Gdy w 1932 r. Austriak dr Oskar Schmidt – ceniony specjalista w dziedzinie technologii gumy – uruchomił produkcję w Polskiej Spółce dla Przemysłu Gumowego S.A. SANOK, nie przypuszczał chyba, że stworzone przez niego przedsiębiorstwo nie tylko przetrwa przez kolejne dziesięciolecia, ale również stanie się jednym z czołowych producentów wyrobów gumowych, które odbiorców znajdują na sześciu kontynentach.
Na początku produkowano pasy transporterowe, elementy obuwia gumowego, węże strażackie, obręcze gumowe do kół powozowych, opony, części gumowe do rowerów, a także elementy gumowe do masek przeciwgazowych. W 1938 r. rozpoczęto produkcję balonów zaporowych i łodzi desantowych pompowanych powietrzem.
W okresie powojennym kontynuowano produkcję artykułów techniczno-formowych, sznurów, płyt gumowych, pasów klinowych, artykułów trakcyjnych, a ciekawostką były próby produkcji rakiet do tenisa ziemnego i krążków do hokeja na lodzie.
Lata 70. to okres rozwoju i nowych inwestycji, m.in. rozbudowy zakładu. Kolejnym ważnym etapem były lata 90., gdy firma została sprywatyzowana, a w 1997 r. zadebiutowała na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W ostatnim piętnastoleciu Spółka koncentrowała się na rozwoju wybranych linii produktowych, głównie na uszczelnieniach karoserii i wyrobach do systemów antywibracyjnych w segmencie motoryzacji, uszczelnieniach z gumy EPDM do systemów okiennych i uszczelkach samoprzylepnych do stolarki otworowej w segmencie budownictwa oraz pasach klinowych i mieszankach gumowych w segmencie przemysł i rolnictwo. Niewielką część oferty Spółki stanowią wyroby do artykułów gospodarstwa domowego i wyroby dla przemysłu farmaceutycznego.
Swój dynamiczny wzrost Spółka realizuje zarówno poprzez rozwój firmy macierzystej, jak i przez liczne przejęcia. Obecnie w skład Grupy wchodzą m.in. zakłady produkcyjne we Francji, w Niemczech, w Chinach i na Białorusi, a także przedstawicielstwa handlowe w Rosji i na Ukrainie. W związku z aktywnym wkraczaniem na rynki międzynarodowe podjęto decyzję o zmianie nazwy firmy z Sanockie Zakłady Przemysłu Gumowego „STOMIL SANOK” S.A. na SANOK RUBBER COMPANY S.A., w skrócie SANOK RC S.A.
Dla segmentu budownictwa produkowane są przede wszystkim uszczelki z gumy pełnej do stolarki otworowej tworzywowej, aluminiowej i drewnianej oraz uszczelki samoprzylepne z gumy porowatej do samodzielnego montażu. Jednak obecność uszczelnień gumowych w budownictwie jest znacznie szersza. Znajdują zastosowanie w ekranach akustycznych, w systemach rynnowych, w bramach i drzwiach garażowych, w systemach wentylacyjnych, w pokryciach dachowych z płyt poliwęglanowych i wszędzie tam, gdzie potrzebna jest ochrona przed zimnem, ciepłem, wilgocią, kurzem i hałasem. Znane ze swej trwałości, swoim użytkownikom służą przez wiele lat.
Najbliższą okazją do zapoznania się z szeroką gamą produktów dla budownictwa produkcji SANOK RUBBER COMPANY S.A. będą targi Fensterbau Frontale, które odbędą się w dniach 16-19.03.2016 r. w Norymberdze. Już dziś serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska w hali nr 6.
źródło: Sanok Rubber Company
kwartalnik OKNO nr 4/2015