Architekci w świecie AVALON
Architekci w świecie AVALON

Wystarczyło założyć okulary VR, żeby wkroczyć do wirtualnego, trójwymiarowego projektu architektonicznego. Uczestnicy konferencji NOWE OBLICZE BIM 2017 wędrowali w cyfrowej przestrzeni, oglądając rozwiązania oparte na systemach aluminiowych firmy Reynaers.

Konferencja NOWE OBLICZE BIM odbyła się 7 listopada w warszawskim Multikinie Złote Tarasy. Zgromadziła prawie 500 architektów, inżynierów, deweloperów, wykonawców i innych profesjonalistów z branży budowlanej i architektonicznej. Firma Reynaers jako partner wydarzenia, prezentował m.in. swoje innowacyjne narzędzie – AVALON. To pokój rzeczywistości wirtualnej, dzięki któremu architekci mogą przetestować swój projekt, porównać różne rozwiązania i na bieżąco wprowadzać zmiany do projektu.

Technologia BIM (Building Information Modeling) opiera się na wykorzystaniu parametrycznego modelowania. Wirtualne modele BIM pozwalają na dopracowanie projektu oraz na wyłapanie błędów na wczesnym etapie inwestycji. To przepis na budowanie szybciej, taniej i lepiej, a także sposób na łatwiejszą komunikację pomiędzy różnymi grupami uczestniczącymi w całym procesie – od inwestora, przez architekta, po wykonawcę.

Wszyscy goście konferencji mogli zapoznać się z możliwościami pokoju rzeczywistości wirtualnej AVALON, który opiera się właśnie na technologii BIM – Nina Timmermans, (International Business Development, Reynaers), która przyjechała do Polski specjalnie na konferencję NOWE OBLICZE BIM, zaprezentowała jej uczestnikom potencjał i praktyczne zastosowanie tego innowacyjnego rozwiązania firmy Reynaers.

Każdy, kto chciał bliżej poznać możliwości, które daje AVALON, mógł skorzystać z wyjątkowej prezentacji na stoisku Reynaers. Wystarczyło założyć okulary VR i wziąć w ręce specjalne sterowniki, żeby przespacerować się po trójwymiarowej wizualizacji budynku. Nasi goście wędrowali po wirtualnych korytarzach i pokojach, zwiedzali kolejne piętra i oceniali różne wersje rozwiązań opartych na systemach aluminiowych firmy Reynaers. Zmiany, wprowadzane na bieżąco do projektu architektonicznego, były natychmiast widoczne w wirtualnym świecie.

„Na konferencji mogliśmy zaprezentować tylko część możliwości, które oferuje AVALON. W pełni można docenić jego zalety w siedzibie firmy, w Belgii. 25 projektorów tworzy wyjątkowo realistyczny i szczegółowy obraz, praktycznie zamieniając architektoniczny projekt w rzeczywistość” – mówił Michał Serzycki, Dyrektor Regionalny ds. Projektów w Reynaers Polska, który oprowadzał  uczestników konferencji po wirtualnym świecie AVALON. – „Najważniejsze jest to, że można w ten sposób ocenić na etapie projektowania swoją własną inwestycję. Specjaliści firmy Reynaers mogą stworzyć wirtualny model każdego architektonicznego projektu” – dodał Michał Serzycki.

Dzięki konferencji NOWE OBLICZE BIM polscy architekci i inni profesjonaliści z branży budowlanej znają już zalety pokoju rzeczywistości wirtualnej AVALON. Teraz wystarczy, że umówią się na wirtualny spacer po własnym projekcie, już w Duffel w Belgii. 

 

źródło: REYNAERS ALUMINIUM