Otwórz swój dom
Otwórz swój dom

Budowanie domów otwartych na otoczenie to trend, który utrzymuje się już od kilku lat. Dla osób, które chcą poczuć bliższą więź z przyrodą opracowano nowoczesne rozwiązania: dzięki zastosowaniu dużych przeszklonych drzwi tarasowych lub zrezygnowaniu z progu w przejściu, wnętrze domu oraz ogród lub taras przestają być od siebie wyraźnie oddzielone, a wręcz odwrotnie – stają się jeszcze bliższe.

Domy otwarte na krajobraz, z widokiem na zieleń Skandynawowie cenili od dawna. Od pewnego czasu także i w Polsce coraz częściej odczuwamy chęć zbliżenia się do natury. Dlatego, do swoich domów szukamy rozwiązań, które zapewnią nam dużo światła oraz piękny widok dzięki zastosowaniu dużych przeszklonych powierzchni.

Bliżej natury

System drzwi podnoszono-przesuwnych HST od firmy Inoutic pozwala stworzyć prawdziwą „przeszkloną ścianę”, przez którą można obserwować zmieniające się wraz z upływem pór roku otoczenie. Chcąc wyjść na taras wystarczy lekko przesunąć drzwi – pomimo dużych rozmiarów sięgających nawet do 15m2 ich otwieranie i zamykanie jest bardzo wygodne dzięki zastosowaniu w nich specjalnych mechanizmów tzw. „Soft Close”. Zaawansowane rozwiązania technologiczne w systemie drzwi HST zapewniają pełną szczelność na wiatr i deszcz oraz powodują, że ciepło ze środka nie wydostaje się na zewnątrz (Uf= 1,3 W/m2K). Latem, drzwi nie trzeba wcale zamykać, dzięki czemu taras staje się naturalnym przedłużeniem wnętrza domu. Przy otwartych drzwiach tarasowych widać jednak nie tylko zewnętrzną ramę, ale także jej wnętrze. Decydując się na wybór profilu warto zwrócić uwagę na detal, który przyciąga uwagę – jego rdzeń. Inoutic, jako pierwszy producent zaoferował możliwość dopasowania koloru wnętrza ramy do jej barwy na zewnątrz. Dostępna gama kolorystyczna obejmuje rdzenie w odcieniu grafitowym, białym, kremowym oraz brązowym. Zastosowanie profilu z rdzeniem w tym samym kolorze nadaje pomieszczeniu klasę i styl.

Przeszkody zlikwidowane

Symboliczną granicę oddzielającą wnętrze domu od tarasu stanowi znajdujący się między nimi próg. Inoutic proponuje rozwiązanie, dzięki któremu przeszkoda ta zostaje zupełnie usunięta. System progu bezbarierowego Easystep umożliwia wbudowanie progu w podłogę, dzięki czemu nie wystaje on nad jej powierzchnię. To duże ułatwienie zwłaszcza dla małych dzieci czy osób starszych, u których najłatwiej o potknięcie przy przechodzeniu na taras. Pomimo wysokości wynoszącej dokładnie zero centymetrów, Easystep ma wysokie parametry termiczne (Uf = 1,8 W/m2K), nie przepuszcza również wody ani podmuchów wiatru. Stało się to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnej przekładki termicznej.

Tęsknota za naturą ma swoje odzwierciedlenie w chęci poszukiwania rozwiązań, które przybliżą nasz dom do otoczenia. Dzięki przeszklonym drzwiom z widokiem na taras czy ułatwionemu przechodzeniu z wnętrza pomieszczenia, natura jest na wyciągnięcie ręki.  

 

źródło: Inoutic/Deceuninck  Sp. z o.o.