Jak wybrać kolor drzwi
Jak wybrać kolor drzwi

Drzwi wewnętrzne spełniają kilka funkcji w naszych domach i mieszkaniach. Oddzielają od siebie pomieszczenia, chronią prywatność mieszkańców, są też ważnym elementem dekoracyjnym, który wpływa na estetykę wnętrza.

Wybór tych najbardziej odpowiednich dla nas bywa nie lada wyzwaniem. Płaskie czy modułowe? Z przeszkleniami czy bez? Jaki projekt wybrać? Jeśli już uporamy się z tymi dylematami przychodzi czas na kolejny – jaki kolor drzwi wybrać? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by dokonać tego wyboru.

Okno, listwy i drzwi

Kolor drzwi dopełnia całość wnętrza. Ważne, by przeanalizować je w całości. Podłogi, okna, listwy przypodłogowe, a także meble. Dobrym rozwiązaniem jest zachowanie jednakowej kolorystyki ram okiennych, listew przypodłogowych i drzwi wewnętrznych.
 fot. Invado. Drzwi łamane


Dzięki temu rozwiązaniu uzyskujemy estetyczną ramę dla naszego pomieszczenia, którą wypełnić możemy dodatkowymi elementami bez obawy, że stworzymy aranżacyjne szaleństwo.

Ściana i drzwi
Kolejnym rozwiązaniem przy doborze kolory drzwi wewnętrznych jest dopasowanie go do koloru ściany.

 


fot. Invado. Niewidoczna ościeżnica Sara Pro i dedykowane jej drzwi Norma Decor
 

Tworzymy w ten sposób jednolitą powierzchnię, która doskonale sprawdzi się w minimalistycznych wnętrzach. Będzie ona dodatkowo doskonałym tłem dla mebli i dodatków, które wypełnią przestrzeń.

Meble, podłoga i drzwi

Kolejnym sposobem na dobranie koloru drzwi do wnętrza jest dopasowanie ich do podłogi i znajdujących się w nim mebli. Takie rozwiązanie jest często wykorzystywane w przypadku drzwi w kolorze drewna ( jasnego bądź ciemnego).  Dzięki temu zyskujemy estetyczny efekt zaaranżowanego, przemyślanego wnętrza.
 

Fot. Invado. Drzwi modułowe Pasaro


Gdy trudno dopasować i dokonać wyboru
Czasami trudno nam dokonać wyboru, do czego dopasować kolor naszych drzwi. Żadna z podanych powyżej opcji nie wydaje nam się atrakcyjna wizualnie. Co wtedy? Postaw na biel. Niezależnie od koloru podłogi, mebli czy framug okiennych, drzwi w kolorze bieli sprawdzą się wszędzie. Dodatkowo białe drzwi dobrze komponują się ze ścianami  w różnych kolorach: od jasnych beży czy szarości, przez błękity po mocniejsze zielenie czy nawet czerń – zawsze wyglądają estetycznie.

 

 
fot Invado. Drzwi Versano

 
fot. Invado. Drzwi Bianco Nube

fot. Invado. Drzwi Torino


Wielkość pomieszczenia a kolor drzwi
Przy doborze koloru drzwi warto również przyjrzeć się wielkości pomieszczenia. Jeśli jest małe, postawmy na jasne drzwi: białe lub w jasnych kolorach drewna. Dzięki temu optycznie powiększymy wnętrze. Ciemne drzwi wywołałyby odwrotny, przytłaczający efekt, zatem jeśli zależy nam na lekkości oraz przestronności jasne kolory drzwi sprawdzą się znakomicie.

 


fot. Invado. Drzwi ArtanoJeśli dodatkowo białe drzwi zamontowane zostaną na białej ścianie efekt powiększania przestrzeni będzie jeszcze bardziej spektakularny.

Na koniec
I koniecznie pamiętajmy, że wnętrza, w których mieszkamy, mają podobać się przede wszystkim nam samym. To my codziennie będziemy w nich przebywać i mamy czuć się w nich dobrze. Zatem, jeśli mamy ochotę na jakieś niestandardowe rozwiązanie lub szalony kolor drzwi ( np. czerwony) po prostu zróbmy to. Nasze wnętrze jest również wyrazem naszej osobowości, więc do dzieła!

 

źródło: Invado