najwięcej czasu, wpływa korzystnie na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Naturalne światło potrafi poprawić nam humor, przywrócić chęci do działania i zabawy. Jest również niezbędne, do tego aby nasz organizm przyswoił witaminę D, tak ważną zwłaszcza w rozwoju organizmu młodego człowieka. Dużą dawkę promieni słonecznych, mogą zapewnić nam wielkogabarytowe konstrukcje z dużymi przeszkleniami.Podczas dobrej zabawy nietrudno o wypadek losowy, kontakt przedmiotów zabawy z szybą czy też samych dzieciaków, może skutkować jej rozbiciem, a często zranieniem naszej pociechy. Już na etapie projektowania pomieszczeń warto rozważyć zastosowanie szyb, które pomogą nam temu zapobiec. Szyba bezpieczna powstaje poprzez sklejenie kilku tafli szkła, kilkoma warstwami mocnej folii PVB, dzięki czemu szyba ta po rozbiciu nie rozpada się na duże ostre kawałki lecz jej elastyczna, a odporna folia utrzymuje fragmenty szkła w miejscu.

Kolejnym rozwiązaniem jest szkło hartowane, które w przypadku rozbicia rozpada się na bardzo dużą ilość niewielkich kawałków redukując ewentualne obrażenia. Warto także rozważyć szyby akustyczne, które są zbudowane z tafli szkła o większej grubości i dźwiękoszczelnych właściwościach. Zastosowanie folii akustycznych w szkle klejonym to kolejny ze sposobów zredukowania hałasu w naszym pomieszczeniu, dzięki czemu żaden hałas nie zbudzi śpiącego malucha, a starsze rodzeństwo będzie miało komfortowe warunki do nauki czy rozwijania własnego hobby.

Bezpieczne okna na piętrze

 Chęć poznawania świata oraz niekończąca się fantazja sprawia, że podczas zabawy najmłodsi są narażeni na liczne niebezpieczeństwa, szczególnie gdy bawią się nieopodal okien. Rozwiązanie, które skutecznie uniemożliwi dziecku otwarcie okna na oścież z pewnością zainteresuje rodziców planujących urządzenie pokoju dziecka na wyższych kondygnacjach domu.

Okucie ActivPilot Tilt Virst charakteryzuje się odmienną kolejnością otwierania, w pozycji 90 stopni mamy pozycję uchylną, natomiast na pozycji 180 stopni mamy pozycję otwartą. Za pomocą tego okucia i specjalnej klamki, możemy uchylić okno, przekręcając je do pozycji poziomej bezpiecznej bez konieczności odblokowywania zamka kluczykiem. Aby można było przekręcić klamkę do pozycji otwartej, trzeba najpierw odblokować zamek kluczykiem. Okucie, wraz ze specjalną klamką w znaczący sposób ogranicza możliwości niepożądanego otwarcia okna przez dziecko.

Kolejnym okuciowym rozwiązaniem jest zamek okienny DS., uniemożliwiający pełne otwarcie okna przy zachowaniu funkcji uchylania. Zadaniem zamka DS jest blokowanie skrzydła okiennego w pozycji uchylnej przy pomocy specjalnego kluczyka. Okno można uchylić, ale nie można otworzyć dalej na oścież. Otwarcie skrzydła na oścież możliwe jest dopiero po przekręceniu kluczyka.  

Bezpiecznie w garażu


Zabawa w chowanego to jedna z najpopularniejszych form rozrywek wśród najmłodszych, bieganie po całym ogrodzie, chowanie się za filarem, drzewem czy nawet w garażu sprawia mnóstwo frajdy. W takim przypadku warto zainwestować w bramę garażową z napędem firmy Somfy. Poprzez automatyczne wykrywanie przeszkód mamy gwarancję, że podczas jej zamykania (nawet przypadkowego) nikomu nie stanie się krzywda. Przy wykryciu przeszkody brama garażowa automatycznie podnosi się do pozycji otwartej i w takiej już pozostaje.

Dodanie urządzenia do systemu Smart Home TaHoma daje nam dodatkowe możliwości - możemy nie tylko sterować bramą za pomocą smartfona praktycznie z dowolnego miejsca na świecie np. w sytuacji gdy dzieci zapomniały kluczy do domu. Dzięki niej możemy także zsynchronizować dodatkowe oświetlenie w ogrodzie, dzięki czemu zwiększymy widoczność po zmroku, a tym samym bezpieczeństwo swoje jak i swoich pociech.  
 

Wymienione rozwiązania pozwalają ze spokojem korzystać z uroków natury, oddawaniu się swojej pasji i beztrosce, bez zbędnego myślenia o niebezpieczeństwach, które mogą spotkać naszych najbliższych.  

 

O AUTORZE: Arkadiusz Gemza - Product Manager w Dziale Marketingu PAGEN Sp. z o.o., odpowiedzialny m.in. za aranżację i ekspozycję produktów w salonach sprzedaży oraz szkolenia produktowe. Prywatnie licencjonowany trener piłki nożnej, miłośnik sportu, historii i podróży.