Stolarka okienna – trendy 2019
Stolarka okienna – trendy 2019

Rokrocznie przedstawiciele świata wnętrz i architektury prognozują najnowsze lub powracające trendy, które będą nas zachwycać przez kolejne dwanaście miesięcy. Jak będzie wyglądał rok 2019 w przypadku stolarki otworowej? Ekspert firmy Awilux przedstawia najnowsze trendy okienne.

Światło i przestrzeń

- Od wielu lat miano najmodniejszych okien posiadają te z dużym przeszkleniem i smukłymi profilami. Tendencja ta będzie widoczna również w nadchodzącym 2019 roku. W nowoczesnym budownictwie domy są jasne i przestronne, coraz chętniej projektuje się także duże  salony otwarte na ogród, w których przeszklenia zajmują nawet całą ścianę. Również w miejskim budownictwie dominują obiekty z dużymi doświetlami, które nadają bryle luksusu i zapewniają dostęp do naturalnego światła, a także zacierają granicę pomiędzy wnętrzem a światem zewnętrznym. Największą zaletą okazałych przeszkleń jest fakt, że powiększają optycznie pomieszczenia. Dzięki nim nawet mały salon nabiera przestrzeni i lekkości. – mówi Rafał Buczek.

Jeszcze kilka lat temu duże okna kojarzone były z utratą ciepła oraz z nadmiernym wychładzaniem pomieszczenia. Dzięki dostępnym obecnie rozwiązaniom technicznym nie należy się tym martwić. Dzisiaj bez problemu można dopasować okno o odpowiednich parametrach cieplnych nawet do wielkogabarytowych fasad okiennych, wystarczy zwrócić uwagę na rodzaj pakietu szybowego. Aktualnie standardem są pakiety trzech tafli, które ograniczają straty ciepła. Przy dużych przeszkleniach ważny jest też rodzaj gazu wypełniającego komory, ponieważ zwiększa on izolacyjność termiczną i akustyczną (najlepsze parametry mają ciężkie gazy szlachetne jak argon i krypton), a także wkładka dystansowa (tzw. ciepła ramka), która ogranicza mostki cieplne. Dodatkowo można zainstalować specjalne rolety zewnętrzne, które pełnią funkcję termoregulacyjną (ograniczają odpływ i dopływ ciepła do wnętrz).

Funkcjonalny minimalizm

W projektowaniu budynków nieprzerwanie modny jest minimalizm, który widoczny jest przede wszystkim w upraszczaniu brył i w stosowaniu prostych, a zarazem wysokiej jakości rozwiązań technologicznych, które mają zapewnić maksymalny komfort i chronić przed czynnikami atmosferycznymi.  Z tego powodu wybiera się energooszczędne okna, a także dużą uwagę zwraca się na odpowiednią izolację, aby zapobiec ucieczce ciepła przez nieszczelną stolarkę okienno-drzwiową czy nieocieplone ściany.

W trend ten świetnie wpisują się okna o profilach aluminiowych, które doskonale pasują do minimalistycznego budownictwa. Mimo że są lekkie, mają dużą wytrzymałość i sztywność, nie ulegają deformacji pod wpływem wysokiej temperatury i są odporne na korozję. Ich zaletą jest to, że można uzyskać okno o różnych kształtach, w tym modne geometryczne okna i ogromne przeszklenia w wąskich ramach i z dużą powierzchnią szyby – dodaje ekspert firmy Awilux.

Profile antracytowe i imitujące drewno

Mimo że w palecie RAL dostępnych jest ponad 200 barw, w stolarce okiennej wciąż modne będą szarości, antracyty oraz ponadczasowa biel. Takie trendy utrzymają się w kolejnych sezonach. Okna w tym kolorze będą nadawać budynkowi charakteru i uzupełniać nowoczesne aranżacje. – Pomimo tak silnego trendu, w polskim krajobrazie coraz częściej widujemy domy tradycyjne, rustykalne czy nawet dworki. Miłośnicy budownictwa w tych stylach nie muszą się martwić, ponieważ w przyszłym roku popularniejsze stawać się będą okleiny imitujące drewno. Dzięki nim wnętrza nabierają ciepłej i przyjemnej atmosfery, a elewacja utrzymana jest w jednej aranżacji. Stolarka PVC w okleinach drewnopodobnych cieszy się sporym powodzeniem, ponieważ jest tańsza od aluminiowej, a równie łatwa w utrzymaniu w czystości – mówi Rafał Buczek z firmy Awilux.

Wybierając kolor okien, pamiętajmy o tym, że musi on współgrać nie tylko z elewacją, ale także z pokryciem dachowym, rynnami i parapetami - przy czym barwa inaczej będzie prezentować się na futrynie i oknie z powodu różnej faktury lub ilości odbijanego światła. Możemy również zdecydować się na okno dwustronne, dzięki czemu okno będzie miało kolor pasujący do wnętrza, jak i do całościowego projektu budynku.

Energooszczędność

Koszty energii nie maleją, dlatego też bardzo często do stolarki okiennej podchodzi się jak do inwestycji, której zakup ma się zwrócić poprzez obniżenie rachunków. Jedną z cech domów energooszczędnych i pasywnych są duże przeszklone powierzchnie od strony południowej, dzięki czemu wnętrza się dobrze nagrzewają, a tym samym zmniejsza się zapotrzebowanie domu na energię. Wybiera się również konstrukcje okienne, których właściwości użytkowe mają mieć znaczący wpływ na ograniczenie strat ciepła. Najważniejszym parametrem określającym, czy okno jest energooszczędne, jest współczynnik przenikania ciepła Uw – im niższa wartość, tym okno zatrzymuje więcej ciepła w pomieszczeniu. Od roku 2017 Uw nie może być wyższy niż 1,1 W/m2K, a od 2021 roku – 0,9 W/m2K. Niezależnie od tego, na jakie okna się zdecydujemy, pamiętajmy, że każde okno wymaga poprawnego montażu. Tylko wtedy osiągnie parametry gwarantowane przez producenta.

Trendy w designie stolarki otworowej na rok 2019 otwierają ogromne możliwości aranżacyjne, jak również podkreślają istotę ekonomicznego budownictwa. Dopasowane do tych trendów okna posiada w swojej ofercie firma Awilux Polska, której rozwiązania sprostają wszystkim wymaganiom nadchodzącego sezonu.  

 

źródło: Awilux Polska