Rok 2008 - najwięksi producenci
Rok 2008 - najwięksi producenci
Na łamach Forum Branżowego ukazało się kolejne już zestawienie wyników sprzedażowych producentów stolarki z pvc, alu i drewna. Większość firm okiennych upubliczniło w ten właśnie sposób swoje wyniki sprzedaży za rok 2008. Wśród producentów stolarki otworowej z pvc, w porównaniu z 2007 nic się nie zmieniło w czołówce. Oto ona:

1. Dobroplast Zambrów – 310 mln. PLN – wzrost o około 2,5% do 2007 roku
2.Drutex Bytów – 261 mln. PLN – wzrost o około 13%
3.Oknoplast Kraków – 219 mln. PLN – wrost o około 16%
4.Okna Rabień – 200 mln. PLN – wzrost o około 25%
5.Petecki Łódź – 146 mln. PLN – wzrost o około 6%

Z rankingu tego wynika, ze największy wzrost ze ścisłej krajowej czołówki osiągnęły OKNA Rąbień i krakowski OKNOPLAST. Najmniejszy przyrost zanotowali odpowiednio: Dobroplast i Petecki Łódź.

Już na podstawie tych wyników można stwierdzić, że trudniej jest uzyskać znaczącą dynamikę liderowi krajowemu w przypadku wysokiej bazy sprzedażowej z poprzedniego roku. Świetną dynamikę uzyskały jednak wśród czołówki OKNA Rabień, a deklaracja właścicieli firmy, że w najbliższym czasie „staną na podium” wydaje się być coraz bardziej realna.
Nie należy jednak tego rankingu traktować w kategoriach producentów stricte stolarki z pvc, ponieważ każdy z nich produkuje również ślusarkę aluminiową, a także stolarkę drewnianą /Drutex/. Ponadto w sprzedaży Dobroplastu są zawarte również profile z pvc /podobnie w Drutexie/ i stolarka połaciowa „Sky line”. Ponadto w deklarowanej sprzedaży przez ww. producentów są zawarte wyniki usług montażowych i innych usług. Poprawność tych wyników należy zweryfikować po ich opublikowaniu w Dzienniku Ustaw w Monitorze „B”.
Oprócz tego poprawność tych danych można zawsze zweryfikować poprzez ilość wyprodukowanych okien. Jeśli bowiem firma X podaje sprzedaż na poziomie np.: 100 mln zł i podaje jednocześnie, że wyprodukowała 300 tys okien, to oznacza, że średnia cena okna wyniosła ok. 333 zł- co jest „oczywiście niemożliwe”, bo firma taka okazałaby się bankrutem.

Do wyników sprzedażowych TOP 5 można przyporządkować marki profilów, z jakich wykonywane sa okna przez największych producentów na polskim rynku, czyli odpowiednio: Avantgarde, Iglo, Veka, Aluplast i Rehau.

Generalnie trudny dla wielu firm rok 2008 okazał się „dobrym rokiem” dla większości firm ze ścisłej krajowej czołówki, przyniósł poprawę wyników handlowych i zdecydowanie ich umocnił na pozycji liderów i nic nie wskazuje na to, żeby w tej czołowej piątce w Polsce nastąpiły jakieś gwałtowne zmiany w najbliższych kilku latach.

NAJWIĘKSI PRODUCENCI STOLARKI DREWNIANEJ / OKNA I DRZWI/ w 2008 ROKU:

1. PORTA – 388 mln- wzrost o około 8% w stosunku do 2007 roku
2.RATIONEL – 175 mln – spadek o około 5% w stosunku do 2007
3.POL-SKONE – 143 mln – wzrost o około 15%
4.D.R.E. – 130 mln- wzrost o około 9%
5.URZĘDOWSKI – 114 mln – wzrost o około 27%
6.KOSZ Dzielna – 91 mln- wzrost o około 21%
7.SOKÓŁKA – 82 mln – spadek o około 5%
8.WOŁOMIN- 80 mln- spadek o około 5%

Jak wynika z tego zestawienia, sytuacja wśród producentów stolarki drewnianej przedstawiała się już w roku ubiegłym znacznie gorzej niż producentów stolarki z pvc i aluminium. Wśród 8 największych krajowych producentów, aż 3 z nich zanotowało średni, 5% spadek sprzedaży. Należy też dodać, że i Stolbud Włoszczowa, który jest w ciągłej przebudowie i restrukturyzacji osiągnął w 2008 roku wynik porównywalny do 2007 roku i traci spory dystans do czołówki krajowej.
Na słabsze wyniki producentów stolarki drewnianej /jak i z pvc/ wpłynął też eksport i stosunkowo niski kurs Euro w ciągu całego 2008 roku. Sytuację producentów stolarki drewnianej pogarsza też brak na rynku odpowiednio wysokiej jakości drewna i wysokie, często zmieniające się ceny na drewno.
Trzeba jednak zaznaczyć, że udział stolarki drewnianej w ostatnich latach wciąż wzrasta w strukturze nabywców, którzy coraz częściej preferują stolarkę drewnianą, odrabiającą w ciągu ostatnich 2 latach dystans i notującą wzrost o około 4%.

opr.Krzysztof Łakota