Jak czyścić rolety dzień noc? Podpowiadamy
Jak czyścić rolety dzień noc? Podpowiadamy

Aby zapewnić długotrwałą jakość rolet „dzień i noc”, ważne jest, aby zastosować prawidłowy sposób czyszczenia tkaniny. Każdy rodzaj rolety wykonany jest bowiem z różnych materiałów, odpornych na konkretne chemikalia i wymagających odpowiedniej metody czyszczenia. Rolety dzień i noc nie są pod tym względem wyjątkiem. Ich niezwykła tekstura sprawia, że należy obchodzić się z nimi bardzo delikatnie. Jak czyścić rolety dzień noc? Odpowiadamy poniżej.

Jak czyścić rolety dzień i noc - praktyczne wskazówki

Jeśli zależy nam na ogólnym odświeżeniu tkaniny, należy zwilżyć szmatkę i delikatnie przetrzeć roletę z dwóch stron (przesuwając na boki splotem tkaniny). Podczas pracy od czasu do czasu przesuwaj ściereczkę wzdłuż krawędzi rolety. Po wykonaniu pełnego obrotu rolety dzień i noc pozostaw ją do wyschnięcia. Aby roleta wyschła szybciej, możesz otworzyć okna w pokoju. Inną metodą jest użycie miotełki do kurzu, która pozwoli usunąć cząsteczki kurzu. Warto skupić na krawędziach rolety, które mogą zbierać więcej kurzu i brudu w wyniku kontaktu z ramą okienną i parapetem.

Pamiętaj o łańcuszku

Łańcuszek jest jedną z najbrudniejszych części rolety, więc nie zapomnij o nim podczas czyszczenia. Osadzają się na nim opary (np. z kuchni), czy inne nieczystości podczas operowania osłoną. W jaki sposób można go oczyścić? Czy potrzeba do tego specjalnych detergentów? Zdecydowanie nie - czyszczenie wodą z mydłem powinno wystarczyć. Należy jednak pamiętać, aby po zastosowaniu płynu osuszyć łańcuszek ręcznikiem papierowym lub ściereczką.

Czyszczenie odkurzaczem – czy to bezpieczne?

Wiele osób zadaje sobie pytanie - jak czyścić rolety dzień i noc, i czy można do tego zadania użyć odkurzacza? Eksperci z Anwis zdecydowanie odradzają użycie tego rodzaju sprzętu przy wykorzystaniu jego pełnej mocy: Wiele rodzajów rolet można śmiało odkurzać, lecz w przypadku rolet dzień noc nie zalecamy używania tego rodzaju urządzeń. Silna moc ssania może uszkodzić materiał, w efekcie roleta przestanie spełniać swoją funkcję. Jeśli roleta jest jednak bardzo brudna, o ile możliwości naszego odkurzacza nam na to pozwalają – można użyć końcówki ze szczotką uruchamiając sprzęt na najniższych obrotach. Należy zachować przy tym najwyższa ostrożność. A jeśli posiadasz odkurzacz parowy, możesz również wykorzystać go do czyszczenia rolet. Para usunie utrzymujące się zabrudzenia.

Czyszczenie punktowe rolet dzień i noc

W przypadku punktowych plam możesz wyczyścić jedynie niewielki obszar rolety. Najlepszym sposobem jest zwilżenie dwóch ściereczek ciepłą wodą i przytrzymanie ich z każdej strony plamy na materiale, aby usunąć zabrudzenia. W przypadku ekstremalnych plam, które wymagają specjalnych środków czyszczących, zaleca się wypróbowanie środka czyszczącego na spodzie rolety lub na samej górze rolety (na materiale zwróconym w stronę szyby). To najmniej zauważalny obszar. Należy pamiętać, że nawet jeśli sam środek czyszczący nie powoduje przebarwień, mogą pojawić się podczas ścierania, dlatego warto to robić delikatnie.

 

Powyższe rady zdecydowanie pozwolą odpowiedzieć na pytanie „Jak czyścić rolety dzień i noc”, bez ryzyka zniszczenia. Na koniec warto pamiętać także o regularności. Systematyczność w połączeniu z odpowiednią metodą sprawia, że rolety będą służyć latami.

 

źródło: Anwis