Konferencja "Aluminium 2016"
Konferencja "Aluminium 2016"

Podczas poznańskich targów ITM odbyła się konferencja „Aluminium 2016. Biznes_trendy_technologie”, podczas której omawiano bieżącą sytuację na rynku aluminium, a także potencjał rozwojowy, jaki stoi przed branżą.

Wśród prelegentów znaleźli się delegaci czołowych firm i instytucji powiązanych z rynkiem aluminium w Polsce i Europie. Wykłady rozpoczęły się od omówienia bieżącej sytuacji sektora na świecie, o czym opowiadał Andrzej Michalski-Stępkowski z wydawnictwa prasowego AML Press, przedstawiciel organizatora konferencji. Firma Sapa Aluminium, będąca partnerem strategicznym wydarzenia, przedstawiała możliwości wykorzystania aluminium w sektorze energii odnawialnej, skupiając się przede wszystkim na aluminiowych rozwiązaniach dedykowanych branży solarnej. Jak podkreśliła Katarzyna Piekarska, dyrektor sprzedaży w Sapa Aluminium, utrzymujące się od dekad rosnące zapotrzebowanie na energię i wynikające z niego zmiany klimatyczne wymagają stosowania innowacyjnych i ekologicznych rozwiązań. Popularność zyskują zwłaszcza absorbery energii słonecznej, które dzięki wykorzystaniu odpowiednio przystosowanych materiałów, stają się coraz bardziej przystępne. Trzykrotnie tańsze od miedzi aluminium staje się coraz częściej wybieranym zamiennikiem wykorzystywanym w produkcji komponentów absorberów energii słonecznej - szacuje się nawet, że przy obecnym tempie rozwoju technologicznego, jego wykorzystanie w systemach fotowoltaicznych do 2050 roku może wzrosnąć dziesięciokrotnie. 
Wśród prelegentów znalazła się także Magdalena Garczyńska, dyrektor Wydziału Recyklingu Europejskiego Stowarzyszenia Aluminium działającego w Brukseli, omawiająca kondycję branży w Unii Europejskiej. Istotnym punktem jej wystąpienia była kwestia recyklingu złomu aluminiowego. Jak udowadniała, w sytuacji kiedy aż 50% aluminiowego surowca wtórnego pochodzi z importu, ograniczenie eksportu złomu z UE zaczyna nabierać niebagatelnego znaczenia dla europejskich recyclerów. Poza analizą obecnej sytuacji rynkowej, poruszano także kwestię potencjalnej ekspansji międzynarodowej polskich firm. Polska jest obecnie trzecim największym producentem wtórnych aluminiowych stopów odlewniczych w Europie, co daje rodzimym przedsiębiorstwom idealne warunki, aby zostać liczącymi się graczami na europejskim rynku. Można więc zauważyć, że mimo problemów z nadpodażą surowca generowaną przez Chiny i wynikającym z tego spadkiem cen na rynkach światowych, wśród polskich przedstawicieli branży panuje umiarkowany optymizm.

Fot. magazyn „Nowa Stal”