Okna do domu w stylu skandynawskim
Okna do domu w stylu skandynawskim

Myśląc o stylu skandynawskim, mamy przed oczami otwarte przestrzenie i niezwykły widok za oknem, którym możemy cieszyć się z wnętrza budynku. Dzięki ogromnym przeszkleniom zaklętym w prostych formach i pełnemu dostępowi do naturalnego światła, mamy możliwość kształtowania przestronnych wnętrz o wysokim standardzie. Jakie zatem rozwiązania wybrać, aby osiągnąć efekt nordyckiego minimalizmu? Na to pytanie odpowie Rafał Buczek, ekspert firmy Awilux.

Styl skandynawski to budowanie uniwersalnych i doświetlonych przestrzeni za pomocą naturalnych elementów wystroju oraz wielkoformatowych przeszkleń. Dzięki dużej powierzchni szyby zapewniającej pełen dostęp do naturalnego światła, pomieszczenia stają się nie tylko optycznie powiększone, ale także zyskują niebanalne walory estetyczne. Styl skandynawski doskonale wpisuje się w zurbanizowane otoczenie, nadając aranżacjom surowego, ponadczasowego szyku. Co więcej, tego typu rozwiązanie sprawdza się także w tradycyjnych projektach domów z bezpośrednim dostępem do ogrodu, gdzie zależy nam na zachowaniu pełnego widoku i zatarciu granicy między mieszkaniem, a światem zewnętrznym.

„Pomimo małych ilości słońca i surowego klimatu, wnętrza domów skandynawskich są ciepłe i przytulne. Dzieje się tak dzięki stawianiu na przeszklenia o jak najwęższych ramach, które dobrze oświetlają wnętrza naturalnym światłem oraz pozwalają na optyczne powiększenie przestrzeni i uzyskanie jasnych, estetycznych wnętrz.” – mówi Rafał Buczek, ekspert firmy Awilux.

Dla uzyskania tego skandynawskiego minimalizmu, przeznaczone zostały systemy przesuwne od firmy Awilux, umożliwiające nieograniczone możliwości projektowania otwartej i przesyconej światłem architektury.

Panorama otaczającego świata

Doskonałym przykładem stolarki okiennej wpasowującej się w styl skandynawski jest rozwiązanie ASS 77 PD Panorama z oferty Awilux Polska. Dzięki minimalnym szerokościom profili od 30mm w przekroju środkowym i ukrytej ościeżnicy, system oferuje wyjątkowo wysoki poziom przejrzystości, co pozwala nam cieszyć się pięknym widokiem o każdej porze roku.

 „Oprócz walorów estetycznych, bardzo ważnym elementem stylu skandynawskiego jest dbanie o kwestię energooszczędności. Jest to widoczne również przy wyborze odpowiedniej stolarki okienno-drzwiowej, gdyż dobrze dobrane przeszklenia to inwestycja, która w znaczący sposób wpływa na wysokość naszych opłat.” – tłumaczy Rafał Buczek, ekspert firmy Awilux.

System ASS 77 PD Panorama jest efektywny zarówno w okresie zimowym, jak i latem, kiedy ciepło pozostaje na zewnątrz. Choć stosowanie dużych przeszkleń kojarzone było kiedyś z nie najlepszymi parametrami technicznymi oraz zaniedbaniami w zakresie energooszczędności – utratą ciepła i nadmiernym wychładzaniem, obecnie nawet bardzo duże przeszklenia posiadają odpowiednie parametry termiczne, chroniące przestrzeń przed niesprzyjającymi warunkami termicznymi. W przypadku ASS 77 PD Panorama współczynnik przenikania ciepła wynosi Uw = 1,1 W/(m²K), dzięki czemu zimą do wnętrza nie dostaje się chłodne powietrze z zewnątrz oraz nie tracimy utrzymanego ciepła. W przypadku nadejścia letniej aury, nasze wnętrze dodatkowo się nie ogrzewa, więc mimo dużych przeszkleń możemy cieszyć się odpowiednią temperaturą.

ASS 77 PD Panorama zapewnia nam także funkcjonalne otwieranie i zamykanie  przyciskiem za pomocą zewnętrznego panelu obsługi. Rozwiązanie jest niezwykle ciche, więc nie będziemy przeszkadzać domownikom w każdym momencie dnia. Ponadto, system posiada ochronę przed włamaniem do klasy RC 2 (WK2) włącznie, dlatego możemy czuć się bezpiecznie i nie martwić o nasz dom podczas dłuższej nieobecności.

Harmonijne przejście

„Założeniem stylu skandynawskiego jest dążenie do zacierania granic pomiędzy otoczeniem, a wnętrzem budynku. Poddając się temu, rozwiązujemy problem małych przestrzeni, optycznie powiększamy pomieszczenia i wspaniale doświetlamy wnętrza.” tłumaczy Rafał Buczek, ekspert firmy Awilux.

Drzwi składano-przesuwne z aluminium ASS 70 FD z oferty Awilux Polska to klucz do nowych, otwartych przestrzeni. System pozwala na płynne i eleganckie połączenie pomieszczenia z ogrodem, balkonem, tarasem lub innym pomieszczeniem, stanowiąc przy tym przedłużenie przestrzeni mieszkalnej. Dzięki stabilnemu, cieplnemu izolowaniu profili aluminiowych, możliwe jest projektowanie konstrukcji o wąskich profilach i ogromnych przeszklonych powierzchniach, zapewniających maksymalny dostęp do światła i dopasowujących wygląd drzwi do estetyki okien.

ASS 70 FD cechuje również bezszelestna praca i łatwa obsługa. Skrzydła składane są na jedną stronę, co nie zajmuje dodatkowego miejsca oraz ułatwia funkcjonowanie na przykład osobom starszym. Ponadto, system odznacza się perfekcyjną szczelnością, dzięki czemu pomaga zmniejszyć zużycie cennej energii, a przy tym – kosztów eksploatacji. W zależności od wymagań, drzwi mogą być realizowane w wersji izolowanej lub nieizolowanej termicznie. Dodatkowy komfort zapewnia rozwierno-uchylne skrzydło wentylacyjne po stronie ościeżnicy.

Skandynawski design w stolarce okiennej to przede wszystkim gwarancja zwiększenia otwartości i funkcjonalności każdego pomieszczenia.  Aby to osiągnąć, warto zdecydować się na duże przeszklenia firmy Awilux. Dzięki wykorzystaniu najwyższej klasy materiałów, możemy stosować najnowocześniejsze rozwiązania, które wyróżnia komfort użytkowania, minimalizm oraz maksymalne bezpieczeństwo.

System przesuwny ASS 77 PD Panorama, Awilux Polska, cena – od 35 tys. zł netto, przy wymiarach 4800x2500 mm, kolor obustronny RAL, z obsługą manualną.

System przesuwny ASS 70 FD, Awilux Polska, cena 17 tys. zł netto przy wymiarach 4000x2500mm, kolor obustronny RAL7016.

 

źródło: Awilux Polska