Wybieramy drzwi do kawalerki
Wybieramy drzwi do kawalerki

Moda na zakup kawalerek wciąż trwa. Pokój z kuchnią to często pierwszy krok do własnego „M” i początek przygody z aranżacją wnętrz. I nawet jeśli powierzchnia takiego mieszkania nie jest zbyt duża, można pobawić się designem, spróbować nieszablonowych rozwiązań, a jednocześnie stworzyć przytulne i funkcjonalne miejsce do życia.
 

Pokój i osobna kuchnia

Jeśli nasza kawalerka to dwa osobne pomieszczenia, pamiętajmy o ich właściwym wydzieleniu. Gdy chcemy doświetlić kuchnię światłem z pokoju, a jednocześnie zachować odrębność, wybierzmy drzwi z przeszkleniami. Do wyboru są szyby przeźroczyste lub matowe. Każda z nich pozwoli uzyskać inny efekt. – Ciekawie prezentować się będą np. drzwi z szybą czarną nero, zwłaszcza gdy zestawimy ją z jasnymi skrzydłami – mówi Adam Hucz, odpowiedzialny za markę Invado. Możemy także pokusić się o zamontowanie drzwi szklanych, np. Invado Amber, dostępnych jako 12 modeli o  różnym stopniu przezroczystości i unikatowym wzornictwie. Pamiętajmy, że szkło hartowane, wykorzystywane w nich, jest 7-krotnie bardziej odporne na stłuczenia od tradycyjnego szkła.  
 

Oszczędność przestrzeni

Gdy okaże się, że układ kawalarki nie pozwoli na zamontowanie drzwi tradycyjnych, spróbujmy wykorzystać możliwości jakie dają drzwi przesuwne lub łamane. Pierwsze z nich, montowane w systemie naściennym lub chowane w ścianę, pozwolą zaoszczędzić miejsce potrzebne do otwarcia tradycyjnych skrzydeł, a jednocześnie będą nietypowym elementem wystroju. Drugi rodzaj to drzwi, które dosłownie „łamią się” – skrzydło dzięki specjalnym zawiasom sprężynowym przy otwarciu dzieli się na pół. W tym przypadku także oszczędzimy cenne metry kwadratowe. Zarówno jedne jak i drugie modele sprawdzą się też w przypadku np. wydzielenia części biurowej z salonu albo malutkiej garderoby czy schowka na drobiazgi.
 

Drzwi do łazienki

Jeśli drzwi do łazienki będą jedynymi skrzydłami wewnętrznymi w kawalerce, warto poszukać modeli, które będą miały także dekoracyjny charakter. I nie zawsze muszą być to skrzydła pełne. Z powodzeniem sprawdzą się przeszklenia – trzeba tylko wybrać odpowiednią szybę, która zapewni intymność właściwą dla tego pomieszczenia. – Jedną z naszych propozycji jest kolekcja Strada z dyskretnymi pionowymi szybami pozwalającymi uzyskać kompromis między minimalizmem, a dekoracyjnością – wyjaśnia A. Hucz. Sprawdzą się tu też drzwi szklane, ale z szybą contrasto czy satinato, które nie zdradzą charakteru przestrzeni za drzwiami. 
 

Kolor ma znaczenie

O ile w przypadku np. domów o dużych powierzchniach drzwi nie będą aż tak mocnym elementem dekoracyjnym, o tyle na małej przestrzeni kawalerki skupiają one na sobie uwagę i są ważną składową aranżacji. Dlatego nawet gdy bardzo lubimy mocne kolory, w przypadku kawalerki należy rozporządzać nimi bardzo ostrożnie. Warto wybrać jasne kolory, nawiązujące do ścian, podłóg czy listew, aby nie przytłoczyć już i tak niewielkiej przestrzeni. Postawmy więc na beże, brązy czy naturalne kolory drewna. Cała aranżacja powinna być spójna i nieprzeładowana kolorystycznie.

 

źródło: Invado