Skuteczna ochrona przed włamywaczem
Skuteczna ochrona przed włamywaczem

Bogata i różnorodna oferta bezpiecznej i trwałej stolarki okiennej zapewne bardzo cieszy kupujących. Jednak nie wszystkie produkty są w stanie powstrzymać „nieproszonych gości” przed wtargnięciem do domu. Spróbujemy więc pokazać jak rozpoznać najbezpieczniejsze okna antywłamaniowe.

Stolarkę okienną można wyposażyć w bardzo wiele rozwiązań antywłamaniowych. Jedne są bardziej efektywne, inne mniej. Na początku jednak warto uświadomić sobie fakt, że nie ma technologii, której nie da się sforsować. Nawet najtrwalsze i najnowocześniejsze zabezpieczenia można wyłamać czy wyważyć. Wszystko jest kwestią czasu. Czy to znaczy, że nie powinniśmy inwestować w sprawdzone technologie chroniące przed wejściem intruza? Wprost przeciwnie!  Większość ekspertów zgodnie twierdzi, że najskuteczniejszą ochroną przed włamywaczem jest czas, jaki musi on poświęcić na sforsowanie okna. Dlatego warto pamiętać,  że podstawowym zadaniem systemów antywłamaniowych nie jest całkowite uniemożliwienie wtargnięcia do domu, ale spowodowanie, żeby ten proceder stał się nieopłacalny i mocno ryzykowny. Tak więc, im trwalsze i solidniejsze będą zabezpieczenia, tym większe szanse, że „nieproszony gość” zrezygnuje z włamania lub zostanie zauważony. 

Decydując się na zakup stolarki okiennej powinniśmy mieć świadomość, że na rynku jest ogromna ilość produktów, które nie zapewniają nawet podstawowej ochrony antywłamaniowej.  Z tego powodu firma MS więcej niż OKNA, na przełomie ostatnich lat, wprowadziła do produkcji bardzo wiele rozwiązań, które już na poziomie standardowym są w stanie rywalizować z produktami noszącymi status „okien antywłamaniowych”.  Przykładem skutecznej ochrony przed intruzami mogą być okna z linii MS evolution, w których zastosowano m.in. rygle grzybkowe.

- Jednym z ważniejszych wyznaczników bezpieczeństwa antywłamaniowego okien może być  rodzaj, umiejscowienie oraz ilość rygli. Stosowane przez większość konkurencji okucia w postaci rygli litych i rygli rolkowych, zastąpiliśmy dużo bardziej skutecznymi ryglami grzybkowymi. Dzięki charakterystycznemu kapeluszowi, współpracującemu z zaczepami antywyważeniowymi, po zamknięciu skrzydła praktycznie eliminuje się możliwość wyważenia okna – wyjaśnia Artur Głuszcz, Dyrektor ds. Produkcji, MS więcej niż OKNA.

W oknach z linii MS evolution zaczepy antywyważeniowe przykręcane są standardowo w trzech narożnikach okna, czyli w najbardziej strategicznych miejscach całej konstrukcji. Odstęp pomiędzy punktami ryglowania, w stolarce spod znaku MS więcej niż OKNA,  wynosi ok. 700 mm, gwarantując pewne ryglowanie. W przypadku rozwiązań stosowanych przez konkurencyjne firmy odległości te sięgają 800 mm lub więcej i nie zapewniają odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. 

Kluczową rolę bezpieczeństwa antywłamaniowego (dosłownie i w przenośni), odgrywa także klamka METZ z systemem Secustic blokującym okucia, stanowiąca standardowe wyposażenie produktów MS więcej niż OKNA. Opracowana w niemieckiej firmie HOPPE technologia bardzo skutecznie chroni przed włamywaczem. System Secustic to zespół zapadek, które blokują ruch okucia w czasie gdy nikt jej nie porusza. Dopiero poprzez zmianę położenia klamki przesuwamy okucia, jednakże z drugiej strony okna będzie to niemożliwe. W przypadku gdy intruz spróbuje od zewnątrz przesunąć rygiel,  system Secustic w pełni zablokuje taką próbę otwarcia okna. 

Rozbudowując system zabezpieczeń można osiągnąć poziom odpowiadający klasom odporności na włamanie. - W przypadku klasy RC1, w produktach MS więcej niż OKNA, wystarczy dołożyć czwarty zaczep antywyważeniowy, zabezpieczenie przeciwrozwierceniowe i klamkę z kluczykiem. Klasa RC2 różni się od RC1 tym, iż wszystkie zaczepy na całym obwodzie okna są antywyważeniowe. RC2 wymaga także zastosowania specjalnych szyb, które składają się z dwóch tafli szkła o grubości 4 mm, połączonych ze sobą przy użyciu czterech warstw folii PVB. Szyba taka musi być trwale przymocowana do ramy (przykręcona lub wklejona). Wprowadzenie tego rozwiązania sprawia, że nawet w momencie rozbicia szyby włamywacz będzie miał przed sobą trudną i czasochłonną przeszkodę do pokonania – zapewnia Artur Głuszcz, Dyrektor ds. Produkcji. Firma MS więcej niż OKNA, jako jedna z nielicznych, wystawia certyfikaty klas bezpieczeństwa dla swoich produktów.

Uzupełnieniem pakietu antywłamaniowego w oknach z linii MS evolution mogą być również  współpracujące z systemem alarmowym  czujniki - kontaktrony. Jak widzimy, skutecznych rozwiązań antywłamaniowych, dostępnych w produktach firmy MS więcej niż OKNA, jest bardzo wiele. Z tego powodu ich wybór powinien być przemyślany i oparty na konsultacjach z doradcą technicznym. Najważniejsze jednak jest to, aby pamiętać, że na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać, ponieważ tylko najwyższej jakości stolarka zapewni nam długi i spokojny sen.

 

źródło: MS więcej niż OKNA