Urządzasz poddasze? Okno oknu nierówne! Sprawdź, jakie rozwiązania oferuje rynek
Urządzasz poddasze? Okno oknu nierówne! Sprawdź, jakie rozwiązania oferuje rynek

Sekret udanego poddasza tkwi nie tylko w eleganckiej podłodze, stylowych meblach czy dekoracyjnym wykończeniu odkrytych belek. Aby cieszyć się wymarzoną aranżacją, niezbędna jest solidna stolarka, która zapewni we wnętrzu odpowiednią ilość światła oraz komfort przebywania na ostatniej kondygnacji. Jakie rozwiązania w dziedzinie okien dachowych oferuje dziś rynek?

Okna dachowe dzielimy przede wszystkim ze względu na materiał, z którego wykonane są ościeżnice i skrzydła. Jeśli w domu wolimy otaczać się materiałami naturalnymi, najlepiej sprawdzą się niezwykle estetyczne okna drewniane. Dzięki niskiemu współczynnikowi przenikania ciepła i rozszerzalności cieplnej, profile z tego materiału pomagają utrzymać na poddaszu optymalną temperaturę zimą i przyjemny chłód latem. Wybierając tego typu stolarkę, warto postawić na sprawdzonych producentów, którzy gwarantują odpowiednią jakość drewna.

– Okna składamy tak, by zachować równomierną strukturę drewna sosnowego, a poprzez impregnację gotowych profili zwiększamy ich ochronę przed powstawaniem sinizn, grzybów i pleśni – wyjaśnia Marcin Demski, ekspert firmy OKPOL produkującej okna i wyłazy dachowe. – Większość naszych okien malujemy ponadto trzykrotnie lakierem ekologicznym, zapewniając im ochronę przed agresywnym działaniem czynników zewnętrznych – dodaje.

Rozwiązaniem nieco droższym (czyli odwrotnie, niż w przypadku stolarki fasadowej) są okna dachowe z PVC. Tego typu okien nie trzeba specjalnie pielęgnować, przez co stanowią doskonałe rozwiązanie dla znajdującej się na poddaszu kuchni bądź łazienki. Okna z PVC wyposażone są w odporne na wilgoć profile wielokomorowe, które na ogół nie różnią się znacząco u poszczególnych producentów. Okna dachowe OKPOL wypełniane są dodatkowo pianką poliuretanową, która zapewnia bardzo dobre parametry termoizolacyjne okna.

Korzyści w pakiecie

Do wykonania przeszkleń w oknach dachowych wykorzystuje się pakiety o zróżnicowanych właściwościach termicznych. Na współczynnik przenikania ciepła Ug wpływ ma przede wszystkim liczba zastosowanych szyb (pakiety dwu- lub trzyszybowe) oraz rodzaj wypełnienia gazowego (argon lub krypton). W przypadku okien dachowych standardowo stosuje się hartowaną szybę zewnętrzną, która chroni okno przed gradem. Niektóre modele dodatkowo doposaża się w laminat międzyszybowy, dzięki któremu w momencie zbicia szyby przeszklenie zostaje utrzymane w całości, zapewniając użytkownikom poczucie bezpieczeństwa i komfortu.

Oprócz parametrów bezpieczeństwa i energooszczędności, każdy pakiet szybowy warto przeanalizować pod kątem dodatkowych funkcjonalności, np. przepuszczalności światła słonecznego. Generalnie przyjmuje się, że im szczelniejszy pakiet, tym mniej światła wpada do wnętrza. W takim przypadku warto wybrać okna z powłoką niskoemisyjną, dzięki której uzyskamy większe zyski z promieniowania słonecznego przy jednoczesnym ograniczeniu strat cieplnych. Producenci oferują ponadto pakiety z powłoką redukującą hałas czy samoczyszczącą, które sprawdzają się szczególnie dobrze w przypadku obiektów położonych blisko traktów komunikacyjnych.

W przypadku energooszczędnych pakietów trzyszybowych warto z kolei postawić na dodatkową powłokę antyroszeniową. W oknach, które przepuszczają na zewnątrz budynku minimalną ilość ciepła, zewnętrzna tafla szkła pozostaje chłodna. Pojawia się wówczas problem skraplającej się pary wodnej, zwłaszcza jeśli w najbliższym otoczeniu brakuje elementów absorbujących nadmiar wilgoci z powietrza. Specjalna powłoka antyroszeniowa pomaga wówczas skutecznie wyeliminować zjawisko „zaparowanych okien”.

Możliwości są otwarte

Wyboru okna dachowego możemy też dokonać, opierając się na ich funkcjonalności i preferowanym sposobie otwarcia. W oknach obrotowych umieszczony w połowie długości skrzydła zawias sprawia, że można je obracać aż o 180°. Dzięki łatwemu dostępowi do całej powierzchni przeszklenia oraz poszczególnych elementów stolarki, użytkowanie i pielęgnacja takiego okna jest proste, intuicyjne i nie wymaga specjalnego przygotowania. Taki model można stosować śmiało w przypadku ścianek kolankowych o bardzo zróżnicowanej wysokości.

Ciekawą alternatywę dla okien obrotowych stanowią okna dachowe wysokoosiowe. W stolarce tego typu zawias umieszczony jest na wysokości 3/4 skrzydła, co umożliwia wyjątkowo funkcjonalne, a także bezpieczne korzystanie z całej konstrukcji. Okna takie wyposaża się często w specjalne siłowniki, które dodatkowo wspomagają uchylanie i otwieranie, zapewniając łatwą i komfortową obsługę okna na poddaszu.

Okna uchylno-przesuwne to z kolei innowacyjna propozycja marki OKPOL, zakładająca dwie osobne funkcje otwierania skrzydła. – Funkcja uchylna umożliwia płynną regulację skrzydła w zakresie 0-30° oraz otwieranie do poziomu 60°. Okno w żadnym momencie nie zajmuje przestrzeni wewnątrz pomieszczenia, co dla użytkownika oznacza pełną swobodę ruchu – wyjaśnia Marcin Demski. – Funkcja przesuwna pozwala z kolei na łatwe obrócenie zewnętrznej szyby w stronę pomieszczenia, co umożliwia jej dokładne umycie – podsumowuje ekspert firmy OKPOL.

 

źródło: Okpol