#RazemdlaBezpieczeństwa – wsparcie Roto dla warszawskiej jednostki kontrterrorystów
#RazemdlaBezpieczeństwa – wsparcie Roto dla warszawskiej jednostki kontrterrorystów

Rozwój branży stolarki i coraz lepsze zabezpieczenia antywyważeniowe skutecznie utrudniają forsowanie okien i drzwi, uniemożliwiając sprawną interwencję służbom mundurowym. Dlatego Roto Frank Okucia Budowlane wraz z przedstawicielami branży w koalicji Dom Bezpieczny zrealizowało projekt przekazania kontrterrorystom w Warszawie nowoczesnego narzędzia do walki z przestępczością – specjalistycznej wyważarki hydraulicznej.

RotoRotoRoto

W środę 18 września 2019 r. na wydziale Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej miała miejsce konferencja  prasowa z udziałem Komendy Stołecznej Policji. Podczas spotkania przedstawiciele firm Roto Frank Okucia Budowlane, Aluplast, Abus, Krispol oficjalnie przekazali specjalistyczną wyważarkę komendantowi Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji (SPKP). Wydarzeniu towarzyszył pokaz wyważania drzwi przez specjalistów z udziałem pirotechników oraz pokaz próby wyłamania uchylonego okna z okuciem Roto TiltSafe RC2.

Liczy się czas

Warszawscy Kontrterroryści SPKP tylko w 2018 roku przeprowadzili rekordową w kraju liczbę 279 realizacji, z czego blisko 50 stanowiło sforsowanie przeszkód z użyciem specjalistycznego sprzętu. Priorytetowym zadaniem jednostki są działania zmierzające do zwalczania zagrożeń związanych z zamachami terrorystycznymi. Dotyczy to w szczególności zatrzymania osób podejrzewanych o planowanie lub przygotowanie przestępstw o charakterze terrorystycznym, przetrzymywania zakładników, działań wobec osób posiadających broń lub inne niebezpieczne narzędzia, a także zagrożenia użycia urządzeń wybuchowych. Naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa obywateli, dlatego musimy być przygotowani na wszystkie możliwe scenariusze. Nasz zespół reaguje szybko, jest wszędzie tam, gdzie istnieje zagrożenie życia lub zdrowia. By uwolnić zakładników lub ująć groźnego przestępcę musimy często pokonywać przeszkody, np. drzwi, które staną nam na drodze. Liczy się czas i bezpieczeństwo wyjaśnia dowódca SPKP w Warszawie.

Razem dla bezpieczeństwa

Projekt #RazemdlaBezpieczeństwa to wspólna inicjatywa 4 firm, przedstawicieli branży stolarki okienno-drzwiowej, działających w programie Dom Bezpieczny. W ramach projektu Fundacja Wsparcia Policjantów otrzymała darowiznę w postaci sprzętu do wyważania hydraulicznego drzwi otwieranych na zewnątrz. „Rozwój technologii okienno-drzwiowych, w tym zabezpieczeń, takich jak antywyważeniowe okucia Roto, takie jak stalowe zaczepy, rolki grzybkowe czy klamki zamykane na klucz skutecznie utrudniają sforsowanie okien i drzwi. Dlatego jako odpowiedzialna firma zaangażowaliśmy się w projekt przekazania kontrterrorystów nowoczesnego narzędzia do walki z przestępczością” – podkreśla Małgorzata Chołuj, manager ds. komunikacji marketingowej, Roto Frank Okucia Budowlane. Realizacja zakupu trwała kilka miesięcy, ze względu na wymagane dokumenty, pozwolenia i zaświadczenia, tym bardziej się cieszymy, że udało nam się sfinalizować projekt.

RotoRoto

Wyważarka hydrauliczna to najnowocześniejszy sprzęt, który „zasysa” drzwi do środka, a następnie wypycha z futryną. Cała operacja trwa kilka sekund i pozostawia operatorów z daleka od światła drzwi, w którym może znajdować się uzbrojony przestępca. Tego typu sprzęt, początkowo przeznaczony dla straży pożarnej produkuje jeden producent na świecie.

 

źródło: Roto Frank Okucia Budowlane Sp. z o.o.