Czysty zysk energii dzięki nowoczesnym technologiom
Czysty zysk energii dzięki nowoczesnym technologiom

Nowoczesne projekty zrównoważonych budynków pokazują, że w jednej powłoce można umiejętnie połączyć doskonałą termoizolacyjność z maksymalną transparentnością. Jedną z takich nowatorskich realizacji jest niemiecki projekt „Osiedle ochrony klimatu”, w którym zastosowano okna i drzwi z PVC-U w systemie Schüco Corona SI 82.

Moda na wielkopowierzchniowe przeszklenia w projektowaniu budynków nie jest nowością, jednak zmianom będą ulegać przepisy dotyczące oszczędzania energii i emisji dwutlenku węgla w budownictwie. Rozwijana w wielu krajach polityka ochrony klimatu wymusza stosowanie coraz grubszych izolacji i okien o coraz lepszych współczynnikach przenikania ciepła. Nowoczesne technologie okien, drzwi i materiałów izolacyjnych pozwalają już dziś na inteligentne łączenie modnego designu, funkcjonalności i oszczędzania energii. O tym, jakie korzyści przynosi zrównoważone budownictwo przekonali się mieszkańcy nowoczesnego osiedla w zachodnich Niemczech.

Energia w szczelnym opakowaniu

Pionierski projekt super energooszczędnego osiedla w Mönchengladbach to wynik współpracy lokalnego stowarzyszenia mieszkaniowego i pracowni dewelopersko-architektonicznej Bringsarchitekten. Kluczowym założeniem projektu było obniżenie zużycia energii, dzięki zastosowaniu innowacyjnych systemów zarządzania budynkiem i nowoczesnych materiałów. Projekt został rozłożony w czasie na pięć faz, po których ukończeniu powstanie 11 budynków oferujących 81 mieszkań. W pierwszym etapie obejmującym pięć apartamentowców o łącznej powierzchni użytkowej 2600 m2 znalazły się mieszkania o powierzchni od 37 do 113 m2. Umiejętne połączenie wysokiej klasy technologii izolacyjnych i energooszczędnej stolarki sprawia, że mieszkańcy płacą bardzo niskie rachunki za energię, a roczna emisja CO2 do atmosfery wynosi jedynie 5,3 kg/m2. Zewnętrzne przegrody stanowią bardzo skuteczną barierę przed ucieczką ciepła. Solidna konstrukcja murowa została ocieplona warstwą izolacji o grubości 20 cm, którą osłania dodatkowo wentylowana fasada wypełniona panelami o grubości 12 cm. Specjalne osłony pełnią zarówno funkcje doświetlania, jak i zacieniania wnętrz, w zależności od pory dnia i położenia słońca. Zrównoważony charakter obiektu określa także zastosowany w nim ekologiczny system ogrzewania z uwzględnieniem kotła na pelet, pompy ciepła i systemu odzysku ciepła z pomieszczeń, który zapewnia komfortowy i zdrowy mikroklimat przez cały rok.

Spójność w każdym calu

Gruba, bardzo szczelna powłoka budynku spełnia rygorystyczne wymagania pod względem termoizolacyjności, dlatego w naturalny sposób wymagała stolarki okiennej zapewniającej ochronę cieplną na równie wysokim poziomie. Jednocześnie holistyczna koncepcja zrównoważonego gospodarowania energią zakładała wykorzystanie dużych przeszkleń, które zapewnią optymalne doświetlenie wnętrz, a jednocześnie dodatkową energię cieplną pozyskiwaną z promieni słonecznych. Architekt wybrał do tego celu moduły okien i drzwi balkonowych z niskim progiem w systemie z PVC-U Schüco Corona SI 82, ze względu na niewielkie szerokości czołowe profili pozwalające na zwiększenie udziału szyby, a także dużą swobodę doboru kolorystyki. Kombinacja sześciokomorowego profilu z potrójnymi przeszkleniami pozwoliła na uzyskanie doskonałej wartości współczynnika przenikania ciepła na poziomie Uw=0,91 W//m2K. Trzy płaszczyzny uszczelnienia zapewniają ochronę przed wiatrem, deszczem i hałasami. Zwiększona głębokość zabudowy do 82 mm podnosi dodatkowo właściwości antywłamaniowe okien. Stolarka została starannie dopasowana do charakteru projektu również pod względem estetycznym, dzięki opcji różnicowania kolorystyki od zewnątrz i od wewnątrz. Od strony pomieszczeń ramy okienne są białe, natomiast od strony fasady przybrały kolor antracytu, który idealnie nawiązuje do wyglądu aluminiowej fasady słupowo-ryglowej. Wraz z drzwiami o podobnych, smukłych szerokościach profili i kolorystyce współtworzą harmonijny, nowoczesny wygląd inwestycji.

 

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie:

www.schueco.pl