Wysoko umiejscowione naświetla okienne wymagają zwykle zastosowania dedykowanego systemu otwierania. Najczęściej wykorzystuje się ręczne otwieracze, ale doskonałą alternatywą mogą być napędy elektryczne. Są porównywalne cenowo, a oferują dużo wyższą wygodę użytkowania.
Trudno dostępne naświetla okienne
Naświetla okienne najczęściej spotykamy w pomieszczeniach o dużej wysokości, w klatkach schodowych, a także w lokalach użytkowych. W przypadku tych ostatnich, gdzie okna tworzą witrynę, naświetla są często jedynym poza drzwiami ruchomym elementem, który umożliwia przewietrzanie pomieszczenia. Najczęściej znajdują się nad witryną lub wejściem do lokalu jako naświetla drzwi. Ponieważ naświetla okienne są trudno dostępne do otwierania nie wystarczy tradycyjna klamka. Zwykle stosuje się ręczne otwieracze naświetli, ale inwestorzy coraz chętniej sięgają po automatykę, czyli elektryczne siłowniki okienne.
Automatyczne systemy otwierania naświetli
Podstawowym atutem automatyki okiennej jest wygoda. Skrzydło możemy otworzyć za pomocą przycisku lub pilota, mamy także możliwość zaprogramowania częstotliwości wietrzenia. Napęd może być zamontowany na ramie okna lub na skrzydle. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej estetyczne od mechanizmu otwieracza naświetli, który jest montowany nawierzchniowo i zajmuje znacznie więcej miejsca od kompaktowego napędu.
Funkcjonalność w parze z estetyką
Przykładem siłowników, które możemy wykorzystać do automatycznego otwierania naświetli są siłowniki z serii VCD. Charakteryzują się kompaktową konstrukcją, bardzo cichą pracą i niewielkim poborem mocy. Na życzenie klienta napęd można polakierować na dowolny kolor dopasowany do profili.
Dodatkową zaletą napędów VCD jest możliwość ich synchronizacji i współpracy z ryglatorami. Do poprawnego montażu siłownika wystarczy zaledwie 21 mm na ramie (przy zamkniętym skrzydle). Siłownik można zastosować do okien uprzednio wyposażonych w ręczne otwieracze naświetli.
źródło: D+H Polska