Siłowniki do okien zapewniają nie tylko wygodę użytkowania, ale również bezpieczeństwo. Szczególnie w letnich miesiącach, kiedy często wietrzymy pomieszczenia, automatyka w oknach okazuje się pomocna.
Idea inteligentnego, zdalnie sterowanego domu staje się niezwykle popularna. Elementy wpisujące się w tę koncepcję coraz częściej pojawiają się w domach i mieszkaniach. Jednym z nich jest montaż siłowników okiennych, dzięki którym możliwe staje się sterowaniem oknem nawet z drugiego końca świata.
Funkcje siłowników
Siłowniki dzieli się na te o zasilaniu 24 V prądu stałego oraz 230 V prądu zmiennego. Zasilanie 24 V stosuje się zazwyczaj w budynkach użyteczności publicznej. W przypadku zagrożenia pożarowego systemy oddymiania automatycznie uchylają okna. W domach, czy mieszkaniach, w których głównym celem montażu siłowników jest przewietrzanie, stosowane jest zasilanie 230 V. W takim przypadku istnieje możliwość wyboru pomiędzy siłownikiem ukrytym lub nawierzchniowym. Wersja ukryta jest zabudowana w profilu okna, a więc całkowicie niewidoczna. Obie wersje łączą się z siłownikiem ryglującym.
Eltral K18 DK
Najczęściej stosowanym rodzajem siłowników są siłowniki łańcuchowe. Zasada ich działania jest prosta – silnik zamontowany w siłowniku wysuwa łańcuch. W przypadku rozwiązań proponowanych przez GU łańcuch może wysunąć się na szerokość od 200 do 800 milimetrów. Innowacyjnym rozwiązaniem jest napęd Eltral K18 DK do okien rozwierno-uchylnych, który może być stosowany niezależnie we wszystkich oknach tworzywowych, aluminiowych i drewnianych. Włącznik klawiszowy aktywuje funkcję rozwarcia okna i umożliwia sterowanie oknem w celu przewietrzania. Bezpieczne i szczelne domknięcie zapewnia dodatkowo zabudowany napęd ryglowy VAN DK – tłumaczy Tomasz Bartol z GU Polska, producenta z branży techniki okiennej i drzwiowej.
Zdalne sterowanie i czujka pogodowa
Montaż siłowników daje sporo możliwości zdalnego sterowania. Uchylić okno można za pomocą przycisku, sterowania radiowego lub smartfona. Ta ostatnia funkcja jest najbardziej innowacyjna, daje również najwięcej możliwości. Warto wyposażyć okna w moduł sterujący GU Controller IO, który w zestawieniu z centralą zarządzającą (np. Tahoma Premium marki Somfy) „łączy” okno z telefonem, a my za pomocą aplikacji możemy sprawdzać czy okno jest zamknięte . Istnieje też możliwość zamknięcia okna z dowolnego miejsca na ziemi (potrzebny jest tylko dostęp do Internetu). Świetnym rozwiązaniem proponowanym przez GU jest też centrala pogodowa – tłumaczy Tomasz Bartol. W przypadku deszczu lub silnego wiatru czujka automatycznie reaguje i zamyka okno. Czujkę można zaprogramować w dowolny sposób, tak aby działała przy odpowiedniej sile wiatru czy częstotliwości opadów. To rozwiązanie przydatne szczególnie w letnich miesiącach – gdy w obawie przed deszczem zamykamy okna przed wyjściem do pracy, a w efekcie wracamy do nieprzewietrzonego mieszkania.
Siłowniki okienne to proste rozwiązanie, które bez problemu można zainstalować w każdym domu. Niewielkie rozmiary urządzenia oraz możliwość indywidualnego dopasowania do okna daje mnóstwo możliwości.
źródło: GU Polska