Okna dachowe potrafią zmienić miejsce na poddaszu z ciemnego strychu w przytulną i komfortową sypialnię, pokój zabaw czy funkcjonalne pomieszczenie gospodarcze. Warunkiem, by tak się stało, jest optymalny ich dobór oraz odpowiednie rozmieszczenie. Jerzy Chrzanowski, ekspert firmy Dobroplast podpowiada, co warto uwzględnić podczas wyboru i montażu okien połaciowych.
Pomieszczenia na poddaszu z racji usytuowania oraz architektury są dość trudne do zagospodarowania. Aby były funkcjonalne i komfortowe dla domowników, spełnionych musi być kilka warunków m.in. odpowiednia wysokość skosów, czy właściwe doświetlenie wnętrza. W kwestii dostarczenia naturalnego światła na poddasze kluczową rolę odgrywają okna połaciowe. Jednak nie wystarczy montaż przypadkowo wybranych modeli. Satysfakcjonujący efekt uzyskamy jedynie wtedy, kiedy każdą sytuację rozpatrzymy indywidualnie i dobierzemy okna odpowiednie do warunków panujących w danym budynku.
Przede wszystkim rodzaj okien określamy biorąc pod uwagę kąt nachylenia poszycia. Jedyną z bardziej uniwersalnych propozycji dostępnych na rynku stolarki otworowej są okna uchylno-obrotowe. Przykładowo okna uchylno-obrotowe z kolekcji Skylight Termo Premium firmy Dobroplast można stosować w dachach o kącie nachylenia od 15° do nawet 70°, czyli w większości dachów spotykanych w Polsce. Kolejną kwestią, którą należy rozpatrzyć, jest określenie wysokości i szerokości okien. Szerokość najczęściej dostosowuje się do odległości pomiędzy krokwiami, natomiast wysokość dobiera się uwzględniając kąt nachylenia dachu. Im mniejszy kąt nachylenia, tym okno powinno być dłuższe, tak aby umożliwić swobodny kontakt wzrokowy z otoczeniem. Umiejscowienie okien w połaci dachu również nie pozostaje bez znaczenia. Ma to bardzo istotny wpływ na funkcjonalność pomieszczeń i siłę doświetlenia wnętrza. Kwestię tę nawet regulują przepisy prawa budowlanego, które mówią o tym, że dolna krawędź okna dachowego nie powinna być niżej niż 1,1 m od podłogi. Optymalne położenie to 1,1 do 1,3 m wysokości. Umożliwia to wygodne otwieranie skrzydła i wyglądanie przez okno. Komfort obsługi okien dodatkowo można podnieść wybierając modele z klamką u dołu skrzydła, tak jak w przypadku Skylight Termo Premium firmy Dobroplast. Niekiedy, zwłaszcza w przypadku bardzo wysokich budynków, warto zastanowić się nad rozmieszczeniem okien na różnych wysokościach. W taki sposób światło będzie docierać do środka o różnych porach dnia. Innym rozwiązaniem, które również powinno się dostosować do wielkości i ukształtowania pomieszczeń wewnątrz jest decyzja o ilości okien. Zwłaszcza, kiedy mówimy o bardzo rozległych wnętrzach lub takich o nietypowej architekturze. Lepiej jest wtedy zdecydować się na kilka mniejszych okien, umieszczonych w różnych miejscach połaci, niż jedno duże o porównywalnej powierzchni przeszklenia. W ten sposób uzyskamy nie tylko maksymalnie dużą ilość dziennego światła, ale z łatwością doświetlimy każdy zakamarek. Kolejną z reguł którą warto kierować się przy dobieraniu okien dachowych jest zachowanie właściwych proporcji pomiędzy powierzchnią szkolenia, a powierzchnią podłogi. I tak dla pomieszczeń mieszkalnych powinna się ona kształtować w granicach 1:8, natomiast dla miejsc przeznaczonych na obszar gospodarczy 1:12.
Kilka prostych zasad, odpowiednio przemyślany wybór i produkt dostosowany do indywidualnych potrzeb potrafią sprawić, że to samo pomieszczenie może wyglądać zupełnie inaczej.
źródło: Dobroplast