Rola okien w zielonym budownictwie
Rola okien w zielonym budownictwie

Ekologiczne budownictwo przestaje być chwilowym trendem czy marzeniem inwestorów, a staje się standardem. Wpływ na zmiany w podejściu do budowania ma nie tylko zmiana świadomości i rosnąca liczba dostępnych na rynku ekologicznych materiałów, ale również rygorystyczne prawo budowlane, które weszło w życie 1 stycznia 2021 roku. Rafał Buczek, ekspert z firmy AWILUX, opowiada, jaki wpływ na ekologiczność budynku ma stolarka okienna.

- Zielone budownictwo to określenie odnoszące się do ekologicznych obiektów, które spełniają warunki certyfikacji BREEAM oraz LEED, czyli najważniejszych eko-standardów panujących w branży budowlanej. Warto pamiętać, że dom ekologiczny jest długoterminową inwestycją, która ma niewątpliwy wpływ na środowisko, jak również na zmniejszenie kosztów utrzymania domu – mówi Rafał Buczek z firmy AWILUX, produkującej okna i drzwi w klasie premium.

Budynki ekologiczne są z założenia obiektami energooszczędnymi, które powstają przy użyciu najwyższej jakości materiałów spełniających szczegółowe wymagania w zakresie ich produkcji, parametrów czy też możliwości utylizacji. Ten rodzaj budynków wyróżnia się podwyższonym standardem energetycznym, co oznacza, że wszystkie elementy budynku musza chronić przed ucieczką ciepła. Ważnym etapem planowania zielonej inwestycji jest wybór stolarki okiennej, którą cechują największe straty energii. Jakie zatem okna wybrać?

Zgodnie z wymaganiami

 

Nero Style by AWILUX

Fot. AWILUX

Od 2021 roku obowiązuje nowe prawo, które jest odpowiedzią na dyrektywę Parlamentu Europejskiego z 2010 roku. Określa ono charakterystykę energetyczną nowych budynków powstałych na terenie państw członkowskich. Głównym założeniem było doprowadzenie do sytuacji, w której wszystkie nowopowstałe obiekty będą zaliczane do budynków pasywnych lub zeroenergetycznych, czyli takich, które są samowystarczalne i nie wymagają dużego poboru energii. Zgodnie z obowiązującymi od 2021 roku przepisami okna fasadowe będą musiały wykazywać współczynnik U na poziomie 0,9 W/m2K, natomiast okna dachowe 1,1 W/m2K.

 

Ciepły materiał

Uzyskanie dobrego parametru izolacyjności termicznej okna możliwe jest przy odpowiednim doborze szyby i profilu przy jednoczesnym ograniczeniu mostka cieplnego na styku szyby z ramą. Jeśli projekt budynku uwzględnia duże przeszklenia, można ograniczyć straty ciepła poprzez montaż specjalnych okien o współczynniku U wynoszącym mniej niż 0,8 W/m2K. Tego typu okna posiadają na przykład szybę z trzech tafli oraz ramy wykonane z profili wielokomorowych z wkładkami termoizolacyjnymi. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na stolarkę wykonaną w technologii ALU czy PCV, możliwe jest stworzenie ekologicznego domu energooszczędnego, a nawet pasywnego.

 

AWISLIDE
Fot. AWILUX

- Warto wiedzieć, że źle dobrane okna odpowiadają za utratę nawet 40% ciepła z wnętrza. Właśnie dlatego pełnią ważną rolę w przypadku planowania domu ekologicznego. W pierwszej kolejności należy zastanowić się, jaka technologia wykonania okien spełni nasze oczekiwania. Okna PVC wyróżnia duża trwałość i odporność na ewentualne odkształcenia czy wygięcia. Posiadają także dobre parametry w zakresie termoizolacyjności, dźwiękochłonności i bezpieczeństwa. Podczas wyboru tego typu okien najważniejsze jest zachowanie optymalnej liczby komór dla danej grubości profilu. Ciekawym rozwiązaniem dedykowanym do zielonego budownictwa są okna oparte na systemie SCHÜCO LIVING. Natomiast okna aluminiowe wyróżnia wysoka stabilność i możliwość tworzenia naprawdę dużych konstrukcji o niezmiennych parametrach termoizolacyjnych. Technologia ALU pozwala daje również szerokie możliwości w zakresie designu, dzięki czemu okna nie tylko będą trzymać ciepło, a także wpiszą się w każdy projekt. Do najczęściej rekomendowanych systemów aluminiowych zaliczamy AWISLIDE – dodaje Rafał Buczek z firmy AWILUX.

 

Właściwie zaplanowany projekt zielonego domu to klucz do sukcesu. W budynkach o dużym metrażu warto zdecydować się na montaż stałych przeszkleń bez możliwości otwierania. Są to okna typu fix, które gwarantują wyjątkową szczelność, jak również dodatkowe doświetlenie. Wybór szyb także ma niemałe znaczenie. Nowoczesne pakiety szybowe wyróżniają doskonałe parametry termoizolacyjne, a także możliwość dodatkowego dogrzania wnętrza. Z tego powodu okna zamontowane od nasłonecznionych stron warto wyposażyć na przykład w dostępny w ofercie AWILUX pakiet szybowy SunEnergy+.

Dla środowiska

Budowa domu oraz jego użytkowanie każdego dnia mają wpływ na środowisko. W branży stolarki okiennej, im cieplejszy jest zamontowany produkt, tym potrzebujemy mniej energii, by ogrzać swój dom zimą i ochłodzić latem. Tym samym, inwestycja w energooszczędne rozwiązania wpływa na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej czy opału, a co za tym idzie – zmniejszenie emisji szkodliwych związków do atmosfery.

Rola stolarki w zielonym, czyli ekologicznym budownictwie, jest bardzo istotna. Energooszczędne rozwiązania określane są jako eko, a budowa domu o korzystnych parametrach cieplnych i niskim zużyciu zasobów daje ogromną korzyść dla jego użytkowników i otoczenia. Właściwy dobór okien oraz ich montaż dają realne korzyści – zmniejszają koszty utrzymania domu i zwiększają komfort termiczny wewnątrz.

 

źródło: Awilux Polska