Jak właściwie przygotować okna do zimy
Jak właściwie przygotować okna do zimy

W ciągu najbliższych kilku miesięcy okna będą szczególnie narażone na niesprzyjające warunki pogodowe. Dlatego warto je odpowiednio zabezpieczyć. Zapewni to nieskazitelny wygląd i sprawne funkcjonowanie okien, a jednocześnie przełoży się na komfortową temperaturę w domu i niższe rachunki za ogrzewanie.

Nowoczesne okna i drzwi tarasowe są wykonane z materiałów o wysokiej odporności na działanie czynników atmosferycznych – zmiennych temperatur, deszczu, śniegu i promieniowania UV. Istotna jest jednak okresowa pielęgnacja i konserwacja. Dzięki prostym zabiegom okna przez lata będą wyglądały jak nowe i pozostaną szczelne.

Jak dbać o ramy okienne

Podstawę pielęgnacji stanowi regularne usuwanie zanieczyszczeń, które zalegając na powierzchni ram mogą powodować jej uszkodzenie. Zabieg taki należy powtarzać przynajmniej dwa razy do roku – jesienią i po zimie. Do mycia wszystkich typów profili najlepiej używać letniej wody z dodatkiem niewielkiej ilości łagodnego detergentu, np. płynu do naczyń. Dostępne są też specjalistyczne preparaty, które można kupić u dystrybutorów okien i w sklepach z akcesoriami do stolarki okiennej. Ważne jest, aby do czyszczenia nie stosować środków z substancjami wybielającymi lub ściernymi, myjek parowych, rozpuszczalników ani szorstkich tkanin i szczotek. Mogą one uszkodzić zewnętrzną warstwę profili. Drewniane elementy okien nie powinny mieć też kontaktu z płynem do mycia szyb. Zawarte w nim substancje działają bowiem niekorzystnie na powłokę lakierniczą.

Drewniane ramy i ościeżnice warto po umyciu zabezpieczyć specjalną emulsją pielegnacyjną. Chroni ona przed wpływem czynników zewnętrznych i jednocześnie nadaje połysk. Zabieg taki można wykonać, gdy temperatura na zewnątrz wynosi 10-25 st. C. Nie należy jednak tego robić w słoneczny dzień, ponieważ preparatu nie powinno się nanosić na nagrzane ramy. W oknach drewniano-aluminiowych zewnętrzny profil z aluminium można zabezpieczyć za pomocą preparatu do konserwacji karoserii samochodowych.

„W przypadku ram drewnianych, przynajmniej dwa razy do roku zaleca się skontrolowanie stanu powłoki lakierniczej. Jeśli pojawią się drobne uszkodzenia, takie jak pęknięcia, odpryski lub łuszczenie, można je łatwo naprawić. Najpierw przy użyciu drobnoziarnistego papieru ściernego delikatnie wygładza się naruszoną powierzchnię, a następnie – po oczyszczeniu z kurzu – nakłada się odpowiedni lakier. Do renowacji należy stosować te same produkty, które zostały użyte podczas produkcji okien. Okresowa kontrola i odnawianie zewnętrznej powłoki lakierniczej nie są konieczne przy oknach drewniano-aluminiowych. Zamontowany po zewnętrznej części ramy i skrzydła aluminiowy profil osłania drewno, dzięki czemu nie jest ono narażone na działanie czynników atmosferycznych – mówi Radosław Dąbrowski, Dyrektor Serwisu i Obsługi Producentów Domów Inwido Polska / Sokółka Okna i Drzwi.

Konserwacja okuć

Okucia w dużym stopniu decydują o szczelności okna. Od ich sprawnego działania zależy również to, czy skrzydła lekko otwierają się i zamykają.

Przed zimą warto nasmarować wszystkie ruchome elementy okuć. Zapobiega to tarciu, które mogłoby powodować przedwczesne zużycie i chroni metal przed korozją. Do smarowania najlepiej używać specjalnych środków przeznaczonych do konserwacji okuć. Przed naniesieniem preparatu należy usunąć kurz, np. przy użyciu sprężonego powietrza lub miękkiej tkaniny. Przy większych zabrudzeniach można użyć wody z dodatkiem delikatnego płynu do mycia. Niewskazane jest stosowanie preparatów, które mogłyby uszkodzić powłokę antykorozyjną, np. silnych detergentów, środków z zawartością octu lub innych kwaśnych substancji, proszków czyszczących, itp.

Przy okazji zabiegów konserwacyjnych powinniśmy sprawdzić, czy okna płynnie otwierają się i zamykają. Jeżeli skrzydło trudniej się domyka lub musimy użyć więcej siły do przekręcenia klamki, konieczne może być wyregulowanie okuć. W przypadku poluzowania któregoś

z elementów, można spróbować dokręcić wkręty mocujące lub gdy jest to konieczne, wymienić okucia na nowe. Regulację okuć oraz wszelkie prace naprawcze lepiej powierzyć profesjonalnej ekipie, który posiada autoryzację producenta okien.

„Przy zakupie okien warto zwrócić uwagę, czy okucia wyposażone są w nowoczesne rozwiązania zwiększające komfort użytkowania. Jednym z udogodnień jest grzybek obrotowy ze zintegrowaną regulacją wysokości. Dzięki niemu okno nie wymaga dodatkowej regulacji. Grzybek obrotowy dopasowuje się automatycznie do zmieniających się warunków atmosferycznych, zapewniając zawsze dokładny docisk skrzydła do ramy oraz optymalnie ustawiony system zamykania. W oknach marki Sokółka Okna i Drzwi grzybek obrotowy stanowi element standardowego wyposażenia” – mówi Marek Aniśko, Kierownik ds. Sprzedaży Krajowej Inwido Polska / Sokółka Okna i Drzwi.

Dodatkowo okna mogą posiadać funkcję uchyłu zima-lato, który pozwala na zmianę intensywności wietrzenia. W trybie letnim okno uchylane jest standardowo, natomiast w zimowym uchył jest ograniczony do ok. 40 mm. Zmiana trybu wietrzenia jest bardzo prosta i nie wymaga użycia narzędzi. Tego typu rozwiązanie dostępne jest np. w oknach drewniano-aluminiowych Puro i Puro Passive, a także Elite 92 i Thermo 80 (w wersji drewnianej i drewniano-aluminiowej) marki Sokółka Okna i Drzwi.

Zabezpieczenie uszczelek

Przed zimą konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie uszczelek. By skutecznie chroniły one przed przedostawaniem się chłodnego powietrza i wody pomiędzy skrzydło a ościeżnicę, powinny być elastyczne. W utrzymaniu właściwej sprężystości pomagają specjalne preparaty konserwacyjne. Zapobiegają one również przymarzaniu uszczelek do profili, co mogłoby skutkować ich uszkodzeniem podczas otwierania okien.

W nowoczesnych oknach wysokiej klasy montuje się uszczelki wykonane z syntetycznego kauczuku EPDM. Są one bardzo odporne na działanie czynników atmosferycznych, dlatego zapewniają dobrą szczelność znacznie dłużej niż zwykłe uszczelki. Dla zwiększenia termoizolacyjności, stosuje się większą liczbę uszczelek - nie tylko dwie, jak ma to miejsce
w zwykłych oknach, ale np. trzy lub cztery.

Do konserwacji uszczelek najlepsze są środki na bazie żywicy silikonowej. Można użyć tych samych, które stosuje się do uszczelek samochodowych. Przed naniesieniem preparatu należy usunąć wszelkie zanieczyszczenia, np. przecierając miękką tkaniną zwilżoną w letniej wodzie z dodatkiem łagodnego płynu do naczyń. Nie wolno stosować myjek parowych, gdyż może to spowodować nieodwracalne zdeformowanie uszczelek. Po naniesieniu środka konserwującego skrzydło powinno zostać otwarte przynajmniej przez kilkanaście minut.

Jeżeli uszczelki straciły swoją elastyczność lub są uszkodzone, należy je wymieć na nowe o takim samym kształcie. Niewskazane jest wklejanie dodatkowych uszczelek samoprzylepnych, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia okuć. 

 

źródło: Sokółka Okna i Drzwi